Deljenje novca iz budžeta - pomoć ili kupovina glasova (VIDEO)
Po ko zna koji put, a posebno od pandemije korona virusa, neke kategorije stanovništva - odlukom Vlade - dobijaju jednokratnu novčanu pomoć iz budžeta. Ovih dana, penzioneri, srednjoškolci i studenti. Međutim, predstavnici vlasti i civilnog društva različito tumače da li je to sada - baš slučajno - uoči izbora.
Koncept “novac iz helikoptera” obično se koristi u kriznim vremenima, kao pomoć stanovništvu, ali i ekonomiji, jer se pospešuje kupovna moć.
Novi ciklus jednokratne novčane pomoći počeo je pre dva meseca, kada su po 10 hiljada dinara dobila deca do 16 godina.
Isti iznos sada dobijaju srednjoškolci - finansijska sredstva država prebacuje lokalnim samoupravama, koje će novac uplatiti na račune roditelja.
I studenti ovih dana dobijaju novac, ali po hiljadu dinara, koje im Poštanska štedionica uplaćuje na studentske kartice, a koji će Štedionici nadoknaditi država.
Ipak, najviše dobijaju penzioneri, osobe sa invaliditetom druge i treće kategorije, i deca sa invaliditetom – po dvadeset hiljada.
Predsednik Srbije je o svemu ovome nedavno obavestio građane.
"Danas smo razgovarali konačno finalno, predsednica Vlade Ana Brnabić, ministar finansija i ja. Oko nekih dodatnih mera koje – primetićete i sami – se ne odnose na ljude koji glasaju ili veoma mali deo njih glasa. Ali mislim da će ljudi biti obradovani... Svako srednjoškolsko dete dobiće po 10 hiljada dinara, preko svojih najbližih. Smatramo da je to posebno pred praznike veoma važna mera. Da će nešto pomoći i roditeljima da uštede za svoju decu, da mogu da ih obraduju još nekim poklonom", rekao je Vučić.
Zlatko Minić iz nevladine organizacije Transparentnost Srbija u razgovoru za Marker ističe da je linearna dodela novčanih sredstava, posebno srednjoškolcima, na neki način i poruka da ne moraju da rade i da se trude, već da se novac deli tek tako. Takođe, i poruka da osim praznika uskoro stižu i izbori.
"Ovo je evidentna kupovina glasova ili pokušaj kupovine glasova kroz razne kategorije, pokušaj dobijanja promocije kod onih koji eventualno nisu obuhvaćeni, a koji nisu nezadovoljni možda zbog toga što sami nisu dobili. Da se bude prisutan u medijima. Evo mi pratimo i kako se ta funkcionarska kampanja preliva u medije, da vidite na primer vest u nekom tabloidu na naslovnoj strani najave nečega što bi bilo tehničko pojašnjenje ili pomoć srednjoškolcima – kako da se prijave za pomoć, a to je ilustrovano slikom ministra finansija", navodi on.
Deljenje jednokratne novčane pomoći građanima, nije novost. Posebno od pandemije korona virusa.
Svi punoletni građani Republike Srbije, u proleće 2020. dobili su po stotinu evra. Krajem te godine penzioneri su dobili još po pet hiljada dinara, a zdravstveni radnici dvostruko više.
Godinu dana kasnije, najpre penzioneri, a onda i ostali punoletni građani, kroz nekoliko uplata, dobili su ukupno 80 evra. Nezaposleni su dobili po 60 evra. Svi oni koji su se vakcinisali protiv kovida-19 dobili su po 3.000 dinara.
Zatim su državljani Srbije koji žive na Kosovu i Metohiji dobili po stotinu evra, a nezaposleni koji tamo žive – 200 evra.
Tokom prošle godine mladi od 16 do 29 godina su, u dva navrata, dobili po stotinu evra, a onda krajem godine još po pet hiljada dinara.
Februara 2022. penzioneri su dobili po dvadeset hiljada, a zaposleni u prosveti i socijalnim ustanovama po deset hiljada dinara. I gotovo svaki put, jednokratne isplate najavljivao je predsednik države:
“Aleksandar Vučić pokušava jednostavno da predstavi već godinama, uspešno u stvari predstavlja, nema šta da se krije, da je on ključna ličnost koja se pita za sve i koja sve mu odlučuje, koji sve inicira, ponekad to krije svoju pantokratiju, pokušava da krije kroz izjave da će on inicirati ili da će on predložiti vladi da nešto uradi, ali neretko i on sam se hvali da on deli, da on dodeljuje, da on odlučuje", rekao je Zlatko Minić.
Sav taj novac, međutim, jeste novac svih nas, jer se deli iz republičkog budžeta.
Pored jednokratne novčane pomoći, predsednik države je pre nekoliko dana najavio i da će biti produžen rok za upotrebu preostalih 40.000 vaučera za odmor – za posebne kategorije stanovništa poput penzionera, onih s nižim primanjima, osoba sa invaliditetom i nezaposlenih - kao i da od 1. januara sledi 500.000 novih vaučera za odmor u Srbiji.
Izvor: Insajder