Čestim aktiviranjem sistem "Pronađi me" gubi smisao (VIDEO)

Sistem za pronalazak nestale dece pod nazivom "Pronađi me", u Srbiji je na snazi od početka novembra, ali do sada nijednom nije pokrenut. Ne zato što nijedno dete nije nestalo, već zbog toga što nisu bili ispunjeni kriterijumi za njegovo pokretanje. Stručnjaci kažu da, čestim pokretanjem, sistem gubi smisao.

Foto: Insajder

Slučaj maloletne devojčice iz Severne Makedonije, koja je kidnapovana i zatim ubijena, potresao je region. Da je sistem za pronalazak nestale dece - kod nas nazvan "Pronađi me“, a u inostranstvu "Amber alert“ - postojao u toj zemlji, postojala bi šansa za njen pronalazak.

"Sistem bi se definitivno upalio. Tada u tom momentu svi građani Makedonije, da postoji sistem koji je u njih, bi bili obavešteni putem medija, i to obaveštenje bi išlo bukvalno svakih 30 minuta od momenta kada se sistem pokrene. Svi građani bi dobili poruku na mobilnim telefonima da se desio nestanak i da treba da se dodatno informišu konkretno na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova ili na nekom drugom. I kada se tako veliki broj građana informiše, dakle cela zemlja, gotovo je nemoguće da niko nema saznanja o tome“, rekao je Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu.

U Srbiji je, kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u prethodnom periodu zabeleženo više od 200 nestanaka.

"Za svako lice znamo gde su i većina njih je pronađena. Za neke, kažem, znamo gde su i uglavnom se radi o odvođenju jednog deteta od strane drugog roditelja, uglavnom u inostranstvo, zbog brakorazvodne parnice", istakao je pukovnik Milan Andrić iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

U pronalasku nestalog deteta ključna su prva četiri sata. Međutim, nije svaki nestanak deteta razlog za pokretanje sistema.

"Imali smo jedan događaj u subotu, negde u kasnim popodnevnim satima. Mediji su objavili da je jedna devojčica starosti 17 godina nestala i da roditelji sumnjaju da je oteta. Čak se povela polemika na medijima zašto još nije uključen sistem i tako dalje. Od momenta kada je majka prijavila nestalo dete, to je bilo nekih četiri sata posle njenog saznanja, naši politički službenici su uspešno, primenom drugih mera i radnjom, pronašli devojčicu i sve je bilo kako treba", objašnjava pukovnik Andrić.

"Sistem Amber alert, gde on postoji, dakle, pričam i u Evropi, u zemljama Evrope, gde je sistem implementiran, on se pokrene jednom, dva, eventualno tri puta godišnje. Tako će biti i kod nas. Kada govorimo o kriminalnim otmicama, one su jako retke, ali su i na neki način najopasnije po život jednog deteta. Tako je bilo sad i u ovom slučaju u Makedoniji. Dakle, svaki građanin naše zemlje mora da zna, kada se desi kriminalna otmica, da je životni vek deteta u proseku jako kratak. Dakle, to je negde četiri sata i da je zbog toga potrebno da se alarmira i uzbuni na neki način celo društvo. A opet, da sam sistem ne izgubi svoj značaj. On ne sme da se pokreće svaki put za svaki prijavljeni nestanak, jer on gubi smisao", dodaje Jurić.

U aktiviranju sistema ključnu ulogu ima policija, a uslovi za njegovo pokretanje razlikuju se od države do države. U Srbiji će sistem biti aktiviran ako nestane dete za koje se sumnja da je žrtva krivičnog dela – poput otmice ili trgovine ljudima, dete mlađe od sedam godina ili kada je nestala maloletna osoba koja ima poteškoće u razvoju, ili invaliditet.

"Trenutno u samom sistemu imamo 492 činioca. Dakle, tu pričam o medijima, o železničkim, autobuskim stanicama koje imaju mogućnost informisanja ljudi koji se trenutno tu nalaze. Tu mislim na aerodrom Nikola Tesla, tu mislim na mobilne operatere. Dakle, ono što će se konstantno raditi je napredak samog sistema. Dakle, dodavaće se još i neki činioci. I upravo se radi na tome da tehnički to može da se izvede", objašnjava direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu. 

Kako je saopšteno iz MUP-a, Srbija trenutno pregovara sa predstavnicima aplikacije za dopisivanje Vajber - kako bi i putem te mreže korisnici dobijali poruke o nestaloj deci.

Izvor: Insajder