Istekao rok za predaju nelegalnog oružja MUP-u (VIDEO)

Danas ističe produženi rok za predaju nelegalnog oružja bez ikakve krivične odgovornosti, potrebe za legitimisanjem i dokazivanjem porekla oružja. Prema podacima MUP-a, vraćeno je više od 104.000 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, kao i oko četiri miliona komada municije.

Foto: Insajder

Razoružavanje Srbije - tako je najavljena kampanja Vlade Srbije, čiji je cilj manje oružja kod civilnog stanovništva. Očekivanja MUP-a su, kažu, ispunjena - to je jedna od najuspešnijih legalizacija do sada.

"Prvi dani i te brojke predatog oružja su nadmašili sve one prethodne legalizacije. Zaključno sa jučerašnjim danom do 19 časova, predato je 104.275 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava. Od tog broja je 78.302 komada oružja, gde obuhvatamo oružje legalno, nelegalno i oružje koje je ostalo u porodičnim domaćinstvima nakon smrti vlasnika i oko 25.973 komada minsko-eksplozivnih sredstava. Što se tiče municije, predato je 4.085.914 komada municije", izjavila je major policije Bojana Otović Pjanović, Služba za suzbijanje kriminala UKP-a.

"S obzirom na tu količinu oružja definitivno da je Srbija za nijansu bezbednija zemlja, ali to ne znači da će se problem nelegalnog oružja rešiti samo ovakvim kampanjama. Tako da je i dalje veoma važno nastaviti one mere koje su planirane, ali pre svega voditi računa o tome ko dobija oružje, to je isto veoma važno", rekao je politikolog Saša Đorđević.

Posle dva masovna ubistva početkom maja, Vlada Srbije usvojila je niz mera u cilju povećanja bezbednosti. Jedna od njih je i dvogodišnji moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje oružja, kao i revizija svih dozvola za držanje oružja, i to u roku od tri meseca. Među usvojenim merama je i kontrola načina držanja oružja.

"Ovakve kampanje ne mogu da utiču na to da kriminalci u svojim aktivnostima ne koriste oružje, ova kampanja je pre svega bila okrenuta nekom ajde da kažem običnom građaninu koji nije imao dovoljno svesti zašto je to oružje štetno. Imajući u vidu da su predate i mine i tako dalje, u neku ruku ova kampanja je uticala na podizanje svesti građana o tome zašto je oružje opasno", objašnjava Đorđević.

Na kritike opozicije da razoružavanje stiže prekasno, juče je u nastavku vanredne sednice Parlamenta, odgovorila predsednica Vlade.

"Maksimalni broj naoružanja u posedu građana RS bio je, ponavljam, ja ne znam, 70. put, zaista mislim ili se svakako tako osećam, 2008. godine, to je 1.172.468 komada oružja, koje su naši građani držali i nosili po dozvolama organa unutrašnjih poslova. Zaključno sa aprilom 2023. taj broj je sveden, odnosno smanjen na 761.415. Dakle po pitanju 'a zašto niste razoružavali i ranije', još jednom odgovor - razoružavali smo", navela je premijerka Ana Brnabić. 

Srbija je, prema ranijim istraživanjima, u vrhu svetske liste po broju legalnog oružja koje je u posedu civilnog stanovništva. O broju nelegalnog oružja se spekuliše.

"Ne postoji nijedna tačna procena koliko, malo je i teško proceniti tačno izračunati koliko ima nelegalnog oružja, postoje različite procene. Neka zvanična procena s kojom je MUP izašao u javnost 2015. godine na sednici Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, oni su rekli da ima između 200 i 900 hiljada komada ilegalnog oružja. Neke druge procene koje su radile neke međunarodne organizacije pričaju o tome da ima više miliona oružja u Srbiji", dodao je Đorđević.

Stručnjaci su saglasni - vraćanje oružja je samo jedna u nizu mera koje bi trebalo da budu deo šireg institucionalnog odgovora.

Izvor: Insajder