Bivši resorni ministar o kvalitetu vazduha: Država ipak najodgovornija (VIDEO)

U januaru 2020. počela je da se budi svest javnosti da je zagađenje svuda oko nas i da se jednostavno gušimo od takvog vazduha. Predstavnici vlasti prvo su danima čekali da vetar rastera maglu da bi na kraju očekivanja prebacili na Radnu grupu koja je formirana za sistemsko rešavanje pitanja zaštite vazduha. Danas, dve godine kasnije - ispostavilo se da je radna grupa samo formirana.

Radna grupa za sistemsko rešavanje pitanja zaštite vazduha. Foto: Insajder

Goran Trivan, bivši ministar zaštite životne sredine rekao je da je došlo do promene Vlade I da ne zna da li je naredna Vlada nanovo formirala tu komisiju.

“Ja mislim da bi to bilo dobro i da se ide ka tome”, rekao je Trivan.

Radna grupa svoj prvi sastanak održala je 23. januara 2020. Nakon toga – nijedno saopštenje o radu radne grupe nije poslato medijima, niti objavljeno na zvaničnom sajtu institucija. 

Goran Trivan, bivši ministar zaštite životne sredine rekao je da je država je ipak najodgovornija

 “ Ona mora da identifikuje probleme i mora da nađe način da ih rešava i kada otvorite tu komunikaciju sa građani,ma onda nije teško da dođemo do rešenja koja će biti održiva  mislim da je problem delimično u dijalogu nepostojećem dijalogu”, rekao je Trivan.

U Radnoj grupi bili su resorni ministri, gradonačelnik Beograda, direktor policije, predstavnici Batuta, Gradskog zavoda za javno zdravlje, Agencije za zaštitu životne sredine i ostalih relevantnih institucija. 

Vlada Srbije na čiju inicijativu je formirana Radna grupa nije odgovorila na pitanje novinara Insajdera kolliko se puta radna grupa sastala i šta je preduzela. Jedan od članova radne grupe bio je i Goran Trivan koji se u vreme formiranja radne grupe nalazio na čelu resornog ministarstva. 

Goran Trivan, bivši ministar zaštite životne sredine rekao je da je za njega to izgledalo kao loše rešenje “jer je, kako kaže, u to vreme targetiran “kao krivac za loš kvalitet vazduha u zemlji”.

“Što ne može biti istinito, nama je kvalitet vazduha u zemlji, naročito u Beogradu, identično loš deset godina, ali da je trebalo preduzimati mere, nema sumnje”, rekao je Trivan.

Ministarka ekologije Irena Vujovic tvrdi da nadležne institucije rade sve sto je neophodno da bi problem zagadjenja bio rešen.

“Mi smo u prethodne dve godine u preko 60 jedinica lokalnih samouprava dali subvenciju za zamenu kotlarnica na čistije energente, menjali smo koltove na prirodni gas, prebacivali se na daljinski sistem grejana, na pelet, tako da u školama, u bolnicama, sve to gde je potrebno da vazduh bude boljeg kvaliteta, to smo radili”, rekla je ministarka.

Goran Trivan, bivši ministar zaštite životne sredine kaže da je “Ministarstvo za vreme njegovog mandata to počelo da radi

“Ministarsto je za vreme mog mandata to isto počelo po prvi put da radi i to je nakon mene nastavljeno, što je odlično  kao i pošumljavanje, ali to nedovoljno para. Ja lično mislim da je životna sredina važnija od svega drugog jer ko će nam raditi u fabnrikama ako svi pomeremo od lošeg kvaliteta vazduha”, rekao je Trivan.

Između prebacivanja odgovornosti i spuštanja odgovornosti sa republickih na institucije lokalne uprave, ostaje  podatak Svetske zdravstvene organizacije: U Srbiji usled komplikacija izazvanih zagađenjem vazduhom godišnje umre oko 6.000 ljudi, a  da krupni koraci u promeni te statistike još nisu napravljeni.

Izvor: Insajder