Budimović (PKS): Uvozne takse ne bi trebalo da povećaju cene mleka i sireva (VIDEO)

Stočarstvo u Srbiji je višedecenijskoj krizi, prvenstveno u padu broja grla, a posle u smanjenoj proizvodnji, kaže Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu proizvoda Privredne komore Srbije gostujući u Markeru. Dodaje, povećanje cene mesa ne bi nikome koristilo.

Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu proizvoda Privredne komore Srbije

Nakon što je nedavno država ukinula ograničenje svinjskog i pilećeg mesa, nije došlo do povećanja ovih cena, kaže Budimović.

„Baš smo intenzivno pratili i jednostavno one kategorije koje su bile pod Uredbom, nisu promenile cenu, to govori da je cena već dovoljno visoka da naši potrošači ne mogu da plate neku cenu. Povećanje cena mesa ne bi nikome koristilo, ne na duži period i ne bi bilo efekta. Smanjila bi se potrošnja“, dodaje Budimović.

Takođe, kako ističe, uvođenje uvozne takse za mleko i sireve za posledicu ne bi trebalo da utiču na cenu ovih proizvoda u trgovinskim radnjama.

Odgovarajući na pitanje kako može da bude isplativije da uvozimo meso iz Evropske unije, nego da proizvodimo u Srbiji, Budimović kaže da je njihova proizvodnja jeftnija.

„Svi paralemteri koji učestvuju su jeftiniji. Jeftinija je ishrana, reprodukcija je bolja, po leglu imaju po 28, a ne 20 svinja, a i podsticaji su jači. Ja sam pročitao jedan podatak da je pre nekih par meseci u EU poljoprovrednim proizvođačima podeljeno nekih 130 milijardi evra kao pomoć, što zbog krize, što zbog kovida“, objašnjava Budimović.

Kako ističe, dolazimo u situaciju da se pitamo da li ćemo imati dovoljno za sopstevene potrebe.

„Mi proizvodimo i dalje za sopstvene potrebe dovoljno ali to što smo napustili tržišta za izvoz kao što je Ruska Federacija govori o tome da ta proizvodnja će biti manja nego u poslednjih 10 godina“, kaže Budimović.

Mnogo faktora je doprinelo da padne broj grla, dodaje, a samim tim i da padne proizvodnja i izvoz.

„Pre 20 godina smo izvozili 8.000 tona junećeg mesa u Evropsku uniju, a prošle godine je ta cifra oko nekih 500 tona“, ističe sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu proizvoda Privredne komore Srbije.

Farmeri sve češće, kako kaže, napuštaju stočarsku proizvodnju jer je neisplativa.

„Proizvođači svinja dešava se da pod povoljnim uslovima krenu u tov, a da se posle par meseci završi sa dosta nižom cenom i onda ste u gubitku. I tako iz godine u godinu“, objašnjava Budimović.

Odgovarajući na pitanje da li su najavljeni podsticaji od države dovoljni, Budimović ocenjuje da to jesu dobri signali i da mogu da doprinesu ublažavanju krize.

„Prvo moramo da zaustavimo taj pad koji se dešava u stočarskoj proizvodnji pa tek onda da taj točak okrenemo na drugu stanu. Novac koji je država opredelila nije mali ali je poenta da li se taj novac vrati u samu stočarsku proizvodnju. Druga stvar je da taj novac dođe na vreme, da mogu da se primene sve agrotehničke mere, da se uradi prehrana zemljišta, da se poseje, plati dizel jer ako se to ne uradi u optimalnom roku novac ne vredi u junu, julu, avgustu mesecu“ , rekao je Budimović.

Izvor: Insajder