Deo opozicije o mogućim vanrednim izborima u Beogradu: Ako ih bude, oni neće biti usluga opoziciji (VIDEO)

Ako vanrednih izbora za Skupštinu Beograda i bude, oni neće biti usluga opoziciji, već će biti održani onda kada to Srpskoj naprednoj stranci (SNS) odgovara ili kada SNS izgubi tanku većinu koju sada ima u gradskoj skupštini, izjavio je za emisiju Marker televizije Insajder jedan od predstavnika pokreta Ne davimo Beograd, Radomir Lazović.

Radomir Lazović. Foto: Srđan Ilić

„Što se tiče izbora, zaista je to špekulacija dva čoveka, (predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa i predsednika SNS Aleksandra Vučića), koji su se sreli na nekom sastanku i prepričali nam šta je rezultat toga. Ja se time ne bih bavio. 

Mi smo bili dosta kritični prema tom sastanku jer je on uneo pometnju nakon izbora, mi smo imali jedan dogovor i onda se odjednom desio taj sastanak. Mi mislimo da tako ne valja, da to nije u redu pa ćemo videti“, rekao je Lazović.

Novu vlast u Beogradu na čelu sa Aleksandrom Šapićem, koju je pre pet meseci taknom većinom formirala koalicija oko SNS-a potresla je nova-stara afera – mediji su otkrili da je Šapiću nezakonito ozakonjena nelegalna gradnja nakon što je postao gradonačelnik.

To je za deo opozicije bio povod za inicijativu za Šapićevu smenu, a predsednik SNS-a Aleksandar Vučić ponudio je vanredne izbore u glavnom gradu na proleće, koje je tražila Stranka slobode i pravde.

Međutim, u opoziciji se o pitanju vanrednih izbora trenutno ne razgovara, niti se najavljuju sastanci o eventualnoj saradnji. Unutar dela opozicije još u aprilu je došlo do otvorenog sukoba kada se lider SSP Dragan Đilas sastao sa Aleksandrom Vučićem i s njim razgovarao o vanrednim izborima u Beogradu

Dok deo opozicije o mogućnosti izbora u Beogradu govori samo onda kada ih mediji pitaju, iz SSP-a izričito tvrde - Vučić izbore nije obećao Đilasu već građanima Beograda.

Marinika Tepić. Foto: Srđan Ilić

„Neću komentarisati druge stranke, neću kritikovati nijednu stranku za koju verujem da se bori protiv režima Aleksandra Vučića. Nama politički protivnik nije nijedna opoziciona stranka, ma koliko mi mislili da ona greši u svojim nekim javnim nastupima ili napadima na nas. Ono što je problem jeste to što se neke opozicione stranke međusobno više napadaju i ja na mogu da shvatim kako neko može više da napada SSP, nego SNS“, izjavila je za Marker potpredsednica SSP Marinika Tepić.

Međutim, doskrašnji partneri SSP-a iz Narodne stranke već su odlučili s kim neće na izbore.

„Narodna stranka može da sarađuje samo s onima koji ne pomažu i ne sarađuju sa Aleksandrom Vučićem i ja ne vidim mogućnost da sarađujemo sa SSP s obzirom na to da su oni odlučili da budu pomagači u spuštanju tenzija. To je njihov izbor i ja se ne bih bavio njima“, izjavio je za Marker portparol Narodne stranke Stefan Jovanović.

Koalicija Ujedinjeni za pobedu Srbije, u okviru koje je na poslednjim izborima nastupalo 14 stranaka i pokreta, prestala je da postoji odmah posle izbora. Tada su tvrdili da je to i bio dogovor - da zajedno izađu na izbore, a odmah posle toga da formiraju zasebne poslaničke i odborničke klubove i zasebno nastupaju na gradskom i republičkom nivou.

Izvor: Insajder