Article 19: Način na koji je REM dodelio frekvencije, neuspeh medijskog pluralizma

Međunarodna organizacija za slobodu izražavanja i informisanja Član 19 (Article 19) saopštila je danas da je način na koji je REM dodelio dozvole za nacionalne frekvencije neuspeh medijskog pluralizma u Srbiji.

Foto: Aleksandar Krstić

“Odluka koju je doneo REM da dodeli dostupne nacionalne TV dozvole za iste četiri provladine kuće kao i u prošlosti, ovekovečila je duboko neuravnoteženo tržište komercijalnih elektronskih medija i još jedan je primer neuspeha vlasti da zaštiti medijsku raznolikost i pluralizam u Srbiji“, navodi se u soapštenju ove međunarodne orgnizacije.

REM: TV PINK, Happy TV, PRVA i TV B92 donose benefite za gledaoce kroz objektivan pristup

Regulatorno telo za elektronske medije (REM) objavilo je na svom sajtu danas i integralnu odluku o dodeli dozvola za nacionalne frekvencije televizijama koje su je i ranije imale, a u kojem se zaključuje da će ove televizije doneti višestruke benefite za gledaoce, objektivanim i pravovremenim pristupom u prenosu informacija.

U saopštenju, Savet REM-a ističe i da će ove televizije „ojačati medijski pluralizam“.

U detaljnom obrazloženju na 85 strana između ostalog se navodi da su članovi Saveta doneli odluku o izdavanju dozvola TV Pink, Happy TV, Prva i TV B92  imajući u vidu da su u prethodnom periodu ove televizije dokazale da su na profesionalan način, “uz poštovanje osnovnih novinarskih postulata”, pristupali najvažnijim temama društvenog života i da su “zadovoljili potrebe građana kroz raznolike programske sadržaje”.

REM je 29. jula dodelio dozvole za TV PINK, Happy TV, PRVA i TV B92.

U odluci se konstatuje da su svi podnosioci prijava za dozvole ispunili tehničke, kadrovske i finansijske kriterijume, a da su podneti elaborati koji opisuju sadržaj planiranog programa vrlo slični, zbog čega je bilo potrebno utvrditi razlike koje daju prednost pojedinim emiterima. 

Tako je Savet prednost dao TV Pink zbog, kako se navodi, „izrazitog potencijala“ za proizvodnju sopstvenog filmskog, igranog i najavljenog kulturno-umetničkog programa. 

Kada je u pitanju Happy TV, Savet REM je kao prednost ocenio “slojevitost najavljene produkcije informativnog žanra”.  

Kod TV Prva Savet REM je naročito cenio “potencijal dokumentarnog programa”, a kod TV B92 naučno-obrazovnog programa i dečijeg programa. 

U odluci se ne spominju zaključci iz izveštaja stručnih službi REM da, suprotno obavezama koje proističu iz pravilnika regulatora, TV Pink do sada nije imao ni minut programa iz kulture, niti da su u informativnom programu TV Happy iznošene uvrede i promovisan govor mržnje. 

Iako stručne službe REM već godinama navode i da se televizije sa nacionalnim frekvencijama ne predržavaju elaborata na osnovu kojih su im izdate dozvole, Savet REM u svojoj odluci navodi da su elaborati u potpunosti poštovani. 

To zaključuju na osnovu podatka da isti taj Savet televizijama nikada nije izrekao nijednu meru zbog nepoštovanja najavljenih programskih šema. 

To praktično znači da je Savet REM-a zaključio da prekršaja nema, jer i pored nalaza stručnih službi da sve televizije krše pravilnike i svoje elaborate, on nije radio svoj posao niti za ustanovljene prekršaje izricao kazne. 

Kada su u pitanju mere koje jesu izrečene, a reč je po pravilu o najblažim merama upozorenja, Savet konstatuje da su televiziji Pink izrečene dve mere, TV Happy šest i TV Prvoj - dve mere. 

U obrazloženju odluke da se ovim televizijama ponovo izda dozvola za emitovanje na nacionalnom nivou, Savet REM navodi da su se prekršaji zbog kojih su mere izrečene, po pravilu dešavali u “živom programu u kom nije isključena njihova odgovornost, ali u kojem je smanjena mogućnost kontrole urednika i/ili voditelja na emitovani sadržaj”. 

Obrazloženje o tome kako je Savet REM ocenio da su dosadašnji nacionalni emiteri poštovali propise i profesionalne standarde, sadrži i zaključak da su sve televizije nakon što im je naloženo da isprave povrede, to i učinile. 

U svojoj odluci Savet REM-a, poziva se na član 96. Zakona o elektronskim medijima samo u delu u kojem se navodi da kada se za iste dozvole prijavi više lica koja ispunjavaju kriterijume, a prednost daje onome za koga se osnovano zaključi da će ostvarivati veći kvalitet i raznovrsnost sadržaja.

Šta se ne spominje u obrazloženju REM-a

Savet REM međutim ne spominje odredbu istog člana Zakona u kojoj stoji da prilikom odlučivanja mora da uzme u obzir praksu medija u izvršavanju obaveza propisanih članovima od  47 do 70, Zakona o elektronskim medijima. 

Tim članovima je između ostalog propisano da emiteri moraju da obezbede slobodno, istinito i potpuno informisanje, da doprinose podizanju kulturnog i obrazovnog nivoa građana, da ne emituju sadržaje koji podržavaju narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, ili sadržaje koji zloupotrebljavaju lakovernost gledalaca i slušalaca. 

Takođe, iz obrazloženja Saveta REM vidi se da televizije koje su do sada imale nacionalne frekvencije u svojim elaboratima, najavljuju program koji se po mnogo čemu razlikuje od onog koji su do sada emitovale. 

Tako je TV Pink najavila da će kulturni, dečiji i naučno-obrazovni program biti zastupljen sa minimum 20 odsto u programu, da će 20 odsto činiti rijaliti program, koji će biti emitovan od 22 ili 23 h.

TV Happy je izrazio ambiciju da postane porodična televizija. Naveli su su da više neće emitovati rijaliti “prislinog okruženja” kao i da su mere koje su im izricane bile „vaspitne prirode“ i da su uticale na njih. 

TV Prva je naglasak stavila na igrani program, a B92 je najavila da će biti okrenuta mlađoj populaciji. 

U obrazloženju odluke o dodeli nacionalnih frekvencija, Savet je naveo da „naručito ceni garancije koje su mediji dali u predlozima svojih programskih šema". 

O kakvim garancijama je reč, nije objašnjeno. 

U Zakonu o elektronskim medijima navodi se da prilikom odlučivanja o dodeli nacionalnih frekvencija REM mora da uzme u obzir da li su televizije koje konkurišu prethodno poštovale Zakon i izvršavale obaveze na osnovu kojih su im dozvole izdate. 

Izvor: Insajder