BBC: Šef Vagnera Prigožin na listi putnika u avionu koji se srušio u Rusiji

Šef Vagnera Jevgenij Prigožin bio je na listi putnika aviona koji se srušio u Rusiji, prenosi BBC.

Jevgenij Prigožin Foto: Tanjug/AP Photo

Prigožin je bio na listi putnika aviona koji se srušio, prenela je agencija TAS pozivajući se na rusku agenciju za aviosaobraćaj. Kako TASS piše,  avion Embraer srušio se na putu iz Moskve za Sankt Peterburg.

Rusko Ministarstvo za vanredne situacija prenosi da su svi ljudi u saobraćajnoj nesreći u avionu poginuli - sedam putnika i tri člana posade. Hitne službe saopštavaju da je pronađeno osam tela na mestu pada aviona Embraer u Tverskoj oblasti u Rusiji.

Specijalna komisija Federalne agencije za vazdušni saobraćaj saopštila je da će oni istražiti pad aviona Embraer u ruskoj Tverskoj oblasti. 

"U ovoj fazi istrage, stručnjaci će takođe morati da potraže ugrađena sredstva objektivne kontrole za njihovo naknadno dekodiranje i analizu zapisa crne kutije", navodi se u izveštaju.

Prema podacima o praćenju letova, avion kompanije Vagner, koji je Prigožin ranije koristio, poleteo je iz Moskve večeras i njegov signal je nestao sa radara nekoliko minuta kasnije, navodi Asošiejted pres. Signal je nestao u ruralnoj oblasti u čijoj blizini nema aerodroma na koje bi avion mogao bezbedno da sleti.

Ruski mediji javljaju i da je u avionu bio i Prigožinova desna ruka Dimitri Utkin.

BBC prenosi tvrdnje telegram kanala Grey Zone koji je objavio da je avion oboren od strane PVO sistema u Tverskom regionu, ali nema zvanične potvrde te informacije.

Nijedan od naloga na društvenim mrežama za koje se veruje da su povezani sa Jevgenijem Prigožinom nije do sada izneo tvrdnje o tome da li je Prigožin živ ili ne. Na nekim nalozima se navodi da je drugi privatni avion koji je u njegovom vlasništvu takođe bio u vazduhu u vreme pada letelice u Tverskoj oblasti.

Vladimir Putin je večeras, kada se pojavila vest o padu Prigožinovog aviona, govorio na skupu u znak sećanja na Kursku bitku iz 1943. godine, hvaleći "heroje specijalne vojne operacije" Rusije u Ukrajini, navodi AP.

Ko je Prigožin?

Vlasnik privatnih paravojnih snaga Vagner Jevgenij Prigožin, rođen je 1961. godine u Sankt Peterburgu, prvi put je osuđen sa 18 godina, na uslovnu kaznu zatvora od dve i po godine za krađu, a dve godine kasnije na 13 godina zatvora zbog pljačke i drugih zločina.

Kako je o Prigožinu pisao BBC, on je po izlasku iz zatvora Prigožin je počeo svoj biznis, prodajući hot-dogove u Sankt Petrburgu, da bi devedesetih godina otvorio lanac elitnih restorana.

Prigožin i predsednik Rusije Vladimir Putin upoznali su se upravo u jednom od njegovih restorana, gde je ruski predsednik dovodio svoje goste, pa čak i proslavio rođendan, pisao je BBC.

Prigožinova kompanija "Konkord", posle nekoliko godina, dobija ugovor da isporučuje hranu Kremlju, zbog čega on i dobija nadimak "Putinov kuvar". 

Vojnu kompaniju "Vagner", osniva 2014. godine, a angažovani su na više ratišta, uključujući Siriju, Libiju, Mali, Mozambik, Centralnoafričku Republiku, a od februara prošle godine i Ukrajini.

Sve do rata, Prigožin je komunicirao sa medijima preko kompanije "Konkord", ali se to promenilo u februaru prošle godine, sa početkom rata, kada se navodnim vojnim podvizima "Vagnera" hvalio preko društvenih mreža. Prema pisanju BBC, "Vagner" je regrutovao i zatvorenike, osuđene kriminalce da se bore u Ukrajini, obećavajući im slobodu posle šest meseci ako prežive.

Nalazi se na poternici američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) zbog navodnog mešanja u predsedničke izbore 2016. godine, odnosno navoda da stoji iza "fabrike trolova", koja je koristila naloge na društvenim mrežama i sajtovima za širenje prokremljskih stavova.

Prigožin predvodio puč protiv Putina

Šef Vagnera krajem juna ove godine pozvao je na oružanu pobunu protiv ruskog vojnog vrha, a njegove trupe su dan kasnije ušle u komandu ruske vojske u gradu Rostov na Donu, koja je glavni centar za napade na Ukrajinu. Njegova grupa je potom krenula ka Moskvi.

Prigožin je okrivio vrh vojske, optužujući njene najviše zvaničnike za nekompetentnost.

Posle intervencije beloruskog predsednika, Prigožin je povukao svoje trupe i pristao da ih relocira u Belorusiju. Ubrzo je obustavljena i krivična istraga zbog oružane pobune protiv Jevgenija Prigožina u Rusiji.

Pobuna nekada bliskog saradnika Vladimira Putina, najveći je unutrašnji oružani sukob Rusije od Oktobarskog puča 1993. godine. O ozbiljnosti pobune pokazuje i podatak da je Prigožin, prema određenim procenama, iza sebe imao više od 20.000 iskusnih boraca.

Prigožin je u ponedeljak, nakon nekoliko meseci u ilegali, objavio video-snimak na kojem je tvrdio da se nalazi u Africi, a analitičari su ukazivali da je moguće da će ta paravojna grupa tamo da nastavi svoje poslove.  Na snimku koji je obajvljen nedavno se vidi Prigožin u kamuflažnoj uniformi s puškom u rukama. Iza njega je više naoružanih muškaraca i kamionet. 

Rojters nije uspeo da locira niti da potvrdi datum videa, ali komentari Prigožina i neke objave na proruskim Vagnerovim kanalima sugerisali su da je snimljen u Africi.

Izvor: BBC, TAS, AP