Dr Josifovski za Marker: Pred Sud u Strazburu idem zbog zadovoljenja pravde, ne materijalne koristi (VIDEO)

Doktor Borko Josifovski, koji je svojevremeno razotkrio spregu Hitne pomoći i pogrebnih preduzeća, ocenio je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da uzbunjivači nikome nisu po volji i da se širom sveta želi njihovo gašenje. Posle svega, odnosno gubitka spora pred srpskim pravosuđem, pravdu će potražiti pred Evropskim sudom za ljudska prava. Ukoliko tu dokaže da je bio u pravu to bi, kaže, predstavljalo put utemeljenja vladavine prava u Srbiji.

Doktor Borko Josifovski Foto: Insajder

"Ta bi presuda bila od velikog značaja. Jer, bez obzira što se smatra da je naše pravosuđe nezavisno, to ne znači da mogu da rade šta hoće. Ta presuda bi, nadam se, bila epilog ove velike afere koja je bila i koja je mnoge ljude koštala života. Tako da bi to sigurno bio jedan put utemeljenja jednog pravnog odnosa, odnosno vladavine prava u našoj zemlji", smatra dr Josifovski.

Na pitanje da li će tražiti novčanu odštetu ili samo želi formalno zadovoljenje pravde, izjavio je da mu je na prvom mestu pravda.

"Primarno mi je zadovoljenje pravde. To je za mene najveća satisfakcija. I kada sam krenuo u tu borbu nisam razmišljao o nekim materijalnim koristima. Mada je tada podmetano da sam oklevetao svoje kolege da bih zadržao direktorsku fotelju", kazao je.

Naveo je da mu je svojevremeno bilo jasno da se ne postupa po principima urgentne medicine čim je kod njega došao čovek da se žali da mu je žena umirala, da je pozvao Hitnu pomoć, ali da su pre lekara stigli pogrebnici.

"Naravno da to nije jedini slučaj. To se dešavalo. Bilo je povremeno i u štampi o takvim slučajevima. Kasnije su osnovana i udruženja, poput ’Meri - pravo na život’, tu su ljudi koji su izgubili nekog zbog neadekvatnog reagovanja službe Hitne pomoći", podsetio je dr Josifovski.

Nakon što je otkrio tu aferu, Josifovski je najpre smenjen s čela Hitne pomoći, pa potom i otpušten. Viši sud je prvobitno presudio da državne institucije jesu odgovorne za odmazdu prema njemu nakon tog otkrića, i to je tada označavano kao velika pobeda i istorijski iskorak. Međutim, kasnije je Apelacioni sud oborio tu presudu.

"Posle te prve, male pobede, odnosno presude Višeg suda u moju korist, dobio sam i ponudu iz Ministarstva zdravlja da budem neki supervizor u antikorupcijskom timu. Međutim, u tom antikorupcijskom timu je sedela i bivša inspektorka SUP-a koja je krivotvorila nalaze i zataškavala tu aferu u Hitnoj medicinskoj pomoći. Dakle, ja nikako nisam mogao da pristanem na takve uslove, da radim sa nekima koji su se bavili tim nečasnim stvarima i da sebe ustoličim, odnosno da rešim neki svoj problem. Ja nisam išao za tim, nego da se odnosi u društvu poprave i da Hitna pomoć zaista bude institucija koja će biti od vitalnog značaja za grad", kazao je.

Prema njegovim rečima, da je prihvatio tu ponudu, sled događaja bi bio drugačiji.

"Mislim da sigurno ne bi bilo žalbe države na tu presudu Višeg suda. I, naravno, onda su sudije od zadatka to rešile u korist države, a ne u moju korist", ističe dr Josifovski.

Na pitanje kakva je poruka odluke da se lekari iz Hitne pomoći novčano kazne - da je zločin protiv zdravlja nekažnjiv ili da državne institucije nemaju kapaciteta da se protiv toga bore - dr Josifovski je rekao da su oni zapravo kažnjeni zbog neurednog vođenja evidencije.

"Oni zapravo nisu kažnjeni zbog toga što su napravili stručne greške i propuste u radu, zbog čega je neko umro. Znači, nisu pružili adekvatnu pomoć. Ali to rešenje Ministarstva zdravlja, odnosno ministra, sa propisanim hitnim merama da se tako nešto više ne ponovi i obrazloženjem da su ti lekari napravili stručne greške i propuste u radu je bilo skriveno. To je bilo poslato direktoru Branislavu Laziću da stavi u fioku. Do mene je to došlo sasvim slučajno i na osnovu tog rešenja ministra zdravlja ja sam se žalio, i tada je Vrhovni sud doneo presudu u moju korist, odnosno oborio je to rešenje ministra zdravlja o mom razrešenju kao nezakonito i neosnovano i tražio je novi proces utvrđivanja činjeničnog stanja. Ja sam bio izuzet iz tog istražnog postupka Komisije za vanredni stručni nadzor. Po tome nikada nije postupljeno. Ministar je pobegao od toga", naveo je.

Dr Josifovski je ocenio i to da danas u svetu postoji trend da se uzbunjivači ugase, na čemu najviše insistiraju velike korporacije.

"Uzbunjivači nikome nisu po volji. Vidite da u svetu velike korporacije žele da se izbriše institucija zakona o zaštiti uzbunjivača. Slično se dešava i kod nas. Uzbunjivači nisu poželjni čak ni u kolektivima, jer kada vi uzbunite javnost, vi ste prozvali i svoju okolinu koja je o tome ćutala, a o čemu se sve zna. Zakon o zaštiti uzbunjivača je u našu sudsku praksu uvela Pištaljka, čiji se stručni tim prošle godine izborio u Ujedinjenim nacijama da naš zakon o zaštiti uzbunjivača bude praktično standard za ceo svet. I oni su se borili sa advokatima velikih korporacija. Dakle, to je jedan trend da se uzbunjivači praktično ugase. I ako je suditi po tom trendu, onda i mi idemo ka Evropi", zaključio je za "Marker" dr Borko Josifovski.

Izvor: Insajder