Članovi GIK (SPN) pronašli nove sporne potpise: Odluke suda u funkciji obesmišljavanja izbornog postupka (VIDEO)

Posle većine članova Gradske izborne komisije u Beogradu, i Viši sud je odlučio da se neće baviti navodima o falsifikovanju izjava i potpisa podrške izbornim listama i mogućoj zloupotrebi ličnih podataka građana! Sud je odbacio pritužbe na prigovore građana i tako se pridružio ćutanju mnogih institucija na moguće otkrivanje zloupotreba. Jer, ako su članovi Gradske izborne komisije pronašli desetak javnosti i njima poznatih imena - koji tvrde da su njihove izjave i potpisi falsifikovani - koliko je tek sličnih slučajeva među javnosti nepoznatim ljudima!?

Viši sud i tužilaštvo u Beogradu Foto: Srđan Ilić

Dok su pregledali dokumentaciju koju su predavale druge izborne liste koje žele  da učestvuju na izborima u Beogradu, članovi Gradske izborne komisije ispred liste “Srbija protiv nasilja” ime novinarke Jelene Zorić uočili su  na dva mesta: na listi "Ćale ovo je za tebe“ i na listi "Srbija na Zapadu“. U razgovoru sa Jelenom Zorić utvrdili su da nije podržala nijednu od te dve liste ali se, uprkos tome, njeno ime našlo među izjavama i potpisima podrške. Alarmirali su članove Komisije i javnost, a prigovore Gradskoj izbornoj komisiji na proglašenje te dve liste podnela je i Jelena Zorić. Ipak, većina u Gradkskoj izbornoj komisiji odlučila je da se prigovori odbacuju!? Pritužbe je sinoć odbacio i Viši sud! Kada je reč o listi "Ćale ovo je za tebe“, Sud je odlučio da se navodima o falsifikovanim izjavama neće baviti, jer je predato mnogo više od 3 000 potpisa, koliko je  neophodno za učešće na izborima.

Vladica Ilić član proširenog sastava Gradske izborne komisije (“Srbija protiv nasilja”) rekao je na vanrednoj konferenciji za novinare da je njihov stav da su presude Višeg suda potpuno obesmislile izborni postupak. 

"Sud nam je poslao poslao poruku da na izborima može da učestvuje svako ko skupi tuđe lične podatke i ko pribavi pečat nadležnog organa ili dovoljno dobru kopiju, odnosno falsifikat tog pečata“, rekao je Ilić.

Odluka Višeg suda o listi “Srbija na Zapadu, na kojoj je takođe uočeno ime Jelene Zorić, uvela je dodatnu pometnju – dok Sud tvrdi da tu listu nije podržala novinarka Jelena Zorić, već neka druga osoba sa istim imenom i prezimenom, ali drugim jedinstvenim matičnim brojem i ostalim ličnim podacima, članovi Gradske izborne komisije ispred liste “Srbija protiv nasilja” to demantuju. 

Drugi član proširenog sastava Gradske izborne komisije ispred liste “Srbija protiv nasilja” Sofija Mandić tvrdi lično je videla i držala izjavu novinarke Jelene Zorić.

"Pod punom odgovornošću tvrdim da sam tu izjavu videla da ju je video i gospodin Alimpić, a da je sud u svojoj presudi utvrdio da te izjave nema! Zašto je nema? Moguća su neka dva scenarija  - jedno je da je GIK interevenisao u taj materijal, a drugi je da je sada sud video tu izjavu, ali da su nešto drugo napisali u svojoj presudi. I ja moram da kažem da ću iz potrebe i pravičnosti, a i potrebe da zaštitim sebe, podneti krivične prijave protiv odgovornih lica i u GIK-u, a potencijalno i sudija“, kaže Mandić.

[related-content]

Predstavnici liste "Srbija na Zapadu“ koji su ranije tvrdili da ime i prezime Jelene Zorić nije među njihovim digitalnim potpisima, već da im je ta izjava podmetnuta - u papiru, danas ne komentarišu činjenicu da je među potpisima podrške njihovoj listi ipak neka Jelena Zorić!? Traže pak izvinjenje onih koji su ih prozvali. A institucije koje jedine mogu da utvrde šta se zaista dogodilo se ne oglašavaju. Za to vreme, stižu i nove informacije o falsifikovanim izjavama podrške izbornim listama; naime, naknadnim uvidom u materijale pronađeno je još spornih izjava podrške za koje pojedinci tvrde da ih nikada nisu dali!?

Zoran Alimpić, član Gradske izborne komisije u stalnom sastavu kao predstavnik Demokratske stranke ističe da su on i koleginica Mandić juče prepoznali još dve, tri osobe i da su svi oni koje su prethodnih dana pozivali rekli da te izjave nisu potpisali.

"To govori da su ovo što smo mi otkrili samo uzorci. Dakle ono što mi prepotstavljamo je da je to overavano masovno. Ja tvrdim da tamo ima stotine, a možda i hiljade falsifikovanih potpisa. Ti potpisi su organizovano falsifikovani i to je urađeno iz jasnog razloga da ne bude sedam lista na listiću nego da bude 14“, kaže Alimpić.

Sporne izjave uočene su praktično slučajno jer su članovi Gradske izborne komisije primetili poznata imena. Da li među njima ima i javnosti nepoznatih osoba čiji su lični podaci zloupotrebljeni može da se proveri podnošenjem zahteva Gradskoj izbornoj komisiji. Mnogi građani su to i učinili, ali odgovore ne dobijaju! Tako im ističe rok za podnošenje prigovora, a samim tim i mogućnost za otkrivanje da li je reč  o administrativnom propustu ili nečemu mnogo ozbiljnijem i opasnijem. Kako sada stvari stoje, sve izborne liste, pa i one na kojima su falsifikovane izjave i potpisi podrške, učestvovaće na izborima, što znači i da će raspolagati novcem iz budžeta svih građana. Jer, svaka stranka, izlaskom na izbore, prema zakonu, dobija određenu sumu.

Izvor: Insajder