Bezbednost na radu: Zakon dobar, ali se ne primenjuje (VIDEO)

U prethodnih pet godina, u Srbiji je na radu poginulo 240 osoba! Polovina njih - na gradilištima. Prošle godine je usvojen Zakon o bezbednosti na radu koji propisuje veću bezbednost, ali nesreća sa smrtnim ishodom nije ništa manje. Onih koji se zakon najviše tiče kažu da je reč o samo još jednom u nizu zakona koji je dobar na papiru, ali ne i u praksi.

Radnici, ilustracija, foto: Christina Hawkins/Unsplash

Na gradilištu u Novom Beogradu prošle nedelje je poginuo 21-ogodišnji radnik, uprkos tome što je imao sigurnosni pojas. Treće osnovno tužilaštvo odmah je naredilo da Inspekcija za rad izađe na teren i utvrdi činjenice ali, pet dana kasnije, ne znamo da li se to i desilo, niti šta su utvrdili. Jer na pitanja Insajdera ne odgovara ni Inspekcija, niti resorno ministarstvo. O bezbednosti na radu voljni su da govore – samo sindikati.

“Nama pre svega fali kultura bezbednog rada, fali nam poštovanje pravopisa. Bezbednost i zdravlje na radu se zasniva na prevenciji, prevencija vam jeste prepoznavanje rizika svih i opasnosti, jeste obuka zaposlenih i jeste na kraju organizacione mere u smislu kontrole od strane poslodavca”, izjavio je za Insajder predsednik UGS “Nezavisnost”, Saša Dimitrijević.


Od početka godine, građevinski radnici poginuli su u gotovo svim većim gradovima. Iako postoji lanac odgovornosti za ugrožavanje bezbednosti i zdravlja na radu, epiloga u tim nesrećama gotovo da nema. GR Podaci Uprave za bezbednost i zdravlje na radu za prošlu godinu pokazuju da je od 51 krivične prijave za povrede na radu – polovina odbačena, a da su izrečene samo dve zatvorske kazne. Iz prethodnih godina ostalo je nerešeno 39 krivičnih prijava.

 “Mi nemamo neko poboljšanje i ništa nam zakon kao slovo na papiru neće doneti u tom smislu ukoliko mi nemamo pre svega odgovornost kad se desi tako nešto i ukoliko nemamo epilog u smislu da znamo i da javnost zna da je neko kažnjen zbog neprimene mera za bezbedan rad ili zbog toga što nije zaposlenog prijavio i što ga nije uveo u sistem bezbednosti na radu”, izjavio je Dimitrijević.

Praksa pokazuje da se krivična dela iz oblasti rada vrlo retko procesuiraju. Prema studiji Instituta za uporedno pravo, kada dođe do smrtnog ishoda, samo tri odsto poslodavaca dobije kaznu zatvora!

 Izvor: Insajder