Da li će i kada mali Beograđani dobiti vaučere za nabavku sprortske odeće, obuće i opreme zavisi od odluke Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki (VIDEO)

Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić je najavio da će đacima i zaposlenima u prosveti grad obezbediti novogodišnje vaučere u vrednosti od po 6.000 dinara, za nabavku odeće, obuće i sportske opreme. Podnosilac ponude je Sekretarijat za socijalnu zaštitu. Da li će i kada svi oni dobiti vaučere, zavisi od odluke Republičke komisije za zaštitu prava, s obzirom na to da je postupak javne nabavke suspendovan. Jedna kompanija je podnela zahtev za zaštitu prava, smatrajući da se uslovima konkursa diskriminišu manji potencijalni ponuđači.

Aleksandar Šapić. Foto: Srđan Ilić

Podnosilac zahteva za zaštitu prava smatra da postoji više konkursnih uslova koji favorizuju veće ponuđače

Jedan od konkursnih uslova predviđa objedinjenu ponudu sportske odeće, obuće i opreme. Takvu ponudu mogu da obezbede samo specijalizovani prodajni lanci.  Kompanija koja je podnela zahtev za zaštitu prava smatra da ponuda treba da bude podeljena na više partija, što bi većem broju firmi omogućilo učešće na konkursu.

„Može da postoji osnovana sumnja da je oblikovanjem jedinstvenog predmeta nabavke ograničena konkurencija. Ne poznajem tržište odeće, obuće i školske opreme, ali nekako zdrav razum kazuje da sigurno ima više ponuđača koji mogu da ponude npr. obuću i odeću kao jedan predmet, a kao drugi školsku opremu“, objašnjava za Insajder Rastko Naumov, advokat i stručnjak za javne nabavke.

Jedan od uslova je i da ponuđač u prošloj finansijskoj godini nema promet manji od 3,5 milijarde dinara. Iako ni taj uslov nije suprotan Zakonu o javnim nabavkama, postavlja se pitanje da li bi i tim uslovom mogle da budu favorizovane veće kompanije. Gradonačelnik Šapić oba uslova objašnjava željom da se Beograđanima obezbedi najveća moguća sigurnost, prilikom upotrebe vaučera.

Gradonačelnik Beograda: Hteli smo da uslove nabavke podignemo na najviši nivo

„Podignete uslove na najviši mogući nivo. Zašto? Da biste bili sigurni da će biti robe jer, onaj ko ima veliki promet robe, kad neko dođe s vaučerom, neće biti da eto nema tih patika, ili nema te trenerke. Želeli smo da obezbedimo najveću sigurnost Beograđanima da tamo gde odu, da će imati najširi asortiman robe i gde će biti najveća verovatnoća da će da obezbedi ono što mu treba. A, kako da obezbedimo, ako ne podignemo uslove, da mogu da se jave samo veliki i ozbiljni?“, pita Šapić.

„Mislim da će mnoge stvari biti jasnije kad se okonča postupak zaštite prava jer ćemo kroz odluku komisije videti i odgovor i obrazloženje naručioca i dokaze koje su pružili ponuđači. Kažem, ovako zdravorazumski posmatrano, može delovati kao da se usmerava na jednog, ili na manju grupu ponuđača“, kaže Naumov.

Pomoć đacima i zaposlenima u prosveti, umesto u vaučerima, mogla je da bude i u novcu. Gradonačelnik Beograda međutim odluku da ona bude data na ovaj način pravda željom da vaučeri budu namenski upotrebljeni.

„Kad uplatite novac roditelju, vi ne znate gde će završiti. Može da završi i za plaćanje nekih starih računa, imate i roditelje koji će imati možda neke druge prioritete, a neće biti deca i legitimno je da se uplati novac na račun, ali ovo je moja odluka, ovo je politička odluka. Ovo je odluka gde smo mi baš želeli da damo vaučer u toj vrednosti sa najširom mogućom robom, da bi se izvela jedna nabavka, da ne bi sekli na više nabavki“, kaže gradonačelnik Šapič.

Ekonomisti ocenjuju da bi podela novca koštala manje od podele vaučera.

„Podela vaučera košta i kod podele vaučera je u određenoj meri bilo zapelo ko to treba da radi, na koji način, ko ima kapacitete da deli vaučere. To je proces koji ima određene troškove i oni su mnogo veći nego kad otvorite privremene račune. Tu de facto troškova nema“, objašnjava ekonomski analitičar, Aleksandar Stevanović. 

Prošle godine, u vreme dok je Aleksandar Šapić bio  predsednik Opštine Novi Beograd, mališani koji žive na toj opštini dobili su slične vaučere. Posao je dodeljen lancu prodavnica Sport Vision, i to u pregovaračkom postupku, jer se na prethodno sproveden tender niko nije javio. Na učešće su, pored Sport Visiona, bili pozvani Đak, Planeta i Intersport S, ali se nisu odazvali pozivu. Vrednost ugovorenog posla bila je 147 miliona dinara, bez PDV-a.

Izvor: Insajder