Bojan Vranić (FPN): Aktuelizaciju "Projekta Jadar" ne vidim kao novu mogućnost ujedinjenja opozicije (VIDEO)
Izborni rezultat, mesec dana posle izbora na koje je izašao samo deo opozicije, jeste da će opozicija formirati vlast samo u jednoj opštini i to u Nišu. U Beogradskoj opštini Stari Grad, gde su na vagi čuvari starog grada Marko Bastać, još se ne zna ko će formirati vlast, mada je nosilac liste Biramo Stari grad Radomir Lazović nedavno izjavio da im Bastać ne odgovora na ponudu i da verovatno pregovara sa Srpskom naprednom strankom. Kakva je politička scena u zemlji mesec dana posle redovnih lokalnih izbora, za Insajder je govorio profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Bojan Vranić.
Na pitanje šta su dobili građani a šta opozicija, koja se upravo i na ovim izborima razjedinila, Vranić odgovara da su građani dobili, svakako, novi četvorogodišnji mandat.
"Iako neke političke opcije uporno tvrde da ćemo ranije ići na izbore, pozicija kaže ne, nećemo ići ranije na izbore, ide se na pun mandat od četiri godine i to nije nepoznanica za Srpsku naprednu stranku. Dakle, Srpska napredna stranka je, što se tiče lokalnih izbora, pre išla na to da izgura pun mandat nego da ga ne izgura“, kaže Vranić.
Ističe da se i u prvoj vladi Ane Brnabić moglo videti da pun mandat može da se "izgura“ bez nekih većih poteškoća.
"Nemojte zaboraviti da su za te četiri godine bili i protesti "1 od 5 miliona", i protiv rudnika, odnosno protiv iskopavanja litijuma, tako da SNS vlada može da preživi i prilično jake proteste i opet da izgura pun mandat“, kaže Vranić.
Ističe da je opozicija, kako je tvrdio od početka, potrošila vreme na neke formalne stvari, umesto da je radila kampanju.
"Osim Beogradskih izbora, ovo ostalo su sve bili zakazani izbori. Prosto je trebalo raditi kampanju, tradicionalnu kampanju, od vrata do vrata, kol centri, sve ono što je u stvari spočitavano SNS-u kao nelegitimno. Na kraju se to, rekao bih, obilo o glavu opoziciji“, objašnjava Vranić.
Na pitanje da li ponovnu aktualizaciju projekta Jadar vidi kao novu mogućnost ujedinjavanja opozicije i kao okosnicu neke nove predizborne kampanje, odgovara da ne bi rekao će to dovesti do ujedinjavanja, jer su razlozi ideološke prirode.
"Ono što polako isplivava na čistac je da je projekat "Ne damo Jadar“, odnosno projekat borbe protiv iskopavanja litijuma formiranje jedne nove desnice u Srbiji. Ta desnica nije ona radikalna desnica na koju smo navikli, ali jeste nešto što se zove ekokonzervativizam, gde vi u stvari zagovarate očuvanje sela i poljoprivredne proizvodnje na uštrb industrijalizacije“, naglašava Vranić.
Ističe da će, kada je u pitanju levica, ipak doći do ideološke podele jer će neko reći da se "mi kao levičari ne zalažemo za to da nema modernizacije kada je u pitanju industrijalizacija, mi se zalažemo da nema eksploatacije, ali to su dve različite stvari“.
"Videćete da će doći do te ideološke podele i da će to biti glavni razlog razjedinjavanja ovoga puta, pored, naravno, onih standardnih - tipa ličnih sujeta, na šta smo već navikli“, kaže Vranić.
Na pitanje da li je opozicija olako predala borbu u beogradskim opštinama i konstataciju da je glavni motiv dela opozicije koji je izašao na izbore 2. juna bio osvajanje pojedinih, pre svega, beogradskih opština, odgovara da je, prema rezultatima, jedina realna šansa bio Stari grad.
"Ovo ostalo je sve bilo vrlo nategnuto, u smislu da, ako uspete da dokažete da jeste došlo do nekakve izborne prevare, onda možda možete da dobijete tog jednog, dva odbornika, odbornicu više. Ali, ako ste pre toga ispregovarali nekakve uslove, pa sad tvrdite da ti uslovi baš nisu dobri, onda ležete na rudu Draganu Đilasu i SSP-u koji tvrde da uopšte nije trebalo izaći“, kaže Vranić.
Komentarišući pravnu borbu niške opozicije, naglašava da se po prvi put posle nekoliko godina suočavamo sa tim da neko zaista želi da ide pravnim putem, da koristi institucije
"Imamo samo jednu političku opciju koja ne voli da koristi institucije, to je Srpska napredna stranka, i ako se opozicija ponaša isto tako, onda to baš i nije alternativa. Ali, sada u Nišu neko pokazuje da može da ide nekim drugim putem. To verovatno neće dovesti do željenih rezultata, ali može toliko da iscrpi strpljenje same Srpske napredne stranke da, ukoliko opozicija u Nišu bude tražila ponavljanje izbora, možda ih zaista i dobije“, zaključuje u razgovoru za Marker profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić.
Izvor: Insajder