Carinici mogu da napišu filmski scenario: Maštoviti krijumčari zlato, drogu, devize kriju u pelenama, čipsu, pazuhu i turšiji
Srpski carinici od početka 2024. godine na graničnim prelazima plene najrazličitiju robu - od narkotika, oružja i psihoaktivnih lekova do garderobe, kozmetike, skupocenih satova i automobila, starina, minerala i rasnih pasa. Od maštovitosti prestupnika može se napraviti dobar filmski scenario.
Verovatno bi mnogo lakše bilo nabrojati mesta u vozilima ili na ljudskom telu gde baš nikada ništa nije pronađeno, jer su krijumčarenu robu carinici pronalazili u obući, čarapama, specijalnim pojasevima oko struka, jastucima, čak i u vešu koji putnici nose na sebi.
Kako za Insajder kažu u Upravi carina, krijumčari ponekad robu kriju i u kutijama i teglama sa hranom, originalnim pakovanjima deterdženta, ali i keksa, čaja, sokova, a zabeležen je i slučaj skrivanja droge u bočicama od sapunice za pravljenje balončića
“U svom svakodnevnom poslu, kroz redovne i vanredne kontrole, carinski službenici se susreću sa najrazličitijim vidovima krijumčarenja. Aposlutno sve ono za čime postoji potražnja na nelegalnom tržištu se krijumčari, a oni koji se time bave su motivisani zaradom i spremni na sve, ali i svesni da iskusne i tehnički odlično opremljene službenike nije lako prevariti”, navode u Upravi carina.
Devize skrivene u pelenama
Carinski službenici su 10. februara 2024. godine na graničnom prelazu Gradina, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja 130.000 evra i 5.500 dolara skrivenih u paketu dečjih pelena.
Devizni prekršaj je otkriven kada je na red za izlaznu kontrolu pristigla ''KIA'' stranih registarskih oznaka kojim je tročlana porodica putovala iz Austrije ka Bugarskoj. Bračni par koji je putovao sa dvogodišnjim detetom je službenicima potvrdio da nemaju ništa da prijave, jer sa sobom nose samo lične stvari.
Međutim, tokom detaljne kontrole prtljaga, u torbi sa dečjim stvarima otkriveno je i pakovanje pelena koje je poslužilo kao mesto skrivanja neprijavljenih deviza.
Ubrzo je utvrđeno da se među pelenama nalazi kesa sa 130.000 evra, kao i koverat sa 5.500 dolara.
Zlato skrivao u čipsu
Najčešće se za ilegalan prenos robe koriste specijalno napravljeni prostori, tzv. bunkeri, u kamionima, autobusima i automobilima, kao i koferi i torbe sa ličnim prtljagom putnika.
Carinici su zlato svojevremeno otkrivali u punim automobilskim rezervoarima, instrument tablama, pakovanjima čaja, teglama zimnice, čak i pod pazuhom jedne putnice.
Na graničnom prelazu Gradina, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja gotovo kilogram zlata, vrednog skoro 45.000 evra. Prekršaj je otkriven kada je za detaljan pregled na izlazu iz zemlje, izdvojen autobus stranih registarskih oznaka, koji je saobraćao na relaciji Nemačka-Turska.
Vredan nakit spakovao je u pakovanje čipsa, ranac i džepove jakne koju je nosio na sebi.
Pokušali da proševrcuju 21 psa
Početkom aprila, na graničnom prelazu Gradina prekinut još jedan lanac krijumčarenja rasnih životinja i sprečeno da na osnovu lažne dokumentacije zemlju napusti 21 pas.
“U tovarnom delu kombija i prtljažniku automobila zatečeni su kavezi sa dvadeset jednim primerkom devet različitih pasmina, među kojima su najbrojnije bile pudle (6), korgi (4), po dva maltezera, kolija, nemačka ovčara i bul terijera i po jednim primerkom francuskog buldoga, basendžija i nemačkog kratkodlakog ptičara”, navode u Upravi carina.
I minerali na ceni
Carinski službenici su 27. marta 2024. godine na graničnom prelazu Horgoš, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja pošiljke pune minerala. Slučaj je otkriven prilikom detaljne izlazne kontrole prtljaga jednog autobusa.
U prostoru za prtljag pronađena torba za koju je vozač rekao da je reč o pošiljci. Reč je o 63 različita mineralna kamena, čiji će sastav i vrednost biti procenjeni tek nakon stručne ekspertize.
Psihoaktivne tablete u tovaru maglenki
Carinski službenici su 10. marta 2024. godine na graničnom prelazu Bački Breg, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja više od 850.000 psihoaktivnih tableta, spakovanih u tovar prijavljene robe u jednom kombiju, čije je kranje odredište bila Francuska.
Neprijavljeni oldtajmer na prikolici
Carinski službenici su, u saradnji sa policijom, na prelazu Horgoš sprečili pokušaj da se iz zemlje na prikolici izveze neprijavljeni oldtajmer marke ''Buick Dynaflow'' iz 1952. godine.
Automobil je otkriven kada je na red za redovnu kontrolu na izlazu iz zemlje pristigao kombi sa prikolicom domaće registracije koji se iz Srbije uputio ka Švedskoj, prevozeći natovareno vozilo obavijeno najlonom. Vozač u trenutku kontrole nije posedovao ni boravišnu ni radnu vizu u inostranstvu, što je preduslov kako za upravljanje, tako i za prevoz vozila sa stranim tablicama na prikolici.
Automobil je privremeno zadržan do okončanja postupka, kada će biti poznata dalja sudbina ovog 72 godine starog oldtajmera.
Luksuzan automobil u kamionu sa bojama
U moru robe koju krijumčari svakodnevno pokušavaju da prokrijumčare preko granice, posebno mesto zauzimaju automobili. Carinski službenici na ispostavi Gornji Milanovac bili su zatečeni nesvakidašnjim prizorom, kada su u 29. februara 2024. godine ispod cerade jednog kamiona ugledali sakriven ceo automobil.
Neobičan slučaj je otkriven kada je, zahvaljujući analizi rizika, carinski službenik izašao da obavi pregled pristiglog kamiona koji je prema dokumentaciji iz Slovenije ka Srbiji prevozio tovar sirovina za proizvodnju boja i lakova.
Krili skupa vina u starom nameštaju
Carinskom kontrolom na graničnom prelazu Horgoš, u saradnji sa policijom, sprečen je pokušaj vozača jednog kombija da u našu zemlju prokrijumčari 100 boca francuskih i italijanskih vina.
Putnici iz Austrije carinicima su prijavili da prevoze polovan nameštaj. Međutim, pored rabljenog nameštaja, u tovarnom delu kombija se našlo i 18 kartonskih kutija ispunjenih raznim francuskim i italijanskim vinima (Chateau La Fleur, Corton Grand Cru, Biserno, Vega Sicilia...), čije se tržišne cene kreću u rasponu od 100 do 3.000 evra po boci. Izvor: Insajder