Pucanj koji je promenio Srbiju: 21 godina od ubistva Zorana Đinđića (VIDEO)

Prva demokratski izabrana vlada na čijem je čelu bio premijer Srbije Zoran Đinđić koji je ubijen 12. marta, nasledila je sistem koji je stvarao Slobodan Milošević odnosno njegova partija SPS i Jul na čijem je čelu bila Mirjana Marković. Milošević je isplivao u epicentar političke scene rečenicom "Niko ne sme da vas bije“, na Kosovu 1989. godine. Potom je zauzeo glavnu ulogu, eliminacijom svog političkog oca Ivana Stambolića. 11 godina kasnije, prema pravosnažnoj presudi, Milošević je naveden kao nalogodavac ubistva Stambolića 2000. godine. Pripadnici Jedinice za specijalne operacije koja je bila sastavni deo službe bezbednosti oteli su ga, ubili a potom bacili u živi kreč.

Zoran Đinđić. Foto: Srđan Ilić

Miloševićeva decenijska vladavina bila je obeležena ratovima, građanskim sukobima, pljačkom države, političkim ubistvima.

Dok se ratovalo preko granica Srbije, kod kuće je režim pod vođstvom Slobodana Miloševića pljačkao građane – i to kroz prevaru zvanu Jezda i Dafina ali i kroz brojne malverzacije i iznošenja novca na Kipar. Uprkos brojnim obećanjima demokratske vlasti, nikada nije utvrđeno gde je novac koji je otet od građana Srbije. Ono što je zvanično utvrđeno jeste da su i Jezdimir Vasiljević i Dafina Milanović radili pod kontrolom i uputstvima službe državne bezbednosti.

Ista ta služba, odnosno njeni mračni delovi, su tokom vladavine Slobodana Miloševića pratili, prisluškivali, ali i ubijali političke protivnike. Unutar nje je početkom devedesetih godina formirana Jedinica za specijalne operacije, koja je kako će kasnije utvrditi, izvršavala specijalne zločinačke zadatke u ime vlasti Slobodana Miloševića. Najviše političkih ubistava izvršeno je dok je na čelu državne bezbednosti bio Rade Marković, koji je postavljen po želji bračnog para Milošević-Marković a posle smene Jovice Stanišića. Četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali, pokušaj atentata na Vuka Draškovića u Budvi, ubistvo Slavka Ćuruvije, likvidacija Ivana Stambolića deo je crnog bilansa koji je ostavio režim Miloševića.

Za sve to vreme jedan od njegovih glavnih protivnika bio je Zoran Đinđić. Filozof, nemački doktorant, predsednik Demokratske stranke. Bio je na čelu protesta, ispred kordona, upozoravao na pogubnost Miloševićeve diktature. Tokom opozicionog staža sve vreme je bio praćen pod izgovorom da sarađuje sa stranim službama. Bio je prvi gradonačelnik Beograda koji je došao iz redova demokratskih stranaka. Bio je to rezultat tromesečnih demonstracija zbog pokušaja krađe lokalnih izbora 1996. godine. Formirao je koaliciju DOS i predložio da kandidat za predsednika bude Vojislav Kostunica.  Zoran Đinđić je od formiranja Vlade Srbije 2001. godine donosio nepopularne odluke, poput one o izručenju Slobodana Miloševića Hagu, 28. juna 2001. godine.

Pratila ga je negativna kampanja, medijska satanizacija i pokušaji da se predstavi kao saradnik mafije. Sve to bio je uvod u ubistvo koje se dogodilo u godini koju je označio kao godinu borbe protiv organizovanog kriminala.

“Ako neko misli da će zaustaviti sprovođenje zakona time što će mene ukloniti onda se grdno vara, jer ja nisam sistem. Sistem će funcionisati i dalje i niko neće dobiti amnestiju tako što će ukloniti jednog ili dva funcionera države”, rekao je Đinđić u febrauru 2003.

Neposredno pre njegovog ubistva, Hagu se predaje lider tadašnje SRS Vojislav Šešelj. Sa bine poručuje da će u Srbiji biti krvi do kolena a Tomislav Nikolic koji je kasnije sa Aleksandrom Vučićem formirao SNS poručuje da je i Tita bolela noga pred smrt. Bila je to poruka  tadašnjem premijeru Zoranu Đinđiću koji je bio na štakama.

Zoran Đinđić ubijen je 12. marta. Ubili su ga pripadnici JSO i zemunskog klana. Sahrani je prisustvovalo više stotina hiljada ljudi.

Ubrzo posle ubistva premijera menja se i vlast u Srbiji. Vladu 2004. godine formira DSS sa G17, NS i SPO. Paralelno sa tim DS prolazi kroz unutrašnje promene i sukobe.

U politički život 2008 godine vraća se SPS i to zahvaljujući tadašnjem rukovodstvu DS-a odnosno Borisu Tadiću. Socijaliste tada kao i sada predvodi Ivica Dačić koji je tokom 90ih bio portaparol stranke.

Bio je to i uvod u sve što će se dešavati od tada do danas. Već 12 godina na vlasti u Srbiji su SNS i SPS.  

 Izvor: Insjader