Buru zbog kol centra SNS, utišala Agencija za borbu protiv korupcije (VIDEO)

Sve što se dešavalo u izbornom danu, i ono što je usledilo od 17. decembra do danas, samo je nastavak priče o nepravilnostima, na kojoj je opozicija insistirala još tokom izborne kampanje. Agencija za sprečavanje korupcije je, posle nešto više od mesec dana, odbacila prijavu koju je nevladina organizacija Transparentnost Srbija podnela 5. decembra, a u kojoj Srpsku naprednu stranku sumnjiči da je, suprotno Zakonu o finansiranju političkih stranaka, organizovala kol centar, plaćala aktiviste i preko njega sakupljala takozvane kapilarne glasove birača. SNS je negirala bilo kakvu zloupotrebu i na tome se završila istraga Agencije.

Kol centar, ilustracija, foto: Petr Macháček/Unsplash

Nevladina organizacija Transparentnost Srbija tražila je da se ispita Centar za edukaciju i razvoj omladine Beograd, gde je isplaćivan novac onima koji su radili u kol centru, kao i da se ispita uloga agencije za hostese koja je organizovala rad kol centra. Buru koja se podigla nakon što se novinarka CINS-a, da bi sve to otkrila, prijavila za rad u kol centru SNS-a gde je, na ruke, primala novčanu naknadu utišala je Agencija za sprečavanje korupcije. Na snimku novinarke se vidi da je od nje traženo i da glasa za tu stranku za šta bi, kako joj je rečeno, novac bio isplaćen nakon što fotografiše glasački listić.

Posle priče CINS-a, u jeku izborne kampanje, taj kol centar je posetio predsednik Srbije, koji je rekao tamošnjim aktivistima da im je posao teži od rudarskog.

Mnogo lakši posao imala je Agencija za sprečavanje korupcije. Ona je, posle mesec dana, utvrdila da nema razloga za pokretanje postupka protiv SNS-a, poverovavši zapravo toj partiji na reč. 


SNS je negirao bilo kakvu vezu sa kol centrom i agencijom za hostese, a Agencija navodi i da su joj u SNS-u rekli da ne postoje dokazi, poput stranačkih obeležja, da su oni organizovali taj kol centar i da su radili bilo šta protivno zakonu: poput davanja mita u vezi sa izborima i povrede tajnosti glasanja. 

Međutim, Agencija je prenebregla i Zakon o finansiranju političkih aktivnosti koji propisuje da udruženja ne smeju da finansiraju partije ili im daju priloge.

Iako je Insajderu u Agenciji za sprečavanje korupcije rečeno da će odgovoriti na pitanja koja smo im poslali, odgovori nisu stigli. Pre mesec dana, a posle priče CINS-a, Više javno tužilaštvo je saopštilo da neće pokretati postupak po službenoj dužnosti, već da RIK i GIK imaju obavezu i zakonska ovlašćenja da utvrde izborne nepravilnosti. Zbog rada tog kol centra u predizbornoj kampanji, kandidati za poslanike Koalicije "Srbija protiv nasilja“ Đorđe Pavićević i Jelena Jerinić podneli su krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu protiv više osoba. 

Izvor: Insajder