Deponija u Užicu i dalje gori, Užičani zabrinuti (VIDEO)

Regionalna deponija "Duboko", u neposrednoj okolini Užica, i dalje gori. Zbog požara koji je u dva navrata za pet dana izbio na toj deponiji, i to ne po prvi put, svakodnevni život Užičana znatno je promenjen. Zbog dima koji se širi sa deponije, građani su zabrinuti za svoje zdravlje, iako ih lokalni i republički zvaničnici uveravaju da razloga nemaju za brigu.

Požar na deponiji Duboko. Foto: Tanjug/ OMK MUP Republike Srbije

Prvi požar je izbio pre pet dana, u noći između nedelje i ponedeljka, zbog čega je proglašena vanredna situacija. Ubrzo je ugašen, ali požar koji izaziva metan – zapaljivi gas koji na deponijama nastaje razgradnjom otpada, ponovo je buknuo u četvrtak ujutru – i još gori

"Naravno da smo se trudili čitav dan da požar ugasimo, a danas je znatno bolja situacija ali se još intenzivno radi na tome, to nam je sada prioritet da se požar lokalizuje i da se ugasi", izjavila je za TV Prva Irena Vujović, ministarka za zaštitu životne sredine.

Deponija "Duboko" se nalazi na četiri kilometra od centra Užica. Građani zbog intenzivnog gašenja deponije imaju problem sa snabdevanjem vodom, a oni u okolini koja je poznati povrtarski kraj, zbog zagađenja se plaše za svoje useve.

"Tako da su ljudi vrlo, vrlo zabrinuti, uplašeni su za kvalitet vazduha vode i zemljišta svih ovih dana. U ovakvom obimu se nismo suočavali sa takvim problemom te deponije, mada je ona problematična od samog početka", izjavio je za Marker Nenad Kovačević, novinar iz Užica.

S druge strane, ministarka Vujović uverava Užičane da nemaju razloga za strah, jer, kako kaže, vazduh je čist. Međutim, profesor Hemijskog fakulteta za Marker Branimir Jovančićević ističe da merne stanice u Srbiji nemaju tehnologiju koja prepoznaje organske čestice zagađenja koje nastaju sagorevanjem otpada.

"Ja sam juče bio u Užicu i delu Sevojna i morao sam da zatvorim prozore jer se oseća vrlo neprijatan miris. Kada sam stigao u Užice, u centralni deo Užica se taj miris nije osećao iz razloga što je vetar nosio te polutante u nekom suprotnom smeru, ka Požegi. Meteorološki uslovi su u neku ruku išli u korist građana Užica, ali ne toliko u korist građana Sevojna i Požege. Oni tek mogu da očekuju zagađenje", izjavio je za Jovančićević. 

Ovo nije prvi put da Užičani imaju problem sa tom deponijom. Gorela je i sredinom marta, a gašenje požara je trajalo čak 20 dana. Stručnjaci kažu da su to teški akcidenti.

"Deponija 'Duboko' je počela sa radom 2011. godine, i ta da je ugrađen sistem za odvod gasova koji se stvaraju mikrobiološkom razgradnjom organskih supstanci. Dobar deo tih otvora i tih cevi je u međuvremenu zatvoren jednim nestručnim rukovođenjem deponije i zbog toga imamo koncentrovanje metana kao glavnog proizvode mikrobiološke razgradnje. U jednom trenutku je ta koncentracija metana je toliko visoka da je došlo do mini eksplozije", kazao je Jovančićević.

Na Regionalnoj deponiji "Duboko" otpad odlaže devet gradova i opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga. Iz Ministarstva za zaštitu životne sredine najavljuju da će do kraja godine početi sa trajnim rešavanjem problema, zbog čega je danas raspisan međunarodni tender za izgradnju dodatnih postrojenja. 

Izvor: Insajder