Druga poseta Makrona Beogradu u poslednjih pet godina - od "rafala" do "Luja Vitona"

Gust raspored u poslednjih mesec dana kada je reč o dolasku visokih stranih zvaničnika u Srbiju. Posle delegacije predvođene nemačkim kancelarom u Beograd je, iznenada, došao i šef CIA, a za nekoliko dana dočekaćemo i predsednika Francuske Emanuela Makrona. Sagovornici Insajdera saglasni su da je to jasan signal koji pokazuje jačanje političkih, ali i ekonomskih odnosa dve zemlje.

Emanuel Makron i Aleksandar Vučić Foto: Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll

Samo pet meseci je prošlo otkako je francuski predsednik ugostio srpskog predsednika u svojoj zemlji. Sada, prvi čovek Francuske Emanuel Makron dolazi u drugu posetu Srbiji; prethodno je u Beogradu bio 2019. godine.

Dve zemlje jačaju odnose, a danas je stigla potvrda i sa Andrićevog venca i iz Jelisejske palate, koja je takođe najavila posetu Makrona za 29. i 30. avgust Beogradu, kojom će Pariz potvrditi  podršku evropskim integracijama Srbije.

Navodi se da će dva predsednika razgovarati o ekonomiji, zdravstvu, energetici, kulturi i veštačkoj inteligenciji.

"Mislim da su tu bitni neki veliki infrastrukturni projekti koje rade francuske firme. Tu pre svega mislim na beogradski metro i Aerodrom. To su dva velika posla koja Francuzi rade u Beogradu. Takođe se prethodnih meseci pričalo i o nabavci vojnih aviona 'rafala', tako da verujem da će to biti tema dijaloga. Odnosno tema sastanka sa Vučićem", kaže za Insajder Miloš Pavković iz Centra za evropske politike (CEP).

Radomir Diklić

Šta dolazak francuskog predsednika znači za građane Srbije, pitamo i predsednika Evropskog pokreta Radomira Diklića, bivšeg ambasadora Srbije u Francuskoj.

"Mislim da predsednik Makron dolazi da finalizira, da tako kažem, dogovore - recimo oko kupovine borbenih aviona "rafala" i, naravno, svih drugih poslova koje Francuska ovde ima ili namerava da ima. Naravno da će predsednik Vučić to pokušati da pripiše svojoj uspešnoj politici, to znači, između ostalog, da će bez obzira na ovaj ekonomski deo gospodin Makron sigurno pokrenuti, recimo, pitanje stava Srbije prema rusko - ukrajinskom ratu, odnosno uvođenje sankcija Rusiji, er Srbija u mnogim aspektima ne sledi spoljnu politiku Evropske unije. Dakle, ako mislimo da idemo dalje ka EU, moraćemo da se usklađujemo. Za same građane, ova poseta francuskog predsednika, da kažem pod znacima navoda, nema neke vajde", ističe Diklić.

Dodaje da će Makron i Vučić sigurno razgovarati i o litijumu i aktuelnim protestima protiv iskopavanja jadarita. Međutim, može li Makron ponovo da aktuelizuje zaboravljenu temu - uvođenje sankcija Rusiji - kada znamo koliko je litijum važan Evropskoj uniji, a Vučić se sa druge strane suočava sa velikim nezadovoljstvom građana Srbije po tom pitanju?

Protest protiv rudarenja litijuma u Šapcu Foto: Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

 "Mislim da je Vučiću trenutno glavni adut u njegovim balansiranjima upravo litijum. Da, u stvari, na neki način uvek može da plaši Evropsku uniju: Ako nećete vi meni da pomognete ima ko će, da li su to Kina i Rusija... A, s druge strane, Evropskoj uniji je litijum potreban, to je nesporno", kaže Diklić.

Sagovornik Insajdera iz CEP-a smatra da je odnos dve zemlje na istorijski visokom nivou u poslednjih 20 godina.

"Definitivno su odnosi na najvišem nivou i čini mi se da Srbija u Francuskoj traži partnera i u procesu pristupu proširenja Evropskoj uniji, i da očekuje da Francuska bude ta država članica koja će gurati Srbiju ka članstvu, kao što je to bio slučaj Nemačke i Hrvatske kada je Hrvatska postala članica", ocenjuje za Insajder Nebojša Pavković.

Ako se zna da Emanuel Makron dolazi po drugi put u Srbiju za relativno kratko vreme, da li to znači da je neupitan evropski put Srbije, na kojem je već decenijama? 

"Srbija je na tom utabanom putu, međutim ona je doživljavala uspone i padove. Kada govorimo o procesu pristupanja Evropskoj uniji, Srbija je već dosta dugo u procesu. Sada smo obeležili 10 godina od otvaranja pregovora, ali srpski put ka Uniji je počeo i pre 2014. i pre zvaničnog otvaranja pregovora. Tu je došlo do nekog zamora i sa strane Evropske unije, i sa strane Srbije, i očigledno je da je neophodna politička podrška i neki politički impuls da se taj proces ubrza, pa i ova poseta Makrona može da se tumači i u tom svetlu. Naprosto, možemo da očekujemo i neke pozitivne poruke na putu Srbije ka članstvu", smatra Pavković.

Neizostavna tema razgovora dva predsednika svakako će biti i Kosovo i Metohija. 

"Jedno je viđenje Makrona, francuske i nemačke članice EU, a drugo je Vučićevo, koji zapravo sve svoje neuspehe ili uspehe, kako god se to gleda, želi da pokrije rešavanjem problema Kosova, gde je jasno da se polako, što se Srbije tiče, ispunjava agenda Ohridskog sporazuma. Ima sve manje znakova bilo kakvog prisustva Srbije na Kosovu, a kamo li suvereniteta", kaže Radomir Diklić.

Emanuel Makron i Aleksandar Vučić Foto: Tanjug/Predsedništvo Srbije

Podsećamo da je Vučić najavio Makronov dolazak početkom septembra, kada je bio na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu.

Tada su i Vučić i Makron sugerisali da bi jedna od glavnih tema susreta mogla da bude kupovina francuskih aviona "rafal".

Teme iz aprila na stolu

Takođe, Vučić se u aprilu sastao u Parizu sa ministrom odbrane Francuske Sebastijenom Lekornuom, sa kojim je razgovarao o namenskoj industriji i odbrani. Tada je najavio da će ugovor o kupovini borbenih aviona "rafal" biti potpisan u naredna dva meseca.

Na Poslovnom savetu Francuska - Srbija, Vučić je izjavio da je Beograd veoma blizu potpisa za ugovor o nabavci francuskih borbenih aviona "rafal".

"Imam nove vesti - sa kompanijom Daso (Dassault) smo veoma blizu potpisivanja velikiog ugovora o kupovini 'rafala'. I o tome smo sinoć razgovarali sa predsednikom Emenuelom Makronom", rekao je Vučić.

Međutim, poznavaoci prilika navode da bi ugovor mogao da bude finalizovan uskoro, i vrlo je moguće da će predstojeća poseta Makrona Srbiji doneti i "rafale".

Nije Vučić tada razgovarao i dogovarao samo nabavku aviona, već se sastao i sa predstavnicima francuskog poslovnog udruženja Pokret francuskih preduzetnika - MEDEF International.

Tada je predsednik Srbije rekao da se nada da će do 2026. godine francuska modna kompanija "Luj Viton" otvoriti predstavništvo u Beogradu.

"Mi se nadamo da će 2026. konačno i Luj Viton da dođe u Srbiju u Beograd na vodi. Toliko smo se borili za to. Luj Viton je 'flegšip' i kada dođe Luj Viton, onda svi veliki dolaze", rekao je tada predsednik Srbije.

Izvor: Insajder