Deo mladih na blokadama i protestima, drugi na tribinama vlasti (VIDEO)
Polarizacija - sada i među studentima. Dok su jedni na blokadama i protestima, druga grupa je na događajima koje organizuje vlast. Upravo se najviši zvaničnici već mesec dana najčešće obraćaju tom delu populacije, što kroz finansijske mere, što na tribinama i skupovima.
Pet dana nakon odluke studenata Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) da stupe u blokadu, Srpska napredna stranka organizuje tribinu “Mladi Srbije, zamke i šanse". Jedan od članova, Milutin Cimeša poručuje tada da SNS podstiče mlade na zapošljavanje i da ne zavise od roditelja.
“Član Srpske napredne stranke sam postao pre tri godine kada sam video koliko ta stranka, to jest naša Srpska napredna stranka radi za naše mlade, za našu omladinu, omladinu Beograda, čitave Srbije. Nikada ranije, nijedna politička organizacija u Srbiji nije posvećivala toliko pažnje kao naša Srpska napredna stranka." - kaže Cimeša.
Neki drugi mladi, nezadovoljni radom institucija nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ali i nasiljem na ulicama, odlučuju da se pridruže onome što je počeo FDU. Fakultet po fakultet, škola po škola stupaju u blokadu. Sa fakulteta izlaze i na ulice, gde u velikom broju okupljeni poručuju da od svojih zahteva ne odustaju.
"Mi smo prisustvovali nasilju i 22. novembra i prisustvujemo nasilju svaki dan od tada. Tako da u skladu sa tim su i ažurirani naši zahtevi, ali moram da ponovim da se mi ovim putem obraćamo institucijama.", rekla je za Insajder studentkinja Barbara Alija.
Sociolog Vladimir Vuletić sa druge strane smatra da su protesti i blokade prvobitno bili deo spontanog pokreta, ali su relativno brzo poprimili političku dimenziju.
"Rekao bih da u tom smislu sada vlast pokušava da i sama da političku dimenziju, jer treba imati u vidu da bez obzira na sve, na jednoj i na drugoj strani imate relativnu manjinu studenata i onih koji studiraju. Ta tiha većina sluša i prati ono što se dešava i vlast naprosto ne želi da zaostane u toj političkoj borbi koja se sada vodi i preko studenata", poručuje on
Politička ili državna, na stolu još jedna mera, opet posvećena - mladima. Subvencionisani stambeni krediti za državljane Srbije uzrasta od 20 do 35 godina, šansa je, kako navodi predsednik za osamostaljivanje. Dan nakon prezentacije te mere, na Slaviji desetine hiljada mladih sa porukom da neće odustati od svojih zahteva. Na pitanje Insajdera zašto je vlasti važno da pokaže da je omladina na njenoj strani, profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović poručuje da do one autentične ne može da dopre.
“Očigledno je da do autentične, istinske omladine koja je danas u studentskim i srednjoškolskim blokadama ne može da dopre i ni na koji način ne može da obezbedi njihovu podršku.", kaže Jovanović.
U ova dva dana, još mladih u aktivnostima vlasti. Najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola dodeljeni su ugovori o radu. Dan pre toga, na tribini “Budućnost, a ne prošlost", okupljenima poručeno da se ne prihvata pritisak, niti da ih bilo ko plaši.
"Ako analizirate konkretno jučerašnji skup, ja bih rekao da je to zaista bio jedan tužan pokušaj simulacije nekakve omladine, gde vi celo jutro imate ljude koji zaokružuju ta lica i prepoznaju razne SNS aktiviste, koji naravno nisu čak ni u godinama da bi mogli da prođu kao mladi.", kaže profesor Jovanović.
Ono što je u Sava centru poručeno, mladi SNS-a pozdravljaju aplauzom. Ona druga omladina istovremeno kroz blokade poručuje da od njih ne odustaje do ispunjenja zahteva.
Novinarka Teodora Vailjević