Dušan Bajatović - Žrtva sistema ili slika sistema (VIDEO)

Napad iskrenosti ili slika sistema – u neku od te dve kategorije može da se svrsta današnja izjava najplaćenijeg i jednog od najdugovečnijih direktora javnih preduzeća u Srbiji – Dušana Bajatovića.

Dušan Bajatović Foto: Insajder

Izjava direktora Srbijagasa da ćemo u ovoj godini verovatno imati ne jedno, već dva poskupljenja gasa nije čini se odjeknula toliko kao njegova izjava da je on žrtva Vlade Srbije. Uprkos tome, kaže da bi se, ako raspišu konkurs za direktora Srbijagasa, on na taj konkurs prijavio.

Dušan Bajatović na čelu je Javnog preduzeća Srbijagas od oktobra 2008. godine. Funkcija je ovom funkcioneru SPS-a pripala nakon što je njegova stranka, posle istorijskog pomirenja, ušla u Vladu sa Demokratskom strankom. Tada opoziciona Srpska napredna stranka oštro je kritikovala Bajatovića, optužujući ga za zloupotrebe, ali su ga zadržali na tom mestu nakon što su 2012. vladu formirali socijalisti i SNS.  

Za loše poslovne rezultate i velike dugove Srbijagasa, koji su ne tako davno prebačeni na sve građane, pa su se opet uvećavali za vreme poslednje krize, krivi odluku Vlade da se gas prodaje po nižoj ceni od nabavne. Ipak, nikada nije ponudio ostavku.    

"Ne znam, ja sam žrtva Vlade Republike Srbije - dođu na sednicu, za 30 sekundi te postave, za 30 sekundi te smene. Prema tome, dokle ću ja tu  biti - ne odlučujem zaista ja. A ko će biti opet ne odlučujem ja.  Prema tome, nema potrebe, nema potrebe za neprincipijelnim pitanjima... pa, ko kaže da sam ostao? To je jedna stvar. Druga stvar, što se tiče plate, pa ne znam, da budem iskren, teško je živeti sa 38.000 dinara, to sigurno, ali ja sam kao student živeo i od toga što nisam imao ništa. Pa sad ne znam. Teško je živeti sa 38.000 dinara, ali ja volim i da pomažem, pa pomognem mnogima koji imaju 38.000 dinara", izjavio je Bajatović na Kopaonik biznis forumu.

Funkcija dirketora Srbijagasa spada u najplaćenije u zemlji jer je sa te pozicije istovremeno i u menadžmentu celog niza srpsko-ruskih kompanija, čiji je broj godinama sve veći – Južni tok, Banatski dvor, Progresgas trejding, Jugorosgas. Jedna po jedna, računica pokazuje da mu je mesečna plata 34.000 evra. Najveću platu onu u Jugorosgasu, kako kaže, donira u humanitarne svrhe.

Plata je međutim mnogo manje sporna. Mnogo više je sporno to što već godinama ovo javno preduzeće dodeljuje poslove bez tendera. Taj princip nije promenila ni promena vlasti. Pitanje je da li bi se nešto promenilo promenom direktora.

Izvor: Insajder