Decenija Er Srbije - traganje za novim strateškim partnerom bez povlačenja crte (VIDEO)

Er Srbija, nacionalna avio-kompanija i naslednica nekadašnjeg JAT-a, danas obeležava prvu deceniju poslovanja pod sloganom "10 godina čuvamo vaše uspomene“. Kako su saopštili, tokom prve decenije u potpunosti je transformisano poslovanje kompanije. Obnovljena je flota i udvostručen broj destinacija. Prvi izveštaji pokazuju da je profit u prvoj polovini ove godine na nivou profita iz cele prošle.

Foto: Insajder

Iako su predstavnici vlasti godinama tvrdili da je Etihad siguran partner i da neće otići iz Srbije, danas se postavlja pitanje šta je Srbija dobila a šta izgubila tokom 10 godina raznih transkacija koje su pratile gašenje JAT-a i osnivanje zajedničke kompanije Er Srbija.

Kada je 2013. godine potpisan ugovor o strateškom partnerstvu sa kompanijom Etihad iz Ujedinjenih arapskih emirata ova kompanija bila je u ekspanziji. Kupovali su udele u avio kompanijama širom Evrope. Tadašanja nacionalna kompanija JAT bila je u dogovima i na ivici bankrota. Država je poručivala da ne može više da spašava JAT - pa se sporazum sa kompanijom iz Emirata smatrao spasonosnim resenjem.

Ispostavilo se međutim da je Srbija u novu kompaniju Er Srbija u kojoj tada imala 51 odsto vlasništva ulagala novac bespovratno dok je Etihad zajedničkoj kompaniji dao nepovoljan kredit u iznosu od 40 miliona dolara koji je pretvoren u 49 odsto vlasništva Er Srbije.

U godinama koje su usledile država Srbija je otkupljivala dodatni udeo u vlasništvu pa je sada vlasnik kompanije sa više od 80 odsto.

Kada su novinari Insajdera 2018. godine u serijalu Srpsko-arapska posla analizirali efekte ovog strateškog partnerstva bilo je jasno da Etihad neće dugo ostati. Tada su međutim predstavnici vlasti na pitanja novinara Insajdera, prilično samouvereno tvrdili  da je sve u redu iako se u tom trenutku Etihad povukao iz svih avio komapnija u Evropi.

“Voleo bih kada Etihad ne bi napušta Er Srbiju i nadam se da neće. Ako odluče da odu ne brinite Er Srbija će da opstane i biće mnogo jača nego što je bio JAT”, rekao je predsednik Srbije 23. aprila 2018.  

Samo nekoliko dana ranije, 18. aprila, premijerka Ana Brnabić je, na pitanje novinara Insajdera da li država Srbija ima strategiju za slučaj da Etihad izađe iz vlasništva u Er Srbiji, između ostalog rekla: 

“Želim da budem popuno jasna, mi smo svakako u svakodnevnom kontaktu kao sa svim ozbiljnim partnerima, sa Etihadom. Dakle Etihad je 49 posto partner u Er Srbiji. Šeik Muhamed je prošle godine bio u Beogradu. Mi nemamo apsolutno nikakvih naznaka da će Etihad da izađe iz ugovora sa Er Srbijom”. 

Etihad je i dalje prisutan ali sa svega 16.42 odsto vlasništva.


Zbog velikog udarca pandemije korona virusa na poslovanje svih aviokompanija u svetu, država Srbija 2020. godine ulaže 100 miliona evra na dokapitaliaciju i postaje vlasnik 82 posto. 2022 država ulaže još 15.4 miliona evra i dodatno uvećava vlasnički udeo, dok strateški partner zadržava simboličan udeo. Danas država Srbija ima 83,58 odsto vlasništva Republika Srbija, a kompanija Etihad 16,42 odsto.

Pored svega ovoga država je godinama kroz državnu pomoć finansirala Er Srbiju. Kada više to nije bilo moguće ni po ugovoru, Vlada Srbije pronašla je novi način pa je od 2018. godine Er Srbiji davala kroz ulaganje u razvoj turizma.

Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je kao neozbiljno pitanje Insajdera da li je Strategija za razvoj turizma samo mehanizam da se nastavi sa finansiranjem Er Srbije iz budžeta i nakon isteka te obaveze iz ugovora krajem 2016.  

"Krajnje je neozbiljno da kažete da je Strategija za razvoj turizma na kojoj se ozbiljno radilo i koja je stvarno odličan strateški dokument samo način da se da podrška Er Srbiji“, rekla je Brnabić u julu 2018. Godine.  

I pored svih objavljenih dokaza u serijalu Insajdera i ukazivanja na to Srbija ulagala  mnogo više u zajedničku kompaniju predstavnici vlasti su navodili da je Etihad siguran partner. Od pre nekoliko meseci više nije tajna da država traži novog strateškog partnera. 

“Er Srbija je danas u potpunosti u srpskim rukama, srpskoj državi pripada, ali ono što mi gledamo u budućnosti to je da izbegnemo neke rizike. Danas poslujemo odlično, imali smo čist profit, ne lažno prikazivani, pa ne znam šta, čisti profit, ali mi znamo da neće situacija da bude tako i toliko povoljna kao što je danas uvek u budućnosti i zato sam zamolio i i emira Katara da nam pomogne u budućnosti i da vidi postoji li njihov interes da nam postanu strateški partneri ili ne”, rekao je predsednik Srbije prilikom posete Kataru u martu ove godine. 

Ako se ispostavi da je profit zasiat čist a ne lažno prikazivan, Er Srbija će biti primamljivija za budućeg strateškog partnera.

Er Srbija, kako navode u saopštenju, u putničkom i teretnom saobraćaju danas leti do više od 80 redovnih i čarter destinacija u Evropi, na Mediteranu, Severnoj Americi, Aziji i Africi. Uvedene su i tri interkontinentalne destinacije – Njujork, Tjenđin i Čikago.

U protekloj deceniji, obavila je ukupno više od 310.000 letova i prevezla više od 25 miliona putnika, a ove godine bi mogao biti postavljen novi rekord.

Profit u prvoj polovini godine dostiže 22,4 miliona evra, što je praktično na nivou profita za celu prošlu godinu.

Na molbu da nam Er Srbija obezbedi sagovornika iz kompanije povodom decenije poslovanja, kako bismo između ostalog podvukli crtu šta je uložila država Srbija, a šta strateški partner odgovorili su da niko ko je nadležan za davanje izjava medijima nije slobodan narednih dana.

Ni Vlada Srbije nije odgovorila na pitanja novinara Insajdera. Između ostalog ni na pitanje da li bi za državu bilo isplativije da su sva ova sredstva uložili u oporavak “JAT-a” koji je kao nacionalna kompanija postojao 86 godina.

Izvor: Insajder