Čekajući ispunjenje zahteva: Hoće li poljoprivrednici opet na ulice? (VIDEO)

Poljoprivrednici širom Srbije protestovali su u više navrata prošle godine. Posle blokada puteva postigli su dogovor sa Ministarstvom poljoprivrede - pred decembarske izbore. Sada tvrde – zahtevi i dalje nisu ispunjeni. I dok su malinari i hladnjačari sa novim ministrom Aleksandrom Martinovićem danas imali prvu rundu pregovora o otkupnoj ceni malina, drugi poljoprivrednici čekaju da dođu na red kod ministra koji je rekao da se strpe, jer je zauzet.

Foto: Srđan Ilić

Blokadom puteva, poljoprivrednici su prošle godine ukazivali na loše stanje u agraru. Posle devet dana protesta, međutim, postigli su delimičan dogovor sa tadašnjom ministarkom Jelenom Tanasković

Traktore su sklonili sa puteva pred decembarske izbore, ali ono što im je država tada obećala – do danas nije ispunjeno. Određeni broj poljoprivrednika nije dobio obećane subvencije od 18.000 dinara po hektaru. 

Početkom godine, država je poljoprivrednicima smanjila akcize na dizel za 50 dinara po litru. Dogovor je da poljoprivrednici plaćaju punu cenu na pumpi, ali da im se novac vrati u roku od dve nedelje. Ni ti rokovi se, tvrde poljoprivrednici, ne poštuju.

“Nama je obećano da će u toku ove nedelje da se održi sastanak sa nama. Sačekaćemo taj poziv od strane Ministarstva da vidimo šta će se desiti na tom sastanku. Ono što najmanje želimo je da izađemo na ulicu i da blokiramo saobraćaj i da maltretiramo nedužne građane, znači to je ono najmanje što želimo da uradimo. Želimo da sednemo, da vidimo, da se dogovorimo, da nastavimo tamo gde smo stali, jer generalno u poljoprivredi ima jako puno problema koji su se nagomilali godinama i koji se ne rešavaju i koji evo i dan danas i dalje sve to kilavo i jako sporo ide”, izjavio je za Insajder Dušan Tornjanski iz Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.

Protesti poljoprivrednika, ali i sastanci sa predstavnicima Vlade, i prošlog puta poklopili su se sa izborima. Zato ih je tadašnja ministarka poljoprivrede optužila da da imaju političke motive. Šest meseci kasnije nejasno je kako će poljoprivrednici verovati državi da će ovoga puta - obećano biti i ispunjeno.

“Prošle godine jednostavno se potrefilo, mnogi su mislili da je to bilo politički, da smo mi na ulici iz drugih razloga, prosto narod nije bio upućen, niko nije znao šta se nama desilo prošle godine. Znači imali smo u maju mesecu blokade, pa zatim u novembru i to čak i majski zahtevi još nisu realizovani do kraja. Znači novembar se samo nastavio i evo sad mi dalje tražimo sastanak da se to privede kraju, da se završi, da jednostavno svako radi svoj posao”, ocenio je Tornjanski.

I dok se čeka na ispunjenje zahteva  stanje u poljoprivredi je zabrinjavajuće. U odnosu na pre 6 godina u Srbiji je znatno manje poljoprivrednih gazdinstava raspoloživog zemljišta, ali i i stočara. Ipak, za poljoprivredu je ove godine iz državnog budžeta izdvojeno više novca, ali je to i dalje ispod evropskog proseka.

Izvor: Insajder