Birački spisak - kako da proverite da li ste upisani i koja je procedura za promenu podataka
Dva dana nakon raspisivanja izbora koji će se održati 17. decembra Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave pozvalo je građane da provere da li su upisani u Jedinstveni birački spisak, kao i da li su upisani podaci tačni kako bi mogli da ostvare pravo glasa. Prema Zakonu o jedinstvenom biračkom spisku uslov za ostvarivanje biračkog prava jeste da je građanin upisan u birački spisak, a pravo na uvid ima svako i može se izvršiti u opštinskoj ili gradskoj upravi u kojoj ima prebivalište, ali i elektronskim putem.
Elektronska provera biračkog spiska može se izvršiti na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave u čijoj je nadležnosti vođenje spiska.
Ažuriranje biračkog spiska
Ažuriranje biračkog spiska za područje lokalne samouprave vrši opštinska, odnosno gradska uprava što obuhvata upis, brisanje, izmene, dopune ili ispravke po službenoj dužnosti ili na zahtev građana.
Kako se navodi na sajtu ministarstva, elektronska baza podataka se svakodnevno ažurira, kako kažu, po jedinstvnoj metodologiji, a vodi se putem "savremenih tehnologija".
Posmatračka misija CRTA koja prati izborne procese navodi na svom portalu da ukoliko utvrdite da vas nema na biračkom spisku potrebno je da nadležnoj službi opštinske ili gradske uprave u kojoj imate prebivalište podnesete zahtev za upis u jedinstveni birački spisak.
"Kada popunite i preuzmete svoj zahtev, obavezno ga potpišite i pošaljite na adresu opštinske odnosno gradske uprave na kojoj imate prebivalište ili ga predajte na pisarnici. Potrebno je da nadležnom organu uz svoj zahtev dostavite i svoju očitanu ličnu kartu ili fotokopiju lične karte ukoliko vaša lična karta nema čip", navodi CRTA.
Kako promeniti podatke
Kako se navodi na sajtu ministarstva, postupak upisa, promena (izmena, dopuna ili ispravka) i brisanja iz biračkog spiska sprovodi se po službenoj dužnosti ili na zahtev građana.
"Građanin zahtev za promenu u biračkom spisku podnosi opštinskoj, odnosno gradskoj upravi po mestu njegovog prebivališta, odnosno mestu boravišta za interno raseljena lica. Pored toga, zahtev za upis/izmenu podataka u Jedinstvenom biračkom spisku građani mogu podneti i preko Portala eUprava“, navodi se na sajtu.
Za izmenu podataka preko eUprave potrebno je da budete registrovani korisnik Portala eUprava i da budete prijavljeni mobilnom aplikacijom ConsentID ili kvalifikovanim elektronski sertifikatom.
Zahtevi se ne može podneti za drugo lice, već isključivo lično.
Birački spisak se zasniva na podacima iz matične knjige rođenih, kao i drugih službenih evidencija i javnih isprava o čemu odgovarajuće rešenje do zaključenja biračkog spiska donosi opštinska, odnosno gradska uprava, a od zaključenja biračkog spiska pa sve do 72 časa pre dana izbora rešenje donosi ministarstvo.
Kako se navodi na sajtu CRTE, nadležni organ je dužan da po službenoj dužnosti pribavi dokaze neophodne za vršenje promene u jedinstvenom biračkom spisku.
"Međutim, ukoliko to nije u mogućnosti obavezaće vas da dostavite dokaze. U zavisnosti od vrste promene koju tražite to mogu biti izvodi iz matičnih knjiga, uverenje o državljanstvu, uverenje o prebivalištu i sl. U cilju što efikasnijeg sprovođenja postupka, ukoliko ste u mogućnosti da sami pribavite ove dokaze, predlažemo da ih zajedno sa zahtevom dostavite nadležnom organu", navodi CRTA.
Birački spisak se zaključuje 15 dana pre dana izbora, odnosno do 1. decembra 2023. godine.
Podnosilac zahteva može na rešenje opštinske odnosno gradske uprave podneti žalbu Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave u roku od 24 časa od dana kada je rešenje primio, a protiv rešenja Ministarstva može se podneti tužba Upravnom sudu u roku od 24 časa od dana kada je rešenje primljeno.
Prema Zakonu o jedinstvenom biračkom spisku protiv rešenja koje donese ministarstvo u prvom stepenu može se podneti tužba Upravnom sudu u roku od 24 časa od dana kada je rešenje primljeno, a Upravni sud po tužbi odlučuje u roku od 48 časova.
Odluka Upravnog suda je pravnosnažna i izvršna i protiv nje nije dopušteno podnošenje zahteva za vanredno preispitivanje sudske odluke niti za ponavljanje postupka.
Ko se upisuje u birački spisak
U birački spisak se upisuju samo punoletni i poslovno sposobni državljani i to prema mestu prebivališta, odnosno mestu boravišta za interno raseljena lica.
Po službenoj dužnosti gradska uprava upisuje u birački spisak i maloletna lica koja pune 18 godina najkasnije na dan izbora.
To znači da će i oni koji su rođeni najkasnije do 17. decembra i moći da izađu na izbore, jer će automatski biti upisani u birački spisak.
Prebivalište
Birači koji žive u inostranstvu mogu preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije najkasnije pet dana pre zaključenja biračkog spiska, tj. 20 dana pre izbora podneti zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
Ipak, ukoliko glasate u inostranstvu možete glasati samo na izborima za narodne poslanike Narodne skupštine i na izborima za predsednika Republike.
Studenti koji bi da glasaju, a studiraju van mesta prebivališta moraju da podnesu zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na izborima glasati u mestu gde studiraju. Zahtev treba podneti najkasnije pet dana pre zaključenja biračkog spiska, a 20 dana pre dana izbora.
Ukoliko ste menjali adresu prebivališta, taj podatak bi po službenoj dužnosti trebalo da bude promenjen.
Izvor: Insajder