Antonijević u Markeru: Teško krivično delo ako se dokaže da su desničari za skup u Beogradu imali podršku iz inostranstva (VIDEO)

Pozivi na rušenje ustavnog poretka Srbije, ubistva i druge poruke sa jučerašnjeg desničarskog skupa protiv "francusko-nemačkog predloga za Kosovo i Srbiju" u Beogradu predstavljaju krivično delo, izjavio je u Markeru pravnik Milan Antonijević. On je rekao da to može biti i teži oblik krivičnog dela ukoliko bezbednosne službe utvrde da su učesnici skupa imali podršku iz inostranstva.

Milan Antonijević, pravnik. Foto: Srđan Ilić

Antonijević je rekao da je država i ranije trebalo ozbiljno da shvati grupu "Narodne patrole", koja je organizovala jučerašnji skup, a protiv koje su podnošene krivične prijave zbog nasilja.

"Očigledno je tužilaštvo ranije bilo blagonaklonije prema tome i 'Narodnim patrolama', nije ozbiljno shvatalo pretnje po bezbednost a sada kada se to primaklo državi i najvišim državnim organima, onda se pravovremeno i na adekvatan način reagovalo", naveo je Antonijević.

Zaprećena kazna za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije je od tri do 15 godina. Na pitanje koliko je teško to dokazati, Antonijević je rekao to nije teško jer su jasni delovi zakona koji se tiču umišljaja, odnosno onoga što je izgovoreno a da je u ovom slučaju pronađeno i oružje kod jednog člana "Narodnih patrola".

"Ovo je teško krivično delo. Ne treba olako shvatati pretnje po bezbednost bilo koga unutar države, naročito najviših državnih organa i mora se reagovati. Nedopustivo je da mladi misle da je dozvoljeno takve poruke uzvikivati. Svašta smo čuli i na utakmicama i na ulicama, a nije se reagovalo pa je ovo proizvod svega toga", ocenio je on.

Ekstremni desničari već su najavili novi skup, za 24. februar. Na pitanje da li misli da će taj skup biti održan, Antonijević je odgovorio da postoji dovoljno elemenata za zabranu novog skupa po zakonu, ali i elemenata za zabranu same organizacije.

"Imali smo i ranije organizacije koje su pozivale na rušenje ustavnog poretka koje su zabranjene. Treba čitati zakone i koristiti sve što postoji u njima. Treba dati slobodu izražavanja, ali kada to pređe granice i ugrožava sve nas - tu sloboda izražavanja prestaje", naglasio je Antonijević. 

Dodao je da takve organizacije predugo tolerisane i treba zahtevati odgovornost nadležnih zbog čega se "žmurilo do sada".

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je povodom skupa da "predsednik Vučić štiti i demonstrante jer, da nije tako, dočekalo bi ih sinoć desetine hiljada članova Srpske napredne stranke". Na pitanje koliko je odgovorna njena izjava, Antonijević je odgovorio da se skupovi koji mogu da dovedu do sukoba različitih grupa građana zabranjuju.

"Treba konačno da razvejemo šta je patriotizam. Nije patriotizam kada rušite ustavni poredak i uređenje, već kada štite zakon i borite se protiv bilo kakvog ugrožavanja. Treba tražiti od države odgovor da li je postojala bilo kakva logistička podrška unutar državnih organa, ako jeste - da odgovaraju. Ako je bilo propusta - da se otklone i da se ne dešavaju opet. To su stvari o kojima treba razgovarati sada kada zidamo institucije", naveo je on.

Izvor: Insajder