Demokratska stranka najavila podnošenje zahteva za smenu Olivere Zekić

Poslanici Demokratske stranke (DS) danas su na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije najavili podnošenje inicijative za smenu predsednice Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), Olivere Zekić.

Konferencija za novinare poslaničke grupe Demokratske stranke u Skupštini Srbije. Na slici Zoran Lutovac, Tatjana Manojlović, Dragana Rakić, Srđan Milivojević. Foto: FoNet/Milica Vučković

Ova opoziciona stranka najavila je i dve druge inicijative: za usvajanje Zakona za vraćanje penzija, kao i zahtev za smenu ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Branislava Nedimovića.

Govoreći o zahtevu za smenu Olivere Zekić, potpredsednica DS i narodna poslanica Tatjana Manojlović istakla je da je za taj zahtev potrebno 20 potpisa poslanika. Ona je dodala da postoji „daleko veći“ broj poslanika koji su spremni da stave svoj potpis na ovakvu inicijativu.

Nakon aprilskih izbora mandate u Skupštini Srbije osvojilo je 120 poslanika sa liste "Aleksandar Vučić Zajedno možemo sve", 38 sa liste "Ujedinjeni za pobedu Srbije" među kojima su i mandati koji su pripali Demokratskoj stranci, a treća po snazi je koalicija SPS-JS sa 31 poslanikom. 

Tatjana Manojlović rekla je da će o tom zahtevu razgovarati sa svim opozicionim parlamentarnim strankama.

Ona je ocenila da je odluka REM-a o dodeli dozvola za nacionalne frekvencije televizijama koje su je i ranije imale "uvreda zdravom razumu".

REM je 8. avgusta objavio integralnu odluku o dodeli dozvola za nacionalne frekvencije televizijama u kojem se zaključuje da će ove televizije doneti, „višestruke benefite za gledaoce, objektivnim i pravovremenim pristupom u prenosu informacija“.

Međunarodna organizacija za slobodu izražavanja i informisanja Član 19  (Article 19) kritikovala je način na koji je REM dodelio  dozvole, ocenivši ga kao "neuspeh medijskog pluralizma u Srbiji".

Lutovac: Imperativ je vratiti penzije penzionerima

Predsednik DS i potpredsednik parlamenta Zoran Lutovac najavio je da će stranka podneti inicijativu za usvajanje Zakona za vraćanje penzija.

„Veoma je važno vratiti penzije. To je imperativ, jer na taj način vraćamo i pravdu, vraćamo poverenje u institucije i sprečavamo masovno pokretanje postupaka protiv države koji bi se završili na taj način što bi država morala da vrati ono što je uzela od naših građana,“ rekao je Lutovac.

Lutovac je, pozivajući se na navode portala "Nova ekonomija", rekao da je u poslednjih deset godina Republika Srbija iz budžeta isplatila oko milijardu evra samo na osnovu kazni i penala što je, kako je dodao, skoro dvostruko više od onoga što se navodno uštedelo smanjenjem penzija "tokom takozvane fiskalne konsolidacije".

„Važno je reći da u Srbiji danas na jednog penzionera dolazi manje od jednog zaposlenog. Udeo starijih od 60 godina je porastao sa 9 odsto 1981. godine na 16 odsto danas“, rekao je predsednik DS.

Prema podacima PIO fonda, 62 odsto od 1,68 miliona penzionera živi sa primanjima manjim od 30 hiljada dinara, rekao je Lutovac.

Po rečima potpredsednika Narodne skupštine, oko 200.000 penzionera koji su u međuvremenu preminuli, izgubili su pravo da im ta sredstva budu vraćena, ali i da trenutno razmatraju da se u zakonu koji pripremaju omogući porodicama preminulih da potražuju ta sredstva.

Lutovac je istakao i da će DS pokrenuti inicijativu za uvođenje socijalnih penzija, koje bi pripale najugroženijim licima koja nemaju ostvareno pravo na penziju.

Uslov za sticanje starosne penzije u Srbiji je najmanje 15 godina radnog staža i navršene 63 godine i četiri meseca života za žene, odnosno 65 za muškarce.

Procenjuje se da u Srbiji oko 150.000 građana starijih od 65 ne ispunjava ove uslove, zbog čega žive u siromaštvu ili na ivici siromaštva, pokazala je analiza Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNDP) iz 2018. godine.

 Predlog za smenu ministra poljoprivrede

Poslanica DS-a Dragana Rakić osvrnula se na zahtev za smenu ministra Nedimovića i rekla da se to odnosi i na zabranu njegovog izbora u novi saziv Vlade Srbije, navodeći da su "vlada i Nedimović uništili poljoprivredu zabranom i kasnije ograničavanjem izvoza poljoprivrednih proizvoda".

Rakić je istakla da, izmedju ostalog, poljoprivrednici sa pravom traže veću otkupnu cenu suncokreta, kao i mogućnost da dizel toče na svim pumpama, a ne samo na onim "Naftne industrije Srbije" (NIS).

Poljoprivrednici Vojvodine i Braničevskog okruga danas su protestovali zbog niske otkupne cene suncokreta od oko 60 dinara po kilogramu i traže da uljare isplate oko 90 dinara kao i da mogu da toče gorivo za jesenje radove po ceni 170 dinara, na svim pumpama.

Ministarstvo poljoprivrede tokom dana pozvalo je predstavnike poljoprivrednih udruženja iz Požarevca, Pančeva i Srbobrana na razgovor sa predstavnicima ministarstva o svim iznetim temama.

Izvor: Insajder