Čekajući direktora policije, a tužilačke policije ni u najavi (VIDEO)
Policija čeka izbor novog direktora policije. Međutim, Predloga zakona o policiji, koji je trebalo da prati taj izbor, nema. A upravo bi Predlog tog zakona mogao da bude inicijalna kapisla za uspostavljanje tužilačke policije, odnosno za formiranje posebnog policijskog odeljenja koje u istragama organizovanog kriminala i korupcije ne bi odgovaralo policijskim šefovima, već isključivo Specijalnom tužilaštvu.
U zemlji u kojoj pred sudom, pored vođa organizovanih kriminalnih grupa, odgovaraju i brojni pripadnici MUP-a, zemlji u koju stižu milioni Skaj poruka koje tek treba da se dešifruju, i u kojoj se saradnja Specijalnog tužilaštva i policije - zbog opstrukcije - bazira na ličnom poverenju, jasno je da je tužilačka policija pitanje neophodne sistemske promene.
"Policija je dužna da postupi po svakom zahtevu javnog tužioca“ – bila je jedna od ključnih tačaka Zakona o krivičnom postupku, kojim je 2013. godine uvedena tužilačka istraga. Jedanaest godina kasnije, policija i dalje, u bitnim slučajevima, odbija naloge tužilaštva.
"Na osnovu prethodnog iskustva, vidi se da je ona na neki način donela više problema nego koristi, iako je najavljena kao revolucionarna alatka u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Jer, u poslednjih deset godina se vidi da, iako tužilac - prema zakonu - vodi istragu, i dalje postoje veoma veliki problemi u odnosu na relaciji tužilac - policija, i da tužioci praktično ne mogu potpuno da kontrolišu šta će policija da radi, jer se i u praksi dešava da je policija ta koja je glavna i vodi Istragu“, kaže Saša Đorđević iz „Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.“
A policija je kasnila sa dostavljanjem izveštaja o veštačenju Veljka Belivuka u istrazi ubistva na šinama, i to u vreme kada su policijom rukovodili oni koji danas zbog toga čekaju izricanje presude. Dostavljanje izveštaja policija izbegava i danas, pa niško Tužilaštvo, uprkos stalnim urgencijama, ni osam meseci od nasilne smrti Dalibora Dragijevića u borskom pritvoru nema kompletan izveštaj Sektora unutrašnje kontrole o postupanju policije na dan kada je umro.
Curenje poverljivih podataka iz policije pokazalo se kao još veći problem, pa je nekoliko najvažnijih istraga, među kojima je i poslednja istraga protiv optuženog Darka Šarića, kako se ispostavilo, Tužilaštvo vodilo uz stalnu opstrukciju pripadnika MUP-a koji su danas optuženi da su za to vreme radili upravo za one protiv kojih su istrage vođene!
Policija, koja bi odgovarala samo tužiocu, kako smatraju stručnjaci, mogla bi da bude jedno od rešenja u borbi protiv organizovanog kriminala.
"Takva policija bi neposredno odgovarala tužiocu. Tužilac bi imao svoj tim i u tom timu bi se tačno znalo ko bi šta trebalo da radi. Naravno, kada imate tu vertikalu odgovornosti ka tužiocu koji odgovara posle i za rezultat predistrage i istrage, stvari se bitno menjaju. U ovoj ping-pong situaciji gde se prebacuje teret odgovornosti, tužilac na policiju, policija na tužioca, to je najgore što možemo da imamo. Zbog toga i plediramo da se uspostavi jasna magistrala odgovornosti za rezultat i, na kraju, da upravo ono što mi zovemo zajedničkim radom izdrži breme kontrole suda i presude”, kaže tužilac Predrag Milovanović iz Udruženja tužilaca Srbije.
Tužilačka policija je test i za vlast – da li joj odgovara ili smeta jako i samostalno pravosuđe…
Novinarka Insajdera Tamara Marković Subota