Banka odlazi sa Kosova i Metohije - najavljuje se i ukidanje dinara (VIDEO)

Da Beograd strepi da će Priština ukinuti platni promet Kosova i Metohije sa centralnom Srbijom, predsednik Srbije preneo je evropskom posredniku. Kako kaže, Aljbin Kurti želi da obustavi isplatu plata i penzija srpskim državljanima na Kosovu i Metohiji što bi, ocenjuje, značilo još veći odlazak ljudi iz Pokrajine. Pored toga, jedina banka koja, uz Poštu i Poštansku štedionicu, radi po srpskom bankarskom sistemu, najavila je zatvaranje filijala na Kosovu i Metohiji.

Foto: Srđan Ilić

Zabrinutost zbog najave ukidanja platnog prometa sa centralnom Srbijom dodatno povećava odluka NLB Komercijalne banke da do kraja ovog meseca zatvori devet ekspozitura na Kosovu i Metohiji. 

Klijenti te banke koji žive južno od Ibra, od 1. februara, moraće do Kuršumlije, a klijenti sa severa - u Rašku.

"Nakon pažljive analize ključnih poslovnih kriterijuma, NLB Komercijalna banka je donela odluklu da ekspozitura u Zvečanu, Kralja Milutina 52, prestane sa radom 31.01.2024. godine, " piše u mejlovima, koje su dobili klijenti banke.

NLB Komercijalna banka, ali ni Narodna banka Srbije, nisu odgovorile na pitanja Insajdera o razlozima zatvaranja ekspozitura. Ivana Vanovac iz Kosovske Mitrovice za Insajder kaže da su građani jako zabrinuti.

"Odluku o zatvaranju deset ekspozitura Komercijalne banke, NLB banke na Kosovu, koja je do sada funkcionisala u okviru bankarskog sistema Srbije, građanstvo doživljalo na jedini mogući način, a to je neopozivo raskidanje još jedne niti koja ih vezuje sa njihovom maticom. Tu imamo još jednu vrlo važnu stvar, a to je 38 zaposlenih koji, kako saznajemo, su dobili eventualnu mogućnost da uzmu stimulativnu otpremninu i da njihov radni angažman sa ovom bankom bude prekinut. 38 zaposlenih, to je 38 porodica, ovde uvek tako stvari moraju da se posmatraju, a sa druge strane, to je još jedan udarno emotivno i onako prilično destabilizovano javnost, pre svega u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji."

Da Priština razmatra ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom obelodanio je u Davosu predsednik Srbije, koji je poslednji direktni susret sa kosovskim premijerom imao u septembru u Briselu: 

"Najava iz Prištine koju imamo da su spremni da razmatraju ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom, odnosno da zabrane upotrebu dinara – da upadaju u Poštansku štedionicu, u naše Pošte u našoj južnoj pokrajini. I ne samo da nas zabrinjava, već dovodi u pitanje sve procese normalizacije i dijaloga i svega drugoga."

Pošta i Poštanska štedionica, koje imaju filijale na Kosovu i Metohiji, takođe nisu odgovorile na pitanja Insajdera da li imaju najave o ukidanju platnog prometa. Predsednica Vlade Srbije u tehničkom mandatu potvrdila je predsednikova saznanja, bez objašnjenja šta, u tom slučaju, Beograd može da uradi. 

"Naše je svakako da čuvamo mir i stabilnost i interes srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Predsednik i mi u Vladi i Srpska lista i uz pomoć našeg naroda na KiM pomažemo i nadam se da će se to ipak završiti na nekakav razuman i racionalni način i da neće doći do ukidanje platnog prometa, ali teški dani su tu pred nama."

A između strepnje Beograda i mogućih poteza Prištine - Srbi na Kosovu i Metohiji. 

"Mi smo do sada naučili jednu vrlo važnu stvar, a to je da Priština može šta god hoće. I ako to u jednom trenutku iz bilo kog razloga proceni da je za njih korisno, značiće to definitivno učiniti, doneti tu odluku, onda je bez problema isprovesti i to bez neke velike, da kažemo, bez nekog velikog potresa u međunarodnoj zajednici, kao što su i do sada sve njihove čak i mnogo ozbiljnije odluke prolazile, a s druge strane shvatamo da je Beograd i njegova pozicija u tom pregovaračkom angažmanu prilično uzdrmana i prilično labava bez podrške međunarodne zajednice," rekla je u razgovoru za Insajder Ivana Vanovac iz Kosovske Mitrovice. 

U većini prodavnica, restorana i ostalim ugostiteljskim objektima u  srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji do sada je bilo moguće plaćanje i u dinarima i u evrima. U albanskim sredinama se koristi evro, koji je zvanična valuta na Kosovu i Metohiji.

Izvor: Insajder