Dautović za "Svet i mi": Povlačenjem Rusije i Hezbolaha režim u Damasku ostao nebranjen (VIDEO)

Još jedno staro žarište ponovo je eskaliralo. Posle trinaest i po godina građanski rat u Siriji je ponovo aktuelan. Borbe se vode na severu zemlje, protivnici predsednika Bašara el Asada saopštili su za vikend da su ušli u centar Alepa na severu zemlje, potom je saopšteno da su osvojili i grad Sarakib, a borbe se vode i u gradu Idlibu. Stručnjak za međunarodne odnose Mirko Dautović rekao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da je režim u Damasku zapravo ostao nebranjen kada su se Rusija i Hezbolah povukli iz Sirije zbog ratova koje sami vode.

Mirko Dautović, stručnjak za međunarodne odnose Foto: Insajder

"Dve sile koje su podržavale zvanični Damask i vlast predsednika Bašara el Asada i koje su intervenisale u građanskom ratu 2016. i 2017. ne bi li ga spasili bile su prisiljene, usled svojih problema, da povuku svoje snage. Radi se o Rusiji, koja je morala da povuče svoje snage iz Sirije, ne bi li se bavila Ukrajinom. I ove godine je Hezbolah morao da se povuče iz Sirije da bi se bavio ratom sa Izraelom. To je ostavilo režim nebranjenim. I to su iskoristile sve te opcije koje su sedam godina čekale na severu Sirije, gde su bile zaštićene od Turske, koja im je obezbedila jedan pojas uz njenu granicu. Tu su se te snage oporavile, trenirale i spremile za ovu ofanzivu kojoj danas prisustvujemo", naveo je Dautović.

Pobunjeničku ofanzivu predvodi islamistička organizacija Hajat Tahrir al Šam (HTS), koja, kako objašnjava Dautović, vodi poreklo iz ekstremnih opcija.

"Izgleda da vrlo rade na tome da ostave utisak da su se ne samo rebrendirali, nego i vrlo promenili. Tako da od ulaska u Alepo oni insistiraju na tome da su hrišćani potpuno slobodni, da su sve religije potpuno slobodne da nastave da žive kako žive. Njihovo političko odeljenje je izdalo neko saopštenje u kojem kažu da su Kurdi državljani Sirije i da im pripadaju sva prava koja pripadaju svim Sirijicima. U pitanju je jedna, u suštini, islamistička grupa. Zna se da se HTS, u toku tih sedam godina svoje vlasti na severu Sirije, okrenuo protiv Al-Kaide i protiv Islamske države. Tako da tu imamo sada antiterorističke džihadiste", ističe on.

Upitan na koliku pomoć Bašar el Asad sada može da računa od Rusije i Irana, Dautović je rekao da ona neće biti prevelika, jer obe zemlje imaju svoje probleme.

"Od Moskve može eventualno da računa na podršku u vazdušnim napadima, što mislim da se već i dešava. Ne može da računa na kopnenu podršku. Sumnjam da je moguće da Rusija ovog puta pošalje kopnenu vojsku. Iran bi mogao da pošalje svoju Revolucionarnu gardu, ali Izrael već mesecima bombarduje položaje iranske Revolucionarne garde u Siriji, tako da je pitanje da li bi Izrael dozvolio da se desi takvo raspoređivanje iranskih snaga u Siriji. Hezbolah je u primirju sa Izraelom, ali to i nije baš primirje i oni su vrlo iscrpljeni ratom protiv Izraela, pa sumnjam da bi oni sada mogli da se okrenu i da svoje već istrošene i umorne snage bace na taj front", kaže on.

Govoreći o sukobu između Izraela i Hezbolaha u Libanu, Dautović je istakao da je Francuska, čije su jedinice zadužene za posmatranje situacije i nadziranje trenutnog primirja, prijavila da je izraelska strana u tri dana prekršila primirje sto puta.

"Hezbolah je sada samo odgovorio na ta mnogobrojna kršenja primirja od strane Izraela. Izrael će verovatno odgovoriti na to, tako da je pitanje koliko će primirje još trajati. Sukob je ograničen na jug Libana, južno od reke Litani, ali onog trenutka kada Izraelci budu bombardovali Bejrut znaćemo da je primirju došao kraj", zaključio je Mirko Dautović.

Izvor: Insajder