Dvadeset godina od ubistva premijera: U srpskim zatvorima šestorica okrivljenih, trojica odslužila kaznu (VIDEO)

Četvorica pripadnika nekadašnje Jedinice za specijalne operacije, jedan službenik Bezbednosno-informativne agencije i sedmorica članova zemunskog kriminalnog klana osuđeni su ukupno na 348 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Đinđića. Dvadeset godina od zločina, od 12 osuđenih, u srpskim zatvorima su njih šestorica, na čelu sa organizatorom i izvršiocem atentata, Miloradom Ulemekom Legijom i Zvezdanom Jovanovićem. Osuđeni pripadnik zemunskog klana Vladimir Milisavljević je u zatvoru u Španiji, gde služi kaznu za ubistvo Milana Jurišića, takođe osuđenog za ubistvo premijera. Pripadnik zemunskog klana Ninoslav Konstatinović se vodi kao nestao a, trojica osuđenih odslužila su kaznu. Poslednji je na slobodu pušten juče.

Zoran Đinđić. Foto: Srđan Ilić

Dušan Krsmanović je prvi pripadnik zemunskog klana koji se našao na slobodi, posle odslužene kazne od 20 godina za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Pre njega, na slobodu su pušteni pripadnici bivše Jedinice za specijalne operacije, Saša Pejaković i Željko Tojaga, koji su bili osuđeni na osam, odnosno 15 godina zatvora.

Krsmanović je poznat kao jedini od dvanaestorice osuđenih, koji se na suđenju pokajao, ali ne zbog ubistva premijera već, kako je svojevremeno rekao, „svega što ga je dovelo u situaciju u kojoj se našao.“

Jedini je i osuđeni koji je kaznu služio u Sremskoj Mitrovici. Daleko od svih ostalih osuđenih koji kaznu služe u požarevačkoj Zabeli, našao se zbog ugrožene bezbednosti, odnosno pretnji koje su mu upućene nakon što je policiji i istražnom sudiji priznao krivicu.

Krsmanović je posle hapšenja 1. aprila 2003. godine,  u vreme akcije „Sablja“, ne samo priznao krivicu već i detaljno opisao svoju ulogu i uloge ostalih učesnika atentata. Policiji i istražnom sudiji je  ispričao kako su pripadnici zemunskog klana i JSO u februaru 2003. pratili premijera na Kopaoniku, kao i detalje neuspelog atentata kod hale Limes u Novom Beogradu, posle čega je, kako je tvrdio, vođa zemunskog klana Dušan Spasojević odlučio da premijera ubiju snajperom u neposrednoj blizini Vlade.

„Tih dana smo svi bili raspoređeni u blizini zgrade Vlade. Oružje, puška za ovo ubistvo je uzeta iz Jedinice i broj joj je izbisan“, tvrdio je Krsmanović na saslušanju. 

U Nemanjinoj ulici čekao dolazak premijera 

12. marta 2003. na dan atentata Krsmanovićeva pozicija bila je stajalište autobuske stanice u Nemanjinoj ulici odakle je javljao dolazak kolone vozila u kojoj je bio premijer. Tu je i čuo hitac koji je usmrtio premijera, a zatim i hitac kojim je ranjen Đinđićev telohranitelj.

Mile Novaković, u to vreme načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a kaže za Insajder da je Krsmanović bio najmlađi uhapšeni pripadnik zemunskog klana i da je progovorio odmah posle hapšenja.

„On je dao važne podatke o izvršenju atentata na premijera ali i za brojna, ranija krivična dela od trgovine narkoticima, do otmica i ubistava“, kaže Novaković.

Krsmanovićevo priznanje bilo je stub optužnice za ubistvo premijera, ali su posle njegovog priznanja, usledile pretnje i njemu i njegovoj porodici.  

„On se tokom suđenja branio ćutanjem, verovatno zbog pretnji koje je dobio u zatvoru“, kaže Novaković.

Krivicu je, međutim, Krsmanović ponovo priznao 2007. u žalbi na prvostepenu presudu od 30 godina zatvora. Odlukom Apelacije, kazna mu je smanjena za deset godina.

Izvor: Insajder