Belivuk otkazao punomoćje advokatima: Suđenje prekinuto, nastavak krajem avgusta

Veljko Belivuk, Nebojša Janković i Nemanja Đurić danas su otkazali punomoćja svojim advokatima, nakon čega je suđenje kriminalnoj grupi na čijem su čelu optuženi Belivuk i Marko Miljković, prekinuto, a nastavak najavljen za kraj avgusta.

Specijalni sud. Foto: Srđan Ilić

Prvooptuženi Belivuk je svoju odluku o otkazivanju advokata obrazložio "vidom svoje borbe". 

"Ja nisam otkazao advokate zato što su nešto pogrešili ili ne rade dobro, to je vid moje borbe", rekao je Belivuk a zatim izneo svoje zemarke na račun tužilaštva povodom davanja statusa svedoka - okrivljenih Srđanu Laliću, Bojanu Hrvatinu i Nikoli Spasojeviću. 

"Mi smo juče ovde od tužilaštva čuli da smo mi kao odbrana imali priliku da iznesemo dokaze, što nije tačno. Mi nismo mogli da prisustvujemo saslušanju svedoka i da im postavljamo pitanja. To su nam namerno onemogućili, jer da smo bili mi ili naši advokati, ne bi mogli da ih pripreme ovako. Dali su im svima status posebno osetljivih svedoka. Sada moram da kažem da su sva trojica svedoka - okrivljenih, i Hrvatin i Lalić i Spasojević priznali dela a nije protiv njih podignuta optužnica. Osim toga, Srđan Lalić je izvođen na poverljiv razgovor sa tužiocem, a to kod nas u zakonu ne postoji. Išli su bez advokata, kako kaže Lalić 'da zaštite advokate od nas'. Ja sam tražio da se dostavi izveštaj da li je Lalić izvođen na razgovore sa tužiocem, s kim i po čijem nalogu. To je vrlo bitno da bi znali protiv koga ćemo da podnesemo krivičnu prijavu. Da li Uprava za izvršenje zavodskih sankcija može tako bez vašeg odobrenja da izvodi ljude? Onda mogu mene svakog petka da puste da idem kući", nastavio je Belivuk uz zahtev da se reši pitanje statusa svedoka - okrivljenih. Belivuk je rekao i da dok se ne reši pitanje statusa svedoka okrivljenih neće učestvovati u postupku.

"Otkazujem punomoćje svim advokatima. Ovo je moja odluka. Ili ćete mi dati advokata po službenoj dužnosti, ali ja ne odstupam od mojih zahteva", rekao je Belivuk, nakon čega je sa govornice Specijalnog suda vraćen na klupu za optužene.

Posle Belivuka, punomoćja advokatima otkazali su i optuženi Nebojša Janković i Nemanja Đurić.

Đurić je prethodno sudijama u postupku dao pismo i fotografije, za koje tvrdi da su “pritisak na njega da postane četvrti svedok saradnik". 

Sutkinja Vinka Beraha Nikačević, koja predsedava sudskim Većem je Đuriću pre nego što se vratio u deo za optužene, vratila dokumentaciju uz konstataciju da su sve pogledali.

"Pogledali smo i preduzeli mere", rekla je sutkinja Beraha Nikačević. 

Prethodno je drugooptuženi Marko Miljković iznosio primedbe na iskaze svedoka - okrivljenih, tvrdeći da su kontradiktorni i da su Lalić, Hrvatin i Spasojević o istim stvarima različito svedočili.

Miljković je imao primedbe i na račun policije, tužilaštva i suda, a ponovo je istakao i tezu da 'bez tela žrtava nema ni krivičnog dela'.

"Da bi postojalo krivično delo, moramo da imamo obdukcioni zapisnik, kako je došlo do smrti nekoga. Ja tvrdim da ovde nemamo krivično delo. Objekat krivičnog dela je telo, a telo nemamo, imamo neki imaginarijum da smo ljude mleli, to može svako da ispriča", rekao je Miljković. 

On je pokušao i da ospori zakonitost pretresa kuće u Ritopeku, u kojoj je naknadno, posle hapšenja optuženih nađena tajna prostorija u kojoj je bila industrijska mašina za mlevenje mesa. Miljković je povodom toga postavio pitanje sudskom Veću:

"E sad ja da vas pitam, pošto naredbe nema, koji je razlog bio da se pretresa ta kuća svaki dan, bez naredbe suda. U toj kući niko nije hapšen, ništa se nije događalo. Zakon kaže da o svakom pretresanju mora da se napravi zapisnik, a ja sam izbrojao od 4. februara kada smo uhapšeni do 21. aprila ima 78 dana. Oni u to vreme uništavaju kuću, razbijaju zidove. Znate na koga se vodi oduzeta mašina i oružje? Ni na koga. To je teška povreda zakona, tako da iz svega ovoga proizilazi da ovaj dokaz nije zakonit", rekao je Miljković.

On je od suda tražio i da se kao dokaz izuzmu snimci koji su napravljeni u Ritopeku 8. i 9. decembra 2020, a odnose se na tajno praćenje Veljka Belivuka. U kuću u Ritopeku tada je, prema optužnici dovezen Milan Ljepoja, kako navodi tužilaštvo, poslednja žrtva klana.

"Videli smo svi te snimke kad je ulazio u kuću, nije ulazio, mislim na Milana Ljepoju. Naredba o tajnom snimanju za 8. i 9. decembar 2020. ne postoji. BIA je postavila rasvetu i nezakonito snimala u Livadicama a naredba je dobijena tek kasnije, 10. decembra. Imamo i neovlašćeno fotografisanje, a zakon kaže ko neovlašćeno snima kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine", rekao je Miljković, navodeći da se ovim snimanjem zadiralo u lični i privatni život Veljka Belivuka.

Zatim je zatražio da se poništi sporazum sa svedokom - okrivljenim Nikolom Spasojevićem uz obrazloženje da je Spasojević priznao da je prenosio oružje, a da je tužilaštvo odustalo da ga goni za to krivično delo. 

"Svi smo videli šta tužilaštvo radi ovde, iako je Spasojević priznao da je prenosio oružje, odustaje od krivičnog dela protiv njega. Očekujem da tužilaštvo odustane od sprazuma sa Spasojevićem, ili da ga sud odbaci. Ako se to ne desi, u Strazburu će vam se smejati. Neću odustati da se borim za svoja prava", rekao je Miljković optužujući tužioca Sašu Ivanića da je počinio krivično delo i tražeći da zbog toga, tužilac bude razrešen.

Izvor: Insajder