Asanž na slobodi posle 12 godina (VIDEO)

Posle 12 godina, sedam u ekvadorskoj ambasadi i pet u zatvoru, Džulijan Asanž je na slobodi! Ostalo je još formalno da se potpišu papiri, odnosno Sporazum sa američkim vlastima o priznanju krivice - i to na Severno Marijanskim ostrvima, posle čega će osnivač Vikiliksa moći da ode u rodnu Australiju. Njegova supruga, inače advokat Stela Asanž, najavljuje da će tražiti pomilovanje jer je, kako kaže, prihvatanje krivice za špijunažu ozbiljan razlog za zabrinutost novinara u svetu. Objavljivanje tajnih američkih dokumenata pre skoro deceniju i po bio je najveći skandal te vrste u američkoj vojnoj istoriji!

Džulijan Asanž je slobodan čovek, foto: Tanjug/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Posle 1901 dana - Džulijan Asanž je slobodan čovek. Australijski novinar, koji je pušten je iz britanskog zatvora, avionom je odleteo na Severno Marijanska ostrva, gde će se izjasniti krivim za kršenje američkog zakona o špijunaži. To je rezultat  dogovora koji će mu omogućiti da se vrati u rodnu Australiju.


Američki tužioci naveli su u sudskim dokumentima da je Asanž  pristao da prizna krivicu po jednoj tački optužnice - za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane. Prema dogovoru, koji mora da odobri sudija, verovatno će mu biti određena kazna od pet godina zatvora koju je već odslužio.

Asanžov brat kaže da je njegovo zdravstveno stanje narušeno, ali da je pred njim period oporavka jer će biti na slobodi.

"Još se nije vratio kući ali je još malo ostalo do tog trenutka. Razgovarali smo, i dalje je zabrinut, ali i uzbuđen i veseo što će provoditi vreme sa porodicom i što će biti slobodan“, kaže Gabrijel Šipton, brat Džulijana Asanža.

 Australijski zvaničnici potvrdili su da su bili deo tima koji je doveo do oslobađanja Džulijana Asanža.

"Tokom poslednje dve godine naša vlada je radila na podršci Asanžu i njegovoj porodici. Borili smo se za pravedni postupak, humano postupanje, medicinsku pomoć i pravno zastupanje, baš kao što radimo za sve pritvorene Australijance.  Kao ministarka spoljnih poslova srela sam se s članovima Asanžove porodice i pravnog tima u nekoliko navrata, kao i sa našim predstavnicima u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim džavama“, kaže Peni Vong, ministarka spoljnih poslova Australije. 

Vikiliks je 2010. godine objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji. 

Asanž je optužen zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata koje je mu je dostavila bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe Čelsi Mening, koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži. 

U više od 700 000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa brojnih ratišta, kao što je video-snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter „apač“ pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku i ubio desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Rojtersa.

Izvor: Insajder