Đukić Dejanović: Nijedna škola ne sme biti bez psihologa i pedagoga

Stav ministarstva prosvete je da nijedna škola ne sme biti bez psihologa i pedagoga, kaže ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović u Insajder Intervjuu ali za to, kako dodaje, trenutno nema dovoljno kadra.

Slavica Đukić Dejanović. Foto: Srđan Ilić

"Tu mislimo da razni oblici mogu biti sprovedeni poput onog da završne godine onih koji studiraju psihologiju, ili oni koji su pedagozi na završnim godinama pod supervizijom svojih već diplomiranih kolega mogu raditi posao. Naravno, ne potpuno samostalno ali za početak. To će biti jedan od modela i to je naša preporuka školama", ističe ministarka prosvete. 

Govoreći o bezbednosti u školama, Đukić Dejanović ističe da Vlada Srbije ulaže veliki napor da bezbednost dece u školama bude na nivou da roditelj kada pošalje dete u školu ne bude preopterećen. Kako je dodala, pre početka prepodnevne i popodnevne smene u školama, kako u Beogradu, tako i širom Srbije, raspoređeni su edukovani policajci pripremljeni da budu na usluzi svakom detetu, i to ne samo kao predstavnici policijske vlasti već pre svega kao prijatelji dece.

"Policajci će sa njima razgovarati kako da eventualno prepoznaju opasnost, na koji način da reaguju ako se budu osetili ugroženim ili imaju utisak da im se nešto može desiti. takođe, razgovaraće o bezbednosti u saobraćaju kao i bezbednosti za slučaj elementarnih nepogoda", kaže ministarka prosvete.

"Početak idejnih razgovora o memorijalnom centru u OŠ Vladislav Ribnikar tokom ove kalendarske godine"

Govoreći o Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, ministarka prosvete objašnjava da je veći broj roditelja bio protiv predloga pojedinih stručnjaka da ove školske godine deca idu dislocirano u školu. 

"Najveći broj roditelja je smatrao da škola treba da bude u funkciji, na mestu gde je. Ne prostor gde se dogodila tragedija i upravo je Vlada Srbije to i uradila. Upodobila je taj prostor za početak školske godine i preko 1000 đaka se upisalo u tu školu. To je otprilike onaj broj koji je bio i očekivan, nezavisno od tragedije", ističe Đukić Dejanović.

Kako dodaje, ono što je sigurno problematično to je bilo pitanje šta raditi sa onim prostorom gde se dogodila tragedija i negde je ocena da taj prostor mora imate negde memorijalni karakter.

"Kakav sad, to će oni koji budu nosioci idejnih rešenja i realizacije predlagati. Tu će se pitati naravno i roditelji i naravno, roditelji stradale dece. Ali činjenica je da je jedan veliki deo tog školskog prostora, su učionice, kabineti, deo dvorišta je apolutno prilagođen potrebama dece i škola je u tom smislu krenula", objašnjava Đukić Dejanović.

Na pitanje zbog čega za četiri meseca nije napravljena jasna vizija kako će se taj deo škole pretvoriti u memorijalni kompleks, ministarka Đukić Dejanović ističe da se 

"iskreno nada da će početak nekih idejnih razgovora o svemu tome biti u toku ove kalendarske godine".

"Podržavam ideju o pronalasku načina za besplatne udžbenike za svu decu"

Govoreći o tome zbog čega sva deca u Srbiji nemaju besplatne udžbenike, Slavica Đukić Dejanović kaže da to jeste smer o kojem se razmišlja ali da važeća akta kažu da je to obaveza jedinica lokalne samouprave, gradova i opština.

U tom kontekstu, kako dodaje, pored Beograda, besplatne udžbenike svojim đacima opredelile su i druge lokalne samouprave poput Opova i Surdulice.

Na pitanje zbog čega Srbije na može da na nivou države to obezbedi, a mogu Crna Gora i Makedonija, Slavica Đukić Dejanović ističe da ona podržava ideju da se pronađe način o finansiranju udženika u okviru postojećih finansijskih mogućnosti i želje da Srbija uvede nešto što se zove moderno učenje.

"Mi jedini u odnosu na zemlje koje ste pomenuli imamo stepen digitalizacije učenika na ovom nivou", zaključuje Đukić Dejanović.

Izvor: Insajder