Deo medijskih udruženja uručio ministru informisanja predlog ostavke; Ministar im poručio da nisu dobro pročitali saopštenje

Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije Tamara Filipović Stevanović uručila je danas u ime Koalicije za slobodu medija ministru informisanja Dejanu Ristiću predlog ostavke i ocenila da je saopštenje koje je Ministarstvo izdalo povodom napada na novinarku Foneta Tamaru Skrozzu - sramno.

Dejan Ristić, foto: Srđan Ilić

“Ovo je drugi put da ministar staje u odbranu neprofesionalnog novinarstva. To je  uradio i ovim saopštenjem za Tamaru Skrozzu. Nijednom rečju u saopštenju nisu pomenuti mediji koji su prekršili zakon i kodeks, i to zakon u više nekih članova, a imputiraju se reči Tamari Skrozzi, gde on kaže da neće da tumači, a onda ceo pasus je tumačenje Tamarine rečenice koje je izvučena iz konteksta. Zaista neprimereno”, kaže Filipović Stevanović za Insajder. 

Na pitanje kako je ministar reagovao kada mu je uručila predlog ostavke, generalna sekretarka NUNS-a kaže da joj je ministar rekao da nije dobro pročitala saopštenje. 

“Njegov odgovor je bio da ja nisam dobro pročitala saopštenje i da je zapravo trebalo, između ostalog, i o tome da razgovaramo na sastanku - i o tim medijima. I da ja nisam shvatila da ja on zapravo u svom saopštenju pomenuo i te medije (koji su kršili kodeks)”, kaže Filipović Stevanović.

U tekstu ostavke koji su predstavnici NUNS-a piše da se ministar izvinjava Tamari Skrozzi i da podnosi ostavku kao čin moralne odgovornosti. U tekstu predloga dodaju se i druge stavke koje NUNS smatra neuspesima ministra informisanja – “REM je doneo pravilnike koji nisu u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima i Strategijom razvoja sistema javnog informisanja Srbiji, nastavljene su zloupotrebe u domenu projektnog sufinansiranja, novi Akcioni plan za pomenutu Strategiju i dalje nije usvojen, televizije sa nacionalnom dozvolom svakodnevno seju strah i šire govor mržnje koji je kažnjiv u Srbiji u većem broju zakona, tabloidi takođe, a broj ozbiljnih pretnji novinarima veći je nego što je ih je bilo u celoj prethodnoj godini i u velikoj meri je to posledica hajki koje se vode upravo u medijima koji se ne pridržavaju profesionalnih uzusa”. 

Predstavnici više medijskih udruženja danas je trebalo da imaju ranije zakazan sastanak sa ministrom informisanja, na kom bi bilo reči o medijskim zakonima i REM-u. Međutim, nakon saopštenja Ministarstva u slučaju novinarke Tamare Skrozze, NUNS je odlučio da mu na današnjem sastanku uruči predlog ostavke. 

Generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović Stevanović ističe da će i ubuduće nastaviti saradnju sa Ministarstvom informisanja, ali ne i sa ministrom Dejanom Ristićem. 

“Nećemo se odreći našeg ministarstva zato što je to institucija koja je nadležna za ovu branšu i naše članstvo. Ali sa njim mislim da jednostavno nema potrebe. On je pokazao da ne razume šta mu je tačno uloga”, objašanjava Filipović Stevanović. 

Podsetio, Ministarstvo informisanja izdalo je saopštenje nakon što su se u tabloidima pojavili tekstovi i naslovne strane u kojima su iz konteksta izvučene reči novinarke Tamare Skrozze, interepretirane tako kao da je rekla da je predsednika Srbije Aleksandra Vučića trebalo ubiti 5. Oktobra. 

Umesto smirivanja tenzija i osude napada na Tamaru Skrozzu, u saopštenju Ministarstva informisanja međutim pre svega se ističe da je “Teško oteti se utisku da je Skroza implicitno izrazila žaljenje zbog toga što u tim dramatičnim okolnostima (5. oktobra) pojedini državni zvaničnici nisu bili lišeni života”. 

“Imajući u vidu i ovaj primer govora mržnje i/ili poziva na, tj. izražavanja žaljenja zbog propuštene prilike da se izvrši nasilje, kao i brojne druge kojima je ispunjen javni, a posebno medijski prostor, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija iznova apeluje na sve da se suzdrže od iskaza koji eksplicitno ili implicitno predstavljaju govor mržnje ili poziv na nasilje”, navodi se u saopštenju Ministarstva informisanja. 

Koaliciju za slobodu medija čine NUNS, ANEM, Lokal pres, Fondacija Slavko Ćuruvija, Asocijacija medija, NDNV i GS KUM Nezavisnost. 

 Domaće i međunarodne medijske organizacije osudile napade na Skrozzu 

Novinarka agencije FoNet Tamara Skrozza izjavila je početkom juna u emisiji "Da sam ja neko" na TV N1, da je od 6. oktobra 2000. godine Srbija trebalo da bude potpuno drugačija, bez ljudi koji su do tada bili deo vlasti.

"Da je ta noć (između 5. i 6. oktobra) bila drugačija, i da smo se probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete (godine prošlog veka)", rekla je Skrozza.

Na društvenim mrežama u međuvremenu je pokrenuta kampanja “Skroz uz Skrozzu”. 

Predstavnici Delegacije EU u Srbiji, Misije OEBS-a i ambasada SAD i Nemačke, na sopstveni zahtev, posetili su u juče agenciju FoNet i izrazili solidarnost i podršku zamenici glavnog urednika Tamari Skrozzi. 

 
Napade na Skrozzu osudile su i NUNS, UNS, Fondacija Slavko Ćuruvija, Međunarodna i Evropska federacija novinara,  Koalicija za slobodu medija poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, Međunarodna organizacija za zaštitu novinara, kao i mreža SafeJournalists.

 
Izvor: Insajder