Bivši pomoćnik ministarke energetike za Marker: Cene goriva će ostati iste i nakon zabrane uvoza nafte iz Rusije (VIDEO)

Bivši pomoćnik ministarke za rudarstvo i energetiku Petar Stanojević izjavio je za "Marker" da će cene goriva na benzinskim pumpama za građane ostati iste i nakon što na snagu stupi zabrana uvoza jeftinije sirove nafte iz Rusije.

Bivši pomoćnik ministarke za rudarstvo i energetiku Petar Stanojević.

„Naše cene se formiraju na 'importnom paritetu', a to znači najjeftiniji pravac iz koga se može snabdeti derivatima. Mi smo na svetskom tržištu, cene se formiraju prema Mediteranu ili, konkretno, na našem, evropskom tržištu", rekao je Stanojević.

Na pitanje kako će sankcije Evropske unije prema Rusiji građanima Srbije "iz džepa izbiti 600 miliona evra", kako je rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Stanojević je odgovorio da će gubitak biti posredan, a da ga građani neće osetiti.

„Naftna industrija Srbije (NIS) je kupovala jeftiniju rusku naftu. Rusi su od kad su počele sankcije dali popust za one koji kupuju njihovu naftu. To je uradila Indija, to uradila Kina, to je uradila polovina sveta. Čak je i Saudijska Arabija počela da kupuje jeftiniju rusku naftu, a tako i NIS. Svi koji su mogli kupovali su jeftiniju rusku naftu", istakao je on.

Stanojević je naglasio da je to značilo da su naftne kompanije, među kojima i NIS, zbog jeftine ruske nafte ostvarivale dobit, a samim tim i Srbija koja je manjinski vlasnik te kompanije.

„Nemojte gledati NIS kao rusku kompaniju. NIS je rusko-srpska kompanija. Mi smo na otvorenom tržištu, opredelili smo se za kapitalizam", dodao je on.

Na pitanje ako je NIS ostvarivao dobit na većem uvozu jeftinije nafte, da li ta kompanija može da nađe način da ublaži posledice kada stupi na snagu zabrana uvoza te nafte, Stanojević je ponovio da posledica za građane neće biti jer na cenu na tržištu ne utiče samo količina koja se preradi iz sirove nafte u rafineriji već na cenu utiče i uvoz gotovih derivata. 

„Srbija ne može da proizvede dovoljno derivata, odnosno naša rafinerija radi na granicama mogućnosti. Drugo, naše tržište je otvoreno, kod nas se uvoze derivati i koncept je da se deo proizvede, a deo uveze", rekao je on.

Na pitanje da li očekuje da država dodatno smanji akcije za gorivo, s obzirom na to je da ih je od početka krize smanjila za 10 odsto, ali da su neke zemlje išle i do 50 odsto, Stanojević je odgovorio da je 20 odsto zakonski maksimum, a da on u trenutnoj situaciji to i ne očekuje jer za tim neće biti potrebe.

Govoreći o tome po kom je osnovu Srbija tražila izuzeće od novog paketa sankcije EU prema Rusiji, Stanojević je naveo da je Srbija nije članica EU, da nije uvela sankcije Rusiji i nije "neprijateljska" prema njoj pa ne vidi razlog zbog kojeg ne bi mogla da nastavi da kupuje jeftinu naftu.

„Država sa NIS-om treba da razgovara ako postoji višak profita, da se on usmeri u određene investicije koje su potrebe. Na primer, u robne rezerve koje nismo formirali do kraja", naglasio je on.

Stanojević kaže da se NIS već odriče dela profita tako što prodaje jeftinije gorivo poljoprivrednicima. Podsetimo, novinari Insajdera bavili su se prodajom jeftinijeg goriva na NIS-ovim pumpama u posebnom prilogu. 

Izvor: Insajder