Dinar i dalje prisutan na Kosovu

Dinari su i dalje u opticaju na Kosovu, ali u znatno manjem broju, kaže za Insajder Srđan Simonović iz "Humanog centra Mitrovica“. Nepoznanica je od kada kreće primena mera protiv svih koji na Kosovu koriste dinar kao valutu, odnosno bilo koju drugu osim evra. Zvaničnih saopštenja nema ni od vlade niti od Centralne banke Kosova (CBK). Jedino što je za sada poznato je da će u sredu, u Briselu, biti održana nova runda dijaloga Beograda i Prištine na kojoj će se razgovarati o pronalaženju rešenja o upotrebi dinara, saopštio je danas portparol EU, Peter Stano.

Kosovska Mitrovica. Foto: Visem, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Portparol Evropske komisije Peter Stano na brifingu za novinare u Briselu rekao je da Evropska unija očekuje da obe strane pokažu fleksibilnost i spremnost da postignu kompromis.

Ima li dinara danas na Kosovu i primaju li ga u radnjama, pitali smo Srđana Simonovića iz "Humanog centra Mitrovica".

"Dinara u pojedinim prodavnicama nema, ali u većini ima, međutim u značajno manjem broju. Primetni su veliki redovi ispred Poštanskih štedionica. Mi se nalazimo baš u samom centru grada Kosovske Mitrovice i 100 metara sa jedne strane nam je jedna filijala Poštanske štedionice, a 200 metara sa druge strane nam je glavna Poštanska štedionica. Znači, redovi su veliki i na jednom i na drugom šalteru, a imamo i izveštaje iz obližnjih mesta da su i tamo ogromni redovi“, objašnjava situaciju za naš portal Srđan Simonović.

Prema njegovim rečima, dinari se više ne isplaćuju nego evri. 

"Do prošle nedelje je to moglo i tokom prošle nedelje, međutim, danas nismo našli nikoga ko je podigao dinare, već samo evre“, navodi Simonović.

Foto: Srđan Ilić

Na naše pitanje, da li postoji neko zvanično saopštenje u vezi sa tim kada će primenjivati zakonske odredbe u smislu kažnjavanja, ukoliko bude korišćena neka druga valuta osim evra, sagovornik Insajdera objašnjava:

"Kao prvo, mi nismo upoznati sa kaznenom politikom. Pokušali smo da pročešljamo zakonske akte i normative, ali se ne predviđa kaznena politika. Mi ne znamo kakva će biti kaznena politika, šta će u stvari u prevodu biti sankcije za korišćen dinar i da li će ih uopšte biti. Znači, jednom kad to saznamo, moći ćemo nešto više da vam kažemo. Zvanične izjave o tome još uvek nema, osim onog što već svi znamo, a to je da od danas stupa na snagu uredba CBK, koja u stvari nema ovlašćenja da takve uredbe donosi“, poručuje Simonović.

I dodaje da CBK ima tri glavna pravca delovanja a da se nijedan od njih ne tiče određivanja valuta. Podsećamo da je CBK krajem prošle godine donela Uredbu koja se, između ostalog, tiče regulisanja pitanja valuta na Kosovu. Njom se predviđa da je jedina dozvoljena valuta evro.

Foto: Markus Spiske/Unsplash

"Valuta je određena Ustavom, a u Ustavu piše da je valuta jedinstvena, ali ne piše koja je. Nema nikakve sumnje da se te odluke mogu doneti za 15 minuta i da se to pravno može regulisati jer apsolutna većina je na albanskoj strani, a Srbi nemaju mehanizam institucionalne zaštite. Kad to kažem, mislim na predstavnike u parlamentu ili i ono malo članova vlade što ima, ja mislim da je to vrlo diskutabilno, njihova efikasnost u smislu zaštite nekih interesa Srba“, ocenjuje Simonović.

Ne čudi što je, kako sagovornik našeg portala kaže, narod  prilično zbunjen pokušavajući da se "snađe“ u svemu. Uveren je da nije jednostavno ni lako ni vlasnicima prodavnica i drugima koji posluju sa dinarima.

"Jednostavno, u ovom trenutku prilično je teško jer s jedne strane strepe ukoliko budu uhvaćeni u poslovanju sa dinarima, a sa druge strane, mislim da trenutno nema dovoljno ni evra u opticaju, a sve manje i dinara, tako da situacija je poprilično komplikovana“, pojašnjava Simonović.

Simonović je stava i da je pitanje sata, kako kaže, koliko će još moći da se koristi dinar. 

"Mislim kada prvi policajci uđu, pošto se ovde ništa ne radi bez policije, znači doći će verovatno neko iz te finansijske inspekcije, policija i upozoriti. A kada se to desi, mislim da će trgovine jednostavno prestati da primaju dinare, mislim to je čist pragmatizam. Bojeći se kazni koje nisu još uvek javno propisane, bar mi još uvek ne znamo šta će biti kazne za, ukoliko se dinari koriste", smatra sagovornik Insajdera sa Severa Kosova.

Na naše pitanje da li veruje da Beograd može nešto da uradi u najnovijoj rundi dijaloga u Briselu, Simonović je skeptičan.

"Verujte mi, kada prosečnom Srbinu na Kosovu, pomenete reči dijalog, on je spreman na neku vrstu gubitka. Od početka tog famoznog Briselskog dijaloga, Srbi na Kosovu nisu imali apsolutno nijedan, ni jednu jedinu beneficiju. Odnosno, više sam nego siguran da ćemo izgubiti sve čemu se nadamo. Takva je bar bila praksa do sada. Jednostavno, ja nisam siguran, vodeći se praksom, vodeći se šta se desilo sa tablicama, šta se desilo sa našim vozačkim dozvolama, šta se desilo sa graničnim prelazima, protokolom robe... Jednostavno, ja nisam video da su ti dogovori doneli bilo kakve rezultate. Mislim da će se u tom duhu nastaviti i dogovor o dinaru", zaključuje Simonović.

Podsećamo, Uredba CBK trebalo je da stupi na snagu 1. februara. Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković posle razgovora sa ambasadorima zemalja Kvinte u Beogradu i sa šefom Delegacije EU u Srbiji o predstojećoj novoj rundi dijaloga u Briselu, istakao je da se pitanje upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji mora što hitnije rešiti jer, kako je ocenio, odluka o ukidanju njegove upotrebe ugrožava opstanak srpskog naroda u pokrajini i dovodi u pitanje funkcionisanje i postojanje svih srpskih institucija.

Izvor: Insajder