Diplomata Milivojević: Sukob u Gazi ima kapacitet da preraste u globalni sukob (VIDEO)

Karijerni diplomata Zoran Milivojević izjavio je u Markeru da sukob Izraela sa Hamasom ima kapacitet da preraste u globalni sukob, a da nema jasnog stava međunarodne zajednice, pre svega u Ujedinjenim nacijama, zbog podeljenih interesa vodećih svetskih sila.

Zoran Milivojević. Foto: Insajder

"Ima različitih interesa i u samom susedstvu kada je reč o ovom konfliktu. U arapskom svetu je najbolji primer Egipat - ta granica između Egipta i Gaze je zatvorenija nego granica sa Gaze i Izraela zato što Hamas pripada Muslimanskoj braći a šta je neprihvatljivo za vlast u Egiptu", rekao je Milivojević.

On je istakao da su reakcije na ovaj sukob pokazale da svet postao multipolaran.

Tokom vikenda, Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je Rezoluciju kojom se poziva na humanitarni prekid vatre, a Srbija je tokom glasanja bila uzdržana. Na pitanje kako tumači taj potez, Milivojević je odgovorio da se Srbija tako postavila na osnovu politike koju je zauzela od početka sukoba.

"Srbija je osudila Hamas prvog dana, ali ima rezerve i prema civilnim žrtvama. Ono što mogu da prepoznam na osnovu poznatih činjenica je da je za Srbiju merodavno međunarodno pravo i to je pozicija za koju se Srbija opredelila - da bude neutralna", naglasio je on.

Milivojević je dodao da je rezolucija Generalne skupštine UN koja je usvojena na inicijativu Jordana neobavezujuća, ali da odražava ne samo politički duh već i zabrinutost sveta zbog dešavanja u Gazi.

"Dosta zemalja uvažava pravo Izraela na samoodbranu, ali sa ovim civilnim žrtvama prelazimo na onu stranu gde će opadati razumevanje za Izrael", ocenio je Milivojević.

Na pitanje da li ima naznaka da bi moglo da dođe do mirovnih pregovora, Milivojević je odgovorio da ono što se zna, ne daje optimizam - događaji od 7. oktobra su duboko povredili Izrael a na vlasti su desničarske i radikalne strukture.

Dodao je da je pregovore preduslov prekid vatre, a da za to, kako je naveo, sada ne vidi uslove.

Turska, koja je i članica NATO-a ne smatra Hamas terorističkom organizacijom, a predsednik te države Redžep Tajip Erdogan nazvao je Hamas oslobodiocima. Milivojević je kazao da je Turska i ranije imala ambicije da bude lider islamskog sveta.

"Erdogan je procenio da je ovo momenat da Turska, kao regionalna sila, reaguje. Postoje dve vrste opasnosti da ovaj sukob preraste i ode van granica Gaze. Prvi je ako radikalne strukture islamskog sveta procene da je ovo trenutak za obračun sa Izraelom, a drugi je, ako se broj civilnih žrtava nastavi da raste, da dođe do globalne kohezije u islamskom svetu i odlučnost da prema Izraelu pokrenu svi mehanizmi, ne samo sile, već i politički", naglasio je on.

Beograd su uzdrmali događaji, odnosno sukob u Banjskoj, na Kosovu i Metohiji. Više od mesec dana i dalje se ne zna šta se tačno dogodilo i ko je sve bio uključen. Nekoliko dana posle sukoba, Milivojević je izjavio da je neophodna istraga.

Na pitanje zašto još nema rezultata istrage, Milivojević je odgovorio da je uveren da se istraga vodi i to na bar tri nivoa - od strane Beograda, od strane Prištine i istraga od strane "međunarodnog faktora".

"Za Srbiju postoji tri razloga da vodi istragu. Prvi razlog je da Srbija argumentovano potvrdi da nije na zvaničnom nivou učestvovala u incidentu. To samo istraga može da potvrdi. Drugo, moramo da znamo zbog nas ovde, ipak je to naš deo i ima mrtvih i treći razlog je da moramo da znamo onih ljudi koji na Kosovu poginuli", naglasio je Milivojević.

Sve najvažnije vesti o sukobu Izraela i Hamasa čitajte u našem blogu.

Izvor: Insajder