Čeka se građevinska dozvola za uklanjanje i demontažu starog mosta na Savi u Beogradu (VIDEO)
Uklanjanje postojećeg i izgradnja novog mosta na Savi u Beogradu koštaće nas 94 miliona evra. Skupština je u oktobru prošle godine donela Zakon kojim se potvrđuje kredit vredan oko 80 miliona evra, a koji uzimamo za demontažu starog i izgradnju novog mosta. Ostalih 14 miliona evra država finansira iz sopstvenih sredstava. Rok za izgradnju mosta je pet godina.
Kredit od 80 miliona evra osiguran je kod „China Export and Credit Insurance“ korporacije. Daje ga više zajmodavaca, a agent koji posreduje u njegovoj realizaciji je BNP Paribas. Izvođač radova je „PowerChina International Group Limited“. Srbija se zadužila na osnovu proračuna u idejnom projektu kojeg je 2019. radio Saobraćajni institut CIP.
„Idejni projekat može da vam odredi cenu, to znate. Građevinsku dozvolu za demontažu i uklanjanje starog izdaće Ministarstvo građevine jer su mostovi nadležnost ministarstava, s obzirom na to da se nalaze na međunarodnoj reci. Mislim da će na proleće krenuti uklanjanje tog mosta, ali to ne zavisi samo od nas, to zavisi od našeg dogovora sa Beogradom, grad treba da uradi projekat funkcionisanja saobraćaja, u vreme kad taj most bude zatvoren“, rekao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić, odgovarajući na pitanje novinara Insajdera kada će biti gotov konačni građevinsko-urbanistički projekat.
Da bi bila izdata građevinska dozvola, neophodno je da budu odobreni projekti za njeno izdavanje i izvođenje radova. Njihova izrada je sada u nadležnosti izvođača, koji nam nije odgovorio na pitanje ko te projekte piše, kao ni to ko su podizvođači na izgradnji. Prema ranijim izjavama predstavnika gradskih vlasti, izgradnja mosta procenjivana je na iznos od 30 miliona do 50 miliona evra, što je dvostruko manje od sadašnje procenjene vrednosti.
„Morate da razumete jednu stvar, da biste znali koliko će nešto da košta, morate da imate projekat. Tada se procenjivalo da će most koštati toliko i uzimane su razne opcije u obzir. Na kraju krajeva, samo kad imate projekat, znate koliko će nešto da košta. Ono što takođe treba da znate, to je da je u ovu cenu ušla i demontaža mosta, koja takođe nije jeftina i ona je takođe deo ove cene i ušle su i pristupne saobraćajnice, o kojima niko nije govorio kad je govorio o ceni mosta. Potrebno je uraditi kompletnu pristupnu saobraćajnicu. Kada je pričano o ceni mosta, niko o tome nije pričao. Ovo vam je ukupna cena za sve radove koji će se uraditi i to je nešto što možete da znate tek kada imate projekat“, kaže ministar Vesić.
Za razliku od projekta za izgradnju pristupnih saobraćajnica, idejni projekat za demontažu postojećeg i izgradnju novog mosta, koji je pisao CIP, nije javno dostupan. Od CIPa smo tražili da nam ga da na uvid, ali nam je direktor tog instituta, Milutin Ignjatović, rekao da je CIP isključen iz posla i da projekat više nije kod njih. Izvođač - „PowerChina International Group Limited“ - takođe nije odgovorio na zahtev novinara Insajdera da uvidom u projekat dokumentuje planirane troškove.
Prema podacima iz Studije uticaja, koju je napisao CIP, most će imati po jednu šinsku traku za tramvaj i metro, po dve drumske trake, i jednu pešačko-biciklističku stazu - u oba smera.
Izvor: Insajder