Bursać: Nejasno na koji način je odlučeno u kojim će opštinama biti vanredni lokalni izbori (VIDEO)
Krajem septembra brojni gradovi i opštine ostali su bez čelnih ljudi. Talas ostavki usledio je nakon što je predsednik Srbije, osim vanrednih parlamentarnih i pokrajinskih, najavio i izbore u 60ak opština - iako izbori na lokalnim nivou nisu u njegovoj nadležnosti.
Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju ističe da je spajanje izbora ustaljena praksa, ali da nije jasan metod kojim je ovog puta odlučeno u kojim će opštinama građani na birališta.
"Negde vladajuća stranka ima logiku, i to nije samo u Srbiji, da raspiše neki viši nivo izbora na onaj dan kada su lokalni izbori. Mi imamo tu praksu poslednjih 20 godina, 2004. su poslednji put organizovani lokalni izbori bez parlamentarnih, na isti dan, ali to se dešava i u drugim zemljama i to se u teoriji zove, nacionalizacija izbora. I znači ono što i dobijamo u izborima - da nacionalna arena izbora, odnosno nacionalni političari, u ovom slučaju Vučić, povuče popularnost svoje stranke, na lokalu, tamo gde postoje problemi. Zato je čudno što nekih sada 80-90, spekuliše se sa brojem lokalnih samouprava, ostaje za proleće. Zaista ne vidimo logiku u tome, a oni će se morati održati u kasno proleće, jer im ističe mandat“, kaže Bursać.
Ostavku ipak nije podneo gradonačelnik Novog Sada, kao ni gradonačelnica Niša, mada je tu odluku neko vreme držala u tajnosti.
Bursać dodaje da posebno iznenađuje ostavka gradonačelnika Beograda, imajući u vidu da se najveća borba naprednjaka i opozicije na prošlogodišnjim izborima vodila upravo u prestonici.
"Beograd je veliko iznenađenje što je raspisan sad, jer Beograd bi imao mandat do 2026. godine, jer su prošle godine bili izbori, zato što je Beograd jedino polje političke borbe u Srbiji gde opozicija može da očekuje neki dobar rezultat. Videli smo i prošle godine na izborima, za svega dva mandata je SNS uspeo da formira gradsku vlast, a znamo da je u Beogradu koncentrisana opozicija, penetracija nezavisnih medija i interneta je veća, lakše je kontrolisati izbore, ima više glasača opozicije“.
Srbija ima 174 lokalne samouprave. Prema podacima sa sajta Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, na kojem su dostupne informacije za 145 opština, Srpska napredna stranka i njeni koalicioni partneri nisu na vlasti u samo pet opština u celoj Srbiji. Među njima su Svilajnac, Bujanovac, Preševo i Topola, gde je SNS izgubila vlast pre dve godine. Opoziciona je, bar deklarativno, i Čajetina, mada je predsednik te opštine Milan Stamatović pre dva dana bio na rođendanskoj proslavi Srpske napredne stranke u Šapcu.
Poslednji redovni lokalni izbori održani su 2020-te, a vanredni izbori su, prošle godine, održani u 13 gradova i opština.
Izvor: Insajder