Da li je izvinjenje Marka Zakerberga dovoljno: Za onlajn nasilje odgovorne kompanije, ali i celo društvo (VIDEO)

Lideri kompanija nekih od najvećih društvenih mreža na svetu svedočili su pred američkim Kongresom o posledicama koje te aplikacije imaju na živote najmlađih korisnika. Roditelji, ali i kongresmeni, sve su zabrinutiji zbog uticaja društvenih mreža na živote mladih, pre svega zbog porasta onlajn seksualne eksploatacije.

Mark Zakerberg. Foto: Insajder

Višesatno ispitivanje šefova društvenih mreža počelo je video obraćanjem porodica žrtava. Borci za prava dece i američkih poslanika smatraju da velike tehnološke kompanije - kao vlasnici društvenih mreža - ne čine dovoljno da zaštite najmlađe korisnike. Deca su, tvrde, na meti seksualnih predatora, zatim sadržaja koji izazivaju zavisnost ili postavljaju nerealne standarde lepote, a neretko su izložena maltretiranju koje se ponekad završi samoubistvom ili razvijanjem različitih poremećaja.

"Aplikacija Diskord je korišćena za planiranje, otmicu i zlostavljanje dece. Instagram je pomogao u povezivanju i promovisanju mreže pedofila. Nestajuće poruke Snepčeta su koristili kriminalci koji finansijski ucenjuju mlade žrtve. Tik Tok je postao platforma koju biraju predatori kako bi pristupili deci, kontaktirali ih i pripremili za zlostavljanje. Rasprostranjenost materijala seksualnog zlostavljanja dece porastao je na Iksu“, rekao je Dik Darbin, predsednik Odbora za pravosuđe u Kongresu.


Dok to tvrde senatori, čelnici kompanija društvenih mreža brane se obećanjima da će unaprediti sisteme i da čine sve da zaštite decu. Predsednik kompanije Meta, u okviru koje su i društvene mreže Instagram i Fejsbuk, izvinio se porodicama stradale dece.

"Da Vas pitam ovo, ovde danas imamo i porodice žrtava. Da li ste im se izvinili? Da li biste voleli da to učinite sada? Oni su ovde, ovo se prikazuje na nacionalnoj televiziji. Da li biste voleli sada da se izvinite žrtvama koje su oštećene Vašim proizvodima? Da li biste voleli da se izvinite zbog onoga što ste uradili ovim dobrim ljudima“, upitao je poslanik Marka Zakerberga.

"Žao mi je zbog svega što proživljavate i svega što su vaše porodice morale da prožive. To je razlog zašto nastavljamo da ulažemo napore u industriji kako bismo osigurali da niko ne mora da prolazi kroz ono kroz šta su morale da prođu vaše porodice“, rekao je vlasnik Mete, Mark Zakerberg.

"Ja sam sigurna da će tehnološke kompanije uraditi sve, da preveniraju, da otkriju nasilje u ranim fazama, da spreče širenje takvih sadržaja koliko god je to moguće, međutim ne smemo nekako očekivati da oni budu jedini u društvu na koje računamo i od kojih očekujemo tu vrstu odgovornosti. Da bi prevenirali nasilje i da bi išli ka svetu u kojem neće biti nasilja, koliko god to sada utopistički zvučalo, neophodno je da države kreiraju politike, neophodno je da edukativne institucije, škole uvedu programe koje će osnažiti decu, neophodno je kontinuirano raditi sa roditeljima na osnaživanju roditeljskih kompetenci“, objašnjava psihološkinja Ana Mirković.

Ispred Kongresa, a posle sednice, medijima su se obratili roditelji stradale dece.

"Mejson je bio pametan, ljubazan, kovrdžav, normalan tinejdžer koji je vodio zdrav način života. Ovo se našoj deci dešava preko noći. Nijedna druga američka industrija nije neregulisana, a tehnološka industrija ne bi trebalo da bude izuzetak. Oni trenutno nemaju podsticaj da primenjuju bezbednosne mere neophodne za zaštitu mladih života. Oni su nedodirljivi, i znaju to“, rekla je Džoan Bogard, majka dečaka koji je poginuo u onlajn izazovu.

O bezbednosti društvenih mreža za najmlađe korisnike debatuje se godinama. To je problem koji nije zaobišao ni Srbiju, gde deca učestvuju u opasnim on lajn izazovima, a neretko su i žrtve zlostavljanja. Prema istraživanju pod nazivom "Deca Evrope na Internetu“, Srbija prednjači po broju 13-ogodišnjaka koji koriste društvene mreže.

"Mislim da deca naravno da ne mogu da budu svesna, nisu ni odgovorna za svoje nepromišljena ponašanja na internetu. Sa druge strane, jako je važno da i kod najmlađe dece krenemo da pričamo o ovome, iako ćemo sve vreme govoriti o tome da ne treba da imaju društvene mreže dok ne budu potpuno zreli, da prepoznaju bilo koji oblik nasilja. Ali sada tu moramo da budemo pažljivi jer kada živite u kulturi koja je apsolutno tolerantna na nasilje kao što je naša, deca ne prepoznaju ni neke druge vidove nasilja, a ne digitalno“, ističe Mirković.

Digitalno nasilje je najzastupljeniji oblik nasilja. Zbog toga, strožu regulaciju društvenih mreža i kažnjavanje odgovornih za nepropisan sadržaj – traže roditelji pred američkim Kongresom. U tom zahtevu imaju podršku roditelja širom sveta.

Izvor: Insajder