Direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ u Insajder Intervjuu: Godišnji prihod države Srbije procenjen na 180 miliona evra, subvencije nećemo tražiti (VIDEO)

Direktan prihod države Srbije od projekta „Jadar“ projektovan je na oko 180 miliona evra godišnje, subvencije neće tražiti, „a zbog mnogo dezinformacija“, Kompanija je dobrovoljno objavila Nacrt studije o uticaju iskopavanja litijuma na životnu sredinu. To je, pored ostalog, u Insajder Intervjuu izjavio direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ Čed Bluit. Na konstataciju da Kompanija ima lošu reputaciju u svetu, odgovara da ima slučajeva u kojima su pravljene greške, „ali da se trudi da ih ispravi.“

Čed Bluit, direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“, foto: Insajder

“Ja, naravno, pratim diskusiju u srpskom Parlamentu i mislim da je to važna tema, mnogo je informacija, ali i mnogo dezinformacija. Parlament je pravo mesto da se o tome razgovara, kao i na nekim stručnim forumima na kojima naučnici, eksperti i ljudi iz naše kompanije mogu da imaju dijalog zasnovan na činjenicama“, izjavio je Čed Bluit, direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ u Insajder intervjuu.

Na pitanje zašto je kompanija objavila Nacrt studije o uticaju na životnu sredinu iako, po proceduri, to nije ispravno jer ne postoji prostorni plan, a ni od Vlade nije dobila parametre za studiju, Bluit je rekao da je Kompanija dobrovoljno objavila Nacrt studije zbog, kako je rekao, mora dezinformacija u vezi sa projektom.

Imena autora Nacrta studije o uticaju iskopavanja litijuma na životnu sredinu nisu objavljena „zbog mogućih napada na njih u javnom prostoru“, ali Bluit najavljuje da će imena svih autora konačne verzije studije - biti objavljena.

“Siguran sam da će i tada biti zastrašivanja i napada na društvenim mrežama, na ljude i institucije koji su vodili te studije, ali mi i te institucije ćemo stati iza tih studija”, rekao je Bluit.

Upitan zašto u Nacrtu studije piše da nije obavezujuća, Bluit je odgovorio da je to zato što se radi o nacrtu - i da će finalna studija sadržati garancije.

Kako kaže, Kompanija „Rio Tinto“ nema lobiste, niti plaća bilo koju PR agenciju ili pojedinca da lobira za projekat „Jadar“.

Direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ je potvrdio da Kompanija u ovom trenutku nigde u svetu ne eksploatiše litijum, kao i da se prvi put u svojoj istoriji susrela sa jedinstvenom rudom, jadaritom, a da je u svom postrojenju u Melburnu istražila obradu te rude.

Komentarišući veoma lošu reputaciju „Rio Tinta“, Bluit je rekao da postoje slučajevi u kojima je Kompanija pravila greške, „ali da se trudi da ih ispravi.“

Govoreći o procesu koji protiv „Rio Tinta“, zbog optužbi za korupciju, u Gvineji vodi američka firma „Securities and Exchange Commission“, Bluit je rekao da „Rio Tinto“ nije osuđen za bilo kakvu korupciju. Upitan zašto je onda platio 15 miliona dolara da završi taj slučaj - ako nije pokušao da korumpira ljude u Vladi Gvineje - i zašto je „US Securities and Exchange Commission“ zvanično izjavio da je konsultant koji radi za „Rio Tinto“ pokušao da podmiti službenika Vlade Gvineje, Bluit je odgovorio da nije bilo službene optužnice i da nije bilo krivičnih prijava protiv „Rio Tinta“; osporava svaku krivicu „Rio Tinta“, jer Kompanija nije optužena.

Direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ demantovao je informaciju predsednika Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da je u vreme afere u Gvineji bio na bilo kojoj odgovornoj funkciji u toj zemlji.

“Mislim da je to svesno i namerno manipulisanje. Ja nisam uopšte bio u Gvineji u to vreme. Tada sam radio na velikom projektu u Mongoliji, na projektu zlata i bakra. To je bio zlonameran pokušaj da se ukalja moj ugled“, smatra Čad Bluit.

Govoreći o brojnim drugim skandalima i pravnim sporovima koji se vode protiv „Rio Tinta“, rekao je da se Kompanija trudi da ispravi svaku grešku koju je načinila.

Direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ je potvrdio da će projektovani direktni prihod države Srbije od tog projekta, prema analizi Agencije „Ergo Strategy Group“ koju je angažovao „Rio Tinto“, u novcu, iznositi 180 miliona evra godišnje, što uključuje prihode od poreza na plate, rudnu rentu i poreze od prihoda Kompanije.

Tvrdi da „Rio Tinto“ neće tražiti bilo kakve subvencije od države Srbije, kao ni finansijsku podršku koja je van propisa Evropske unije.

Upitan na kraju zašto „Rio Tinto“ nije odustao od projekta iskopavanja litijuma u Srbiji kao što je, prema informacijama australijske državne televizije ABC, odustao od iskopavanja litijuma u Zapadnoj Australiji iako su razlozi isti - protest lokalne zajednice i prostiranje rudnika na okolne šume – Čad Bluit je odgovorio da su u Australiji razlozi bili tehničke prirode.

“To jeste sličan krajolik, ja sam inače odrastao u rudarskom mestu, ali to je slučaj gde eksploatacija tehnički nije izvodljiva. Ako ne možete da napravite podzemni rudnik, rupe i okna, kao što predlažemo za Loznicu, ako ne možete ekonomski to da izvedete, morate da odustanete. Bilo je protesta, ali nismo zbog toga odustali”, izjavio je direktor „Rio Tinta“ za projekat „Jadar“ Čad Bluit u Insajder Intervjuu.

Izvor: Insajder