Državna sekretarka Ministarstva građevinarstva za Marker: Korupcija ili percepcija o korupciji uvek prati lekare i izdavaoce građevinskih dozvola (VIDEO)

Državna sekretarka Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović rekla je u emisiji Marker da je Ministarstvo predložilo izmene Zakona o planiraju i izgradnji kako bi se zaustavio trend smanjenog obima gradnje.

Jedna od planiranih izmena jeste i davanje mogućnosti investitorima koji grade objekte veće od 20 hiljada kvadratnih metara da biraju da li će zahtev za izdavanje građevinske dozvole podneti jedinici lokalne samouprave ili Ministarstvu građevinarstva.

Na pitanje da li to otvara prostor za dvostruku korupciju, Damnjanović odgovara "korupcija ili percepcija o korupciji uvek prati lekare i izdavaoce građevinskih dozvola".

"Da li je stvarno ima ili nema - o tome se brinu nadležni državni organi. Ja mogu da kažem da praktično namera predlagača zakona nije bila to. Čak suprotno. Sve mere koje su predložene idu ka tome da se ubrzaju svi postupci za izdavanje svih potrebnih akata, da se učine transparentnijim, vidljivijim i svima dostupnim. Time se eliminiše korupcija", navodi Damnjanović.

Prema njenim rečima, svako ko ne poštuje zakonski rok od pet radnih dana za izdavanje građevinskih dozvola trebalo bi da snosi posledice. 

"Postoje analize, vrlo vidljive, podaci svima javno dostupni, i svako može da vidi ko kasni. A zašto kasni, ja u to ne bih ulazila. Svi oni koji kasne treba da snose odgovornost za to", kaže Damnjanović. 

Za kontrolu i inspekciju procedura za izdavanje građevinskih dozvola, kako objašnjava, nije nadležno Ministarstvo građevinarstva već Ministarstvo države uprave i lokalne samouprave.

"Tu se najčešće radi o slučajevima ćutanja administracije. Ono što je novo u Zakonu o planiranju i izgradnji jeste da Ministarstvo može preuzeti nadležnost od nižih organa vlasti, dakle od organa jedinica lokalnih samouprava ukoliko predmet ne reše u zakonom propisanom roku, kao i u svim slučajevima ćutanja administracije. Time želimo da ubrzamo sve postupke", ističe Damnjanović i dodaje da izdavanje dozvola znači "nova gradilišta i nove zaposlene".

Državna sekretarka Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objasnila je i da su na smanjenje građevinskih aktivnosti, osim smanjenog broja izdatih građevinskih dozvola, uticali i porast cena građevinskog materijala i opreme, kao i nedostatak energenata i sirovina koji je prouzrokovan ratom u Ukrajini.

"Investitori su praktično vrlo oprezno pristupali planiranju budućih investicija", kaže Damnjanović.

Izmene Zakona o planiranju i izgradnji, objašnjava Damnjanović, trebalo bi da spreče i nelegalnu gradnju, koja bi, prema njenom mišljenju, trebalo da bude najoštrije kažnjena. 

"Najveće objekte treba porušiti kao primer za sve one druge manje. Teško to može da se desi, ali svakako da država mora da se uhvati ukoštac i da pruži mogućnost da se najveći broj tih objekata vrati u legalne tokove", zaključuje Damnjanović. 

Izvor: Insajder