Besplatni udžbenici (VIDEO)

Još nema dogovora izdavača i Grada Beograda o besplatnim udžbenicima za učenike osnovnih i srednjih škola. Nema ni objašnjenja zašto će u Beogradu neki đaci dobiti duple besplatne udžbenike - i od Grada i od Ministarstva prosvete. Sa druge strane, učenici koji ne žive u glavnom gradu, i ne pripadaju nijednoj posebnoj kategoriji, ne dobijaju ništa besplatno.

Škola, ilustracija Foto: Pixabay.com

Za manje od dva meseca počinje školska godina, a besplatni udžbenici za učenike u Beogradu još ne stižu; Grad je raspisao tender, na Portalu javnih nabavki nije objavljena procenjena vrednost tendera, a izdavači ponude mogu da podnose - do sutra!? Prethodno, nekoliko sastanaka izdavača i predstavnika Grada nije dalo rezultate, jer nisu mogli da se dogovore o tome u kom roku će udžbenici biti plaćeni izdavačima.

Osim Grada Beograda, besplatne udžbenike za učenike posebnih kategorija - poput trećeg deteta, slabovidih, socijalno ugroženih - obezbeđuje i Ministarstvo prosvete. Ministarstvo nije odgovorilo na pitanje Insajdera da li rade u koordinaciji sa Gradom Beogradom, kako neki đaci ne bi dobili dva kompleta udžbenika. Odgovoreno nam je na pitanje zašto su na tenderu za dodelu besplatnih udžbenika odbijeni ponuđači sa nižom cenom, ali i navedeno da će, u jednom delu, tender biti ponovljen. 

Međutim, iako u nekim ponudama ponešto nedostaje, poput radne sveske, teško je poverovati da one mogu da podignu cenu i za nekoliko puta. Po tabeli ponuda  komplet udžbenika za prvi razred osnovne škole Zavoda za udžbenike je gotovo 8 hiljada dinara, Kleta oko deset i po hiljada, dok je ponuda Fondacije Alek Kavčić nepune dve hiljade dinara.

 Ta fondacija je jedna od onih čiji izdavači nisu dobili posao na tenderu, jer je od njih traženo da dodatno spuste ponuđenu cenu na šta, kažu, ne mogu da pristanu, po rečima Aleksandra Kavčića, osnivača Fondacije Alek Kavčić.

 "Nama su po tim najnižim cenama tražili da spustimo još 25 %, a nekim izdavačima su prihvatili njihove visoke cene, nekim drugim izdavačima su tražili da se spuste samo 8-9 posto, kao da je to potpuno nasumice tražili su da se spusti ili dovodi do pomisli, da možda i nije nasumice, već da je bilo dogovora unapred između nekih izdavača i Ministarstva prosvete da se nekim izdavačima spuštaju cene, a nekima ne. Sve je to... možda se dešavalo i ranijih godina, međutim ove godine razlika je u tome što imamo ta dva izdavača tj 3 koji rade sa Fondacijom koji jednostavno nemaju ni prostora da spuste cene jer su cene po klot ceni štampe, dakle ne možete tražiti od nekog da spusti cenu 25%... to je kao da vam neko ponudi da vam proda hleb po ceni brašna, a vi onda tražite još 25 posto niže", kaže on.-

Zavod za udžbenike nije direktno odgovorio na pitanje da li je realan zahtev Ministarstva da se snize ponuđene cene. Kratko je odgovorio:

"Nismo korigovali cene", stoji u odgovoru.

Na isto pitanje, ni izdavačka kuća Klet nije direktno odgovorila.

"Predstavnici Ministarstva prosvete su održali sastanak sa izdavačima i veoma odgovorno se diskutovalo o cenama udžbenika, pogotovo imajući u vidu činjenicu da su ove godine troškovi proizvodnje izuzetno visoki, dok maloprodajne cene, na žalost, nikako nisu pratile takav rast troškova", navode.

Iako nastavnici biraju udžbenike, roditelji ih plaćaju. Pitali smo stanovnike Kraljeva, Zrenjanina i Čačka šta misle o tome što njihova deca, za razliku od đaka u Beogradu, ne dobijaju besplatne udžbenike.

"Da bi ljudi ostajali po manjim mestima, ako već pričamo i o selima, onda da se daju privilegije iste. Da ne budu deca različita u smislu, da ovi imaju lap topove, a tamo deca na selu prepuštena sama sebi.  Oni su privilegovani, to je uvek bilo tako. Mislim da to nije u redu, tablete dobiju deca u vrtiću, nama ni udžbenike, nama treba 20 hiljada godišnje za jedno dete. Moje mišljenje da bi generalno trebalo da bude besplatno za sve učenike, od osnovne do srednje škole, bez obzira na mesto gde žive. Da se na lokalnom nivou dobije sloboda delovanja, da se organizuje tako nešto, da se dođe do udžbenika. Da deca imaju mogućnost obrazovanja u selima."

U mnogim razvijenijim zemljama Evrope, svi učenici dobijaju besplatne udžbenike. Osim cene, u Srbiji su sporni i autonomija pri odabiru udžbenika i, posebno, njihov sadržaj.

Izvor: Insajder