Burne reakcije zbog najavljene rezolucije o genocidu u Srebrenici: Vučić najavljuje plan za dan posle (VIDEO)

Srbija i Republika Srpska nastoje da spreče da u Ujedinjenim nacijama bude izglasana Rezolucija o Srebrenici. Vlast u Srbiji i pored činjenice da tekst dokumenta nije poznat tvrdi da se njome čitav srpski narod proglašava za genocidan i najavljuje, da će u ponedeljak specijalni izaslanik predsednika Srbije ići kod predsednika Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Prva zamerka je procedura koja prema mišljenju predsednika Srbije nije poštovana. I dok praktično ništa nije poznato pojedini mediji kao suštinu dokmenta navode proglašanje 11. jula za Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici, a vlasti Srbije i Republike Srpske iz Beograda najavljuju akciju protiv tog dokumenta.

Spomen zid u Memorijalnom centru Potočari. Foto: Srđan Ilić

Tema broj jedan sastanka rukovodstva Srbije i Republike Srpske u Beogradu, bila je najavljeno usvajanje dokumenta, rezolucija o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama, a koju su inicirale Nemačka i Ruanda, uz podršku SAD i zapadnoevropskih zemalja. Predsednik Srbije najavljuje brojne diplomatske aktivnosti i odgovor države.


“I tih dana pozvaću sve naše građane iz Srbije i Srpske i sve Srbe, gde god da žive – na svakom mestu istaći ćemo naše zastave, naša nacionalna obeležja. Dan kasnije, dan pošto nas proglase, pošto se prave naivni I blesavi, znaju oni dobro šta rade… Pošto nas uz Hutu proglase za genocidni narod. E dan kasnije ćemo da istaknemo naša nacionalna obeležja, našu najlepšu trobojku. I da poručimo da Srbiju i srpski narod, nikad neće moći da sruše, ma koliko se trudili,” rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsednik Srbije je poručio da srpski narod nikad neće prihvatiti da bude proglašen genocidnim, dok je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poslednjih godina izričit je u tvrdnjama da u Srebrenici nije bilo genocida, iako je 2008. u jednom televizijskom intervjuu rekao da zna da je genocida bilo.

Sama Rezolucija koja će 17. aprila biti predata Ujedinjenim nacijama, a o kojoj bi trebalo da se glasa 2. maja, nema pravni, već samo politički značaj, smatra Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava koji je bio i zastupnik Srbije u pred Međunarodnim sudom pravde.

“Tribunal je utvrdio da je u Srebrenici izvršen genocid i osuđen je general Krstić. Međunarodni sud je pred sobom imao pitanje – da li je prvo SRJ, pa Srbija i Crna Gora, pa Srbija kriva za genocid? I sud je utvrdio da nije kriva. Prema tome, utvrđena je pojedinačna odgovornost, ali nije države. Utvrđeno je da Srbija nije niti počinila genocid, niti je deo zavere, konspiracije, niti podstrekivanja, niti pokušaja, niti saučesništva,” rekao je profesor Tibor Varadi za RTS.

11.jula 1995.godine u Srebrenici je po presudama suda u Hagu ubijeno oko osam hiljada Bošnjaka. Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 ljudi, na više od 700 godina zatvora. Na doživotne kazne zatvora zbog zločina u BIH među kojima je i genocid Srebrenici osuđeni su ratni predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić i komandant vojske Republike srpske Ratko Mladić. Dakle međunarodni regionalni sudovi osudili su odgovorne pojedince. Predsednik “Udruženja žrtava I svjedoka genocida” iz Sarajeva za Insajder kaže da su pojedinci koji su počinili genocid i zločine odgovorni, a nikako ceo narod.

“Nigdje niti u jednoj presudi se ne spominje srpski narod da je odgovoran, niti se u ovoj rezoluciji koja je trenutno u pripremi, koja bi trebala biti usvojena početkom maja mjeseca u Generalnoj skupštini UN-a, nema govora o srpskom narodu i njegovoj odgovornosti. Mislim da se pojedinci vrlo vješto kriju iza naroda, pokušavajući na taj način uvesti narodu u jedan problem. Nije to korektno, nije to fer. Ja kao Bošnjak odgovorno tvrdim da srpski narod nije genocidan, niti je srpski narod kao takav počinio genocid u Srebrenici. Počinile su grupe i pojedinci koji su zato na kraju krajeva i snosili odgovornost pred međunarodnim sudovima,” kazao je Murat Tahirović predsednik “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”, za Insajder.

Skupština Srbije usvojila je pre 14 godina Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici. Deklaracijom se osuđuje zločin počinjen na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde, dok se sam izraz genocid ne pominje. 

Činjenica je da je međunarodni sud pravde u Hagu presudio je po tužbi BiH da je u Srebrenici počinjen genocid.  Srbija nije odgovorna za zločin ali je prema presudi međunarodnog suda državna zajednica Srbije i Crne Gore odgovorna što nije učinila ništa da spreči genocid u Srebrenici, niti da kazni počinioce.  

Pre devet godina Rusija je u Savetu bezbednosti UN blokirala usvajanje rezolucije kojom se osuđuje genocid u Srebrenici, koju je tada predložila Velika Britanija.

 Izvor: Insajder