Drugi dan rasprave pred sudom: Da li će Asanž biti izručen? (VIDEO)

Viši sud u Londonu nastavio je dvodnevnu raspravu po žalbi osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža, na odluku o njegovom izručenju Americi, koja želi da mu sudi za špijunažu. Posle jučerašnjeg obraćanja pravnog tima Asanža, bili su na redu američki advokati.

Žena Džulijana Asanža. Foto: Tanjug/AP Photo/Kin Cheung

Pred Višim sudom u Londonu, američki advokati su izjavili da je, objavljivanjem poverljivih informacija američke vojske o ratovima u Avganistanu i Iraku, Džulijan Asanž ugrozio bezbednost Amerikanaca i njihovih saradnika; smatraju d0a treba da bude potvrđena ranija odluka britanskog suda da bude izručen američkom pravosuđu

S druge strane, Asanžov pravni tim navodi da je proces politički motivisan, da nema pravnog osnova za njegovo izručenje, i da u slučaju ekstradicije ne bi imao fer suđenje u Americi, gde mu preti do 175 godina zatvora. Zbog narušenog zdravlja, Džulijan Asanž se, ni u sredu, nije pojavio pred Sudom.

"Žele da izruče Džulijana državi koja je planirala njegovo ubistvo. Ova farsa treba da se završi i da sud oslobodi Džulijana. On je politički zatvorenik, pet godina je u zatvoru i zdravlje mu nije dobro", izjavila je Stela Asanž, supruga Džulijana Asanža.

"U sporazumu o ekstradiciji između Velike Britanije i Sjedinjenih Država piše da ne možete da budete izručeni zbog političkih prestupa. Amerika želi da iskoristi rupu u zakonu i tako napadne slobodu štampe", rekao je Džon Ris, pokretač inicijative "Oslobodite Asanža".

Pristalice Džulijana Asanža okupile su se ispred Suda u Londonu.

"Mislim da je važno da se suprotstavimo izručivanju Asanža i ovom represivnom procesu protiv njega, u kojem je kriminalizovan jedan novinar koji je razotkrio američke ratne zločine", rekao je demonstrant.

Australijski državljanin Džulijan Asanž je 2006. godine pokrenuo Vikiliks, vebsajt za objavljivanje poverljivih informacija koje dobija od anonimnih izvora. Na Vikiliksu je do sada objavljeno više od pola miliona poverljivih dokumenata američke vojske o ratovima u Avganistanu i Iraku i 250 000 tajnih depeša američkih ambasada širom sveta. 

Uhapšen je 2010. u Velikoj Britaniji, ali ne zbog rada Viliksa, već po poternici Švedske, gde je protiv njega pokrenuta istraga zbog navodnog seksualnog uznemiravanja saradnica. Kada su britanski sudovi odbacili njegove žalbe da ne bude izručen Švedskoj, 2012. godine je, kao azilant, utočište našao u Ambasadi Ekvadora u Londonu, u kojoj mu je 2019. ukinut azil. Od tada je u britanskom zatvoru. Iste godine, američko pravosuđe zatražilo je njegovo izručenje, kako bi mu se sudilo u Americi, gde je optužen po 17 tačaka za špijunažu.

Izvor: Insajder