Biografije sudija Apelacionog suda u slučaju "Slavko Ćuruvija" (VIDEO)
Odluka Apelacionog suda u slučaju ubistva novinara možda je i poslednji korak ka potpunom urušavanju poverenja javnosti u sudsku vlast. To poverenje nije samo društvena obaveza, već i zakonom proklamovani cilj pravosuđa. Ko su sudije koje, po oceni mnogih, nisu bile na visini istorijskog zadatka?
Odluku kojom su četvorica pripadnika nekadašnjeg DB-a oslobođeni optužbi za ubistvo novinara, donelo je veće Apelacionog suda u Beogradu koje čine tri člana, sudski izvestilac i predsednica Veća Nada Hadži Perić.
U biografiji predsednice Veća, na sajtu Apelacionog suda, piše da Nada Hadži Perić prvo sudijsko iskustvo stiče 1992. u Prizrenu, gde je i rođena. Sudija Apelacionog suda u Beogradu postaje 2010. Sudila je u velikim slučajevima, a jedna od poslednjih presuda je u slučaju Darka Šarića, za šverc šest tona kokaina. U ponovljenom postupku pred Apelacionim sudom, Šariću je smanjena kazna zatvora sa 15 na 14 godina. Tako je, kao šef narko-klana, osuđen na manju kaznu od svog podređenog Gorana Sokovića, piše na sajtu Fondacije "Slavko Ćuruvija“.
Član Sudskog veća u "slučaju Ćuruvija“, Dragan Ćesarović, za sudiju Apelacionog suda imenovan je 2010. Bio je član veća koja su potvrdila oslobađajuće presude Miloradu Ulemeku Legiji i pripadnicima nekadašnje Jedinice za specijalne operacije za oružanu pobunu, kao i nekadašnjem šefu kabineta Ivice Dačića, Branku Lazareviću, koji je bio optužen da je kriminalcima dostavljao podatke iz istrage. U postupku koji se vodio protiv supruge Slobodana Miloševića, Mirjane Marković, takođe je bio član Veća koje je ukinulo prvostepenu osuđujuću presudu i suđenje vratilo na početak.
U Veću koje je oslobodilo optužene za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije je i Dušanka Đorđević, koja je sudila postala 2005. u Četvrtom opštinskom sudu u Beogradu, a pre četiri godine je imenovana za sudiju Apelacionog suda. Bila je članica Sudskog veća u slučaju paljenja kuće novinara Milana Jovanovića iz Grocke. To Sudsko veće je ukinulo presudu Dragoljubu Simonoviću, čime je postupak vraćen na ponovno suđenje. Mediji i deo stručne javnosti kritikovali su njeno postupanje u slučaju kada je kolima usmrćen policajac na Obrenovačkom putu 2008. godine.
Sudija Dušanka Đorđević je tražila da se izuzme iz predmeta, zbog udaje za advokata odbrane Aleksandra Đorđevića. Međutim, porodica ubijenog i njihov advokat ukazivali su da je namerno odugovlačila postupak i da je zakazala ročište čak i kada je već morala da zna da će se udati za advokata.
Član Veća u "slučaju Ćuruvija“ je i sudija Marko Jocić; postao je sudija 2010, a u Apelacioni sud dolazi devet godina kasnije. Bio je član Sudskog veća Apelacionog suda koje je prošle godine, kako navodi portal KRIK, ukinulo presudu Darku Šariću zbog pranja para.
Sudija izvestilac u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije bila je Vesna Petrović, koja sa svoje 64 godine ima bogato iskustvo. Sudija Apelacionog suda u Beogradu postaje 2010. Bila je među sudijama Okružnog suda u Beogradu koje su potvrdile novčanu kaznu novosadskom antifašističkom aktivisti u krivičnom postupku koji je, zbog uvrede, protiv njega vodio episkop bački Irinej.
Rad sudija i njihove biografije trebalo bi da su javne. Tako se osnovni biografski podaci navedenih sudija mogu pronaći na sajtu Apelacionog suda u Beogradu.
Izvor: Insajder