Čije je zemljište a čiji lokali u dva tržna centra na Novom Beogradu (VIDEO)
Uzrok požara se utvrđuje, ali kao i svaki put kada se desi, deo javnosti zaključi da je podmetnut zbog atraktivne lokacije. U slučaju požara u dva tržna centra u razmaku od nekoliko dana, pri čemu jedna firma, uz vlasnike lokala, ima pravo korišćenja zemljišta na obe lokacije ništa- nije crno belo. Uz sve to niko od nadležnih institucija ne odgovara na ključno pitanje- šta se dešava sa parcelama na kojima se objekti nalaze u slučaju da tokom požara izgore. Čije je u tom slučaju zemljiste?
Ako se gleda katastar stvari stoje ovako-Kineski tržni centar prostire se na parceli 5089/9. Kao korisnici zemljišta su upisani vlasnici pojedinačnih celina u objektu-odnosno vlasnici lokala u tržnom centru i kompanija Enjub, ćerka firma nekada državnog giganta Energorpojekt.
Ista je situacija na parceli 4907/3 na kojoj se nalazi Tržni Centar Enjub.
Energoprojekt, odnosno ćerka firma Enjub, lokale je izgradila i prodala u oba tržna centra, pa se postavlja pitanje kako preduzeće Enjub doo i dalje može da se vodi kao korisnik zemljštva zajedno sa kupcima lokala.
Advokatica Jovanka Zečević imala je iskustvo sa sličnim slučajevima.
„Oni su vlasnici u svakom slučaju ako dokažu naravno ugovorima koji su ocereni i potvrdama da su u celosti lokale isplatili. Imate negde situacije da postoji zbog nečega problem tog formalnog upisa u katastar. U konkretnom slučaju meni nije jasno zbog čega nisu“, kaže Jovanka Zečević.
Šta se dešava u slučaju da tržni centar mora da se ruši zbog požara, ko bi imao pravo korišćenja zemljišta?
U odgovoru Katastra Insajderu navodi se da je u pitanju kompleksna tema, da oni nisu nadležni za utvrđivanje prava vlasništva već samo upravlja podacima koje dobija. Ipak, dodaju da hipotetiči kada bi izgorela zgrada to ne znači da je prestala da postoji, te da brisanje objekta podrazumeva složenu, zakonom utvrđenu proceduru.
„Ukoliko pak jedan objekat na terenu više ne postoji, i dođe do njegovog brisanja u katastru, u zakonom propisanoj proceduri, to ne utiče automatski na upis prava na zemljištu, već samo ukoliko postoje isprave za upis koje dokazuju drugačije. Ako takvog dokaza nema, zemljište bi ostalo upisano na dosadašnje nosioce prava korišćenja” – navode u odgovoru iz Katastra.
Advokatica Jovanka Zečević kaže da su ovakve situacije u Srbiji česte.
„Ukoliko je zaista Energoprojekt ili Enjub doo upisan kao korisnik on će se svakako tretirati isto kao oštećeni. Ono što je važno za vlasnike lokala jeste da oni poseduju adekvatne ugovore, kupoprodaji, potvrde da su te lokale isplatili u celosti. Očekujemo da će svakako i Energoprojekt, kao neko ko im je prodao, ukoliko su oni platili u celosti lokale, se pojaviti u tom odnosu korektno i dati svoju izjavu i možda istaći nedostatak pasivne legitimacije, čime se neće naći kao oštećeni iako bi imao pravo po katastru“, objašnjava Zečević.
Preduzeće Enjub je od 1999. godine 50 odsto u vlsništvu Energoprojekta, a druga polovina u vlasništvu firme Kulina doo. Na mejl adresu navedenu na sajtu Agencije za privredne registre kao zvaničan kontakt kompanije „Enjub doo“ uputili smo pitanja da li planiraju gradnju na vim lokacijama, ali odgovor za sada nismo dobili. Najveći pojeidnačni vlasnik Energoprojekta Dobrosav Bojović kratkom u telefonskom razgovoru rekao je da oni od kada su prodali lokale nemaju više nikakve veze sa lokacijom na kojoj se nalazi kineski tržni centar, ali na druga pitanja nije želeo da odgovori.
Inače, neki od vlasnika lokala ni to nisu upisali u katastar pa se i kao vlasnik lokala, a ne samo kao korisnik zemljišta, navodi preduzeće Enjub.
Profesionalna upravnica Svetlana Mandić kaže da je i ona nailazila na taj problem kada je pokušala da izvrši naplatu od jednog vlasnika lokala koji se u katastru jednostavno nije ukljižio da bi izbegao obaveze.
Iz Energoprojekta je tada dobila odgovor da je poslednji lokal u tom tržnom centru prodat još 1995. To znači, kaže Mandić, da se Energoprojekt tada odrekao i prava i obaveza.
Izvor: Insajder