Aranđelović (REM): Ne razmišljam o ostavci, svoj posao sam savesno obavljala

Izveštaj Saveta Regulatornog tela za elektronske medije o radu televizija sa nacionalnim frekvencijama je na dnevnom redu Skupštine, a smena svih članova Saveta REM-a, jedan od zahteva opozicije koja organizuje protest "Srbija protiv nasilja". Razlog: zaustavljanje dalje promocije nasilja u medijima i javnom prostoru. Ipak, zvanična inicijativa za smenu članova REM-a nije podneta, niko od članova Saveta nije podneo ili najavio podnošenje ostavke, a Zakon koji predviđa rigorozniji izbor onih koji će u REM-u odlučivati o ponašanju elektronskih medija - još nije usvojen.

Regulatorno telo za elektronske medije. Foto: Srđan Ilić

Nesavestan rad i zanemarivanje obaveza zakonski su osnov za smenu članova saveta REM-a. Inicijativu za razrešenje pokreće najmanje 20 poslanika, a odluka o razrešenju usvaja se glasovima većine u Parlamentu.

Zakon ne prepoznaje situaciju istovremene smene svih članova, već propisuje da se o smeni svakog člana pojedinačno prethodno izjasne ostali članovi Saveta. Svi oni, međutim, imaju mogućnost da podnesu ostavke. 

"Ne razmišljam o tome da posnesem ostavku. Ja sam uvek govorila da mi treba da se odupremo pritiscima, tako mislim i u ovoj situaciji. Naročito zbog toga što je ovde Savet REM-a označen kao krivac za dva masakra koja su se desila u Srbiji i ono što mene posebno ljuti - kao majka dvoje dece umem da razlikujem brigu za decu od političkog lešinarenja. Smatram da možda sam grešila u nekim odlukama, verovatno jesam, ali svoj posao u Savetu sam savesno obavljala, niko me nije pritiskao, samostalno sam donosila odluke. Dakle, i to što sam pogrešila, pogrešila sam lično, nije mi niko ništa suflirao", kaže članica Saveta REM-a Višnja Aranđelović.

Smena svih članova Saveta REM-a jedan je od zahteva protesta "Srbija protiv nasilja". Pokretanje postupka za razrešenje aktuelnog saziva Saveta REM-a, sada traže novinarska udurženja i sindikati. 

"Šest članica Koalicije za slobodu medija, UNS i ANEM, pa i druga udruženja počinju da shvataju da je ovo nešto što je prevršilo svaku meru. Članovi Saveta REM-a su prethodno pokazali da su u potpunoj kontroli od strane vladajuće partije, da su predstavnici jedne savršeno zarobljene institucije i da u svom radu štite i promovišu partikularni interes na štetu interesa građana za objektivnim, tačnim i nepristrasnim informisanjem", kaže Ivana Stevanović iz Fondacije "Slavko Ćuruvija".

Članica Saveta REM-a Višnja Aranđelović, koja se na toj poziciji našla na predlog UNS-a, navodi da je zahtev medijskih udurženja za njenim i razrešenjem ostalih članova Saveta, ni na koji način ne obavezuje.

"Ja sam nezavisna i u tome jeste lepota, što ja nikome svoje ne polažem račune pred mojim predlagačima, u ovom slučaju UNS-u. I mislim da to tako treba da ostane, koliko god se zakon sutra menjao, mislim da je to važno", dodaje Aranđelović.

Izbor i rad članova Saveta REM-a regulisan je Zakonom o elektronskim medijima. Izmene tog zakona kojima bi se uveli rigorozniji kriterijumi za izbor članova REM-a trebalo je da budu usvojene do kraja prošle godine. Za sada je na stolu samo radna verzija zakona, ali u taj dokument, iako je to predviđeno Vladinom medijskom strategijom, nije ušla odredba da se posle usvajanja zakonskih izmena odmah raspusti dosadašnji i izabere novi saziv Saveta, kao i da se zakonodavnoj vlasti oduzme pravo predlaganja članova REM-a. 

Pitanje je zato da li je smena dosadašnjih članova Saveta bilo kakva garancija oslobađanja REM-a od upliva političkih ili interesa vlasnika medija, kao i u kom vremenskom okviru bi novi Savet REM-a mogao da bude uspostavljen.

"Mislim da je na makar jednom simboličkom nivou važno da ovaj i ovakav savet REM-a na čelu sa ovakvom predsednicom REM-a podnese ostavku, onda bismo verovatno morali da idemo u neko v. d. stanje. Kao i hitan izbor novih članova. Možda bi se moglo porazmisliti o tome da, s obzirom da Zakon o elektronskim medijima kakav je stigao medijskim udruženjima sadrži brojne nedostatke, se po hitnom postupku ove dve stvari reše - reset postojećeg Saveta i izbacivanje skupština iz predlagača, makar te dve stvari da se reše pa da onda se izabere novi Savet", kaže Stevanović.

Povodom zahteva za smenu članova REM-a, premijerka Ana Brnabić je istakla da REM nije u nadležnosti izvršne vlasti, da Vlada nema nikakv uticaj na izbor članova Saveta, ali i da je predsednik Srbije spreman za razgovore. Nezadovoljne radom REM-a poziva da pokrenu proceduru u Parlamentu.

Formalnu proceduru, odnosno inicijativu 20 poslanika za razrešenje članova Saveta REM-a, predstavnici opozicionih partija do danas nisu podneli. Umesto toga, deo opozicije zatražio je da Skupština usvoji njihov Zaključak  o propustima u radu Saveta REM-a i potrebi hitnog razrešenja njegovih članova. Usvajanje tog zaključka nije na dnevnom redu vanredne sednice koja je u toku. 

Izvor: Insajder