Dijalog Beograda i Prištine, bez dogovora (VIDEO)
Još jedan sastanak u Briselu predstavnika Beograda i Prištine nije doneo rešenje problema koji je nastao posle uredbe kosovske centralne banke o ukidanju dinara na Kosovu I Metohiji. Dinamika pregovora je spora, dok se problemi na terenu umnožavaju. Jedan od najvećih kamena spoticanja je oružani sukob u Banjskoj, od kada se više nisu direktno sreli predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti.
Još jedan pokušaj da se dijalogom dođe do rešenja bar jednog problema između Beograda i Prištine – nije uspeo. Razgovaralo se o uredbi kosovske centralne banke, kojom je ukinut dinar I platni promet na Kosovu i Metohiji. Delegaciju Beograda je predvodio glavni pregovarač Petar Petković, dok su Prištinu predstavljali samo finansijski eksperti. Oni su razgovarali sa svojim kolegama iz Beograda, uz prisustvo specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Miroslava Lajčaka. Prištinu nije želeo da predstavlja glavni pregovarač Besnik Bisljimi, što je problem za srpsku stranu.
“Današnji sastanak je pokazao i sledeće – da odluka koja se odnosi na jednostranu uredbu Aljbina Kurtija i tzv. Centralne banke Kosova, podrazumeva traženje rešenja koje podrazumeva politički nivo i zato sam ja danas bio prisutan ovde u Briselu. Ali nije bio prisutan gospodin Bisljimi. Jer posledice takve jedne odluke su političke i one utiču na opstanak srpskog naroda na Kosovu I Metohiji. ” – rekao je u Briselu Petar Petković direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Da odsustvo glavnog pregovarača ne vodi ka rešenju problema smatra i koordinator Nacionalnog konventa za pridruživanje Evropskoj uniji za poglavlje 35 koje se tiče Kosova.
“Sad imamo jednu vanrednu situaciju vezano za odluku Centralne banke Kosova ukidanje prometa dinara i to Kosovo smatra da je unutrašnje pitanje, zato ne želi da bude predstavljeno na današnjem sastanku na nivou glavnog pregovarača, već će pokušati na tehničkom nivou da se to pregovara sa organima Centralne banke Kosova, ali to prosto neće dati rezultate.” – kaže za Insajder Dragiša Mijačić.
Dijalog Beograda i Prištine prektično ne postoji skoro pola godine. Nakon oružanog sukoba u Banjskoj krajem septembra prošle godine za isti sto nikada nisu seli predsednik Srbije i Kosovski premijer, a da se problemi samo umnožavaju:
“Ja bih napomenuo da je posljednji susret između Vučića i Kurtija bio negde 14. septembra pre događaja u Banjskoj i čak i na tom susretu gde su oni trebali da razgovaraju o daljim koristima pre implementaciji sporazuma o putu ka normalizaciji nije došlo do bilo kakvog dogovora. Nakon toga naravno da nije imalo ni uslova niti volje dve strane da se sretnu na tako visokom nivou, a bilo je i vrlo malo susreta na tehničkom nivou. Otuda možemo zaključiti da dijalog zaista je u jednom velikom problemu, da on ne prejudicira rezultate koji vode ka normalizaciji odnosa, ali ne vode ni ka smirivanju situacije naročito u srpskim sredinama na severu Kosova.” – naglasio je Dragiša Mijačić.
Oružani sukob u Banjskoj u kome je četvoro ljudi ubijeno, jedan Albanac policajac i trojica Srba koji su bili deo oružane grupe, promenio je mnogo toga. Proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine je skoro zaustavljen, a međusobne optužbe su se pojačale:
“To je jedna crvena linija, čini se, za kosovsku stranu, ali i za neke međunarodne predstavnike. Postoji ozbiljan pritisak na Beograd da ovo pitanje adresira adekvatno i čini se da dok do toga ne dođe, neće biti, da kažemo, nekog olakšavanja okolnosti za Srbiju u procesu pregovora. Tako da se čini kada u tom vaganju svega onoga što je Kosovo sprovelo, a nije bilo u duhu pregovora, se upoređuje sa time kako je Srbija adresirala 24. septembra. Tako da, na žalost, imamo okolnosti dubokog nepoverenja jedne i druge strane, ali i nevoljnosti jedne i druge strane da iznađu bilo kakvo rešenje, gde oni takođe kupuju vreme do nekih boljih spojeno-političkih okolnosti koji će možda njima unaprediti poziciju u odnosu na onoga sa druge strane.” – kaže za Insajder Jovana Radosavljević direktorka NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice.
Dijalog nije donosio velika rešenja ni pre Banjske, a osim odgovornosti srpske i albanske strane, tu je i međunarodna zajednica, pod čijim podsredstvom se odvijaju pregovori Beograda I Prištine:
“Nalazimo se u periodu kada ni jedna ni druga strana ne želi, kao da ne želi da dođe do dogovora, niti do normalizacije. Mislim da je to ključni problem i razlog zašto se mi nalazimo ovde gde se nalazimo u procesu pregovora, normalizacija odnosa među Kosovo i Srbije, je to što ni jedna ni druga strana ne vidi adekvatan posticaj da učestvuju u tom procesu. Osobno zaslužne tome su, da kažemo, i akcije jedne i druge strane koje se principiraju na vrlo destruktivan način. Nema komunikacije, nema poverenja, a dosta kritike ide i u pravcu međunarodnih facilitatora koji, da kažemo, ovaj proces i vode.” – kaže Jovana Radosavljević.
Pre samo godinu dana Beograd I Priština su prihvatile usmeno francusko-nemački predlog sporazuma, koji je trebalo da reši sve stare probleme. Međutim poslednjih godinu dana kreiraju se novi problemi što obe strane predstavljaju kao izgovor da se situacija ne normalizuje i da se ne pristupi sprovođenju dogovorenog. Najnovija kriza oko ukidanja dinara je samo dokaz da se situacija na Kosovu I Metohiji komplikuje.
Izvor: Insajder