Dve godine od kolapsa u TENT-u, šteta se još računa (VIDEO)
Srbija danas izvozi struju. To je na prvi pogled dobra vest. Sliku kvari podatak da Srbija uvozi ugalj za proizvodnju struje u termoelektranama. Dve godine od kolapsa najveće termoelektrane u zemlji, po svemu sudeći nije se daleko odmaklo na tome da se sanira ono što je bio početni problem-otkapavanje uglja u Kolubari.
U noći 11. i 12. decembra 2021. godine desilos e nezamislivo-stali su praktično svi blokovi u najvećoj termoelektrani u zemlji, koja proizvodi više od polovine struje u zemlji.
14.12.2021. godine
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije:
"Pred nama je duga i teška zima. Ono što nam se dogodilo u energetskom sektoru blago je reći da je bio potpuni kolaps. U EPS-u nisu vodili računa koliko ugalj može da bude mokar i koliko blato može da ošteti svih šest blokova u TENT-u."
Savršena oluja, viša sila, mokar sneg-samosu neka od opravdanja koja su se mogla čuti iz EPS-a tih dana.
Kako se ispostavilo, ugalj koji se za proizvodnju struje u TENT-u kopa u RB Kolubara bio je toliko lošeg kvaliteta da je u pećima praktično završila glina. Ispostavilo se da na kopovima u Kolubari nisu pripremili za zimu-nije skinuto dovoljno zemlje, tzv. otkrivke koja prekriva ugalj.
Očekivala se momentalna odgovornost v.d. direktora EPS-a. Usledile su međutim smene nekoliko nižih direktora unutar sistema EPS-a. A onda javna prozivka.
26.12.2021. godine
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije:
"Ja mislim da do nove godine ti to stabilizuješ pa onda, Mićo, nešto drugo da radiš“.
U januaru se dešava niz novih havarija -požari u TENT-u B i Sušari u Kolubari, požar na tek kupljenom bageru odlagaču.
12 dana posle dočeka nove 2022. godine, Milorad Grčić je podneo ostavku, ali nije otišao u tišini već je za sve nedaće EPS-a optužio tadašnju ministarku energetike Zoranu Mihajlović, koja je odbacila optužbe, podnela krivične prijave protiv Grčića zbog kolapsa. Ipak, krivične prijave su odbačene. Jedna uz objašnjenje da Grčić nije prisustvao odlučujućim sastancima. Izostanak ga je opravdao.
Slučaj su istraživali svi-od unutrašnje kontrole EPS-a do Bezbednosno informativne agencije, ali na kraju niko nije odgovarao za to što je kolaps EPS, ali državu i građane, koštao više od milijardu evra.
Rukovođenje preduzećem posle Grčića momentalno je preuzeo inženjer Miroslav Tomašević. Uspeo je da stabilizuje sistem.
Usledili su izbori, nova vlada, nova ministarka energetike Dubravka Đedović, potom i transformacija EPS-a iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
U EPS su stigli norveški stručnjaci. Prva odluka novog saziva nadzornog odbora bila je Tomaševićeva smena. Razlozi nisu bili jasni. Tomašević je tvrdio da je smetao ministarki Dubravki Đedović.
"Moj utisak je bio - i nepogrešiv je - da je ona od prvog dana od kad je došla na to mesto htela da upravlja EPS-om. To nije moguće, ja to stalno ponavljam, jedino odgovorno lice ispred EPS-a i svih državnih organa je direktor i to sam bio ja i onda ne mogu da dozvolim da to neko drugi radi umesto mene. Ja suvereno donosim odluke”, rekao je Miroslav Tomašević u “Insajder intervjuu” odmah nakon što je smenjen u junu 2023.
Ključ opstanka proizvodnje uglja u Kolubari je potpuno osposobljavanje Polja "E“ jer je na dosadašnjem Polju "D“ eksploatacija pri kraju. Iz EPS-a danas nismo mogli da dobijemo sagovornika da nam objasni šta je do sada urađeno.
U odgovoru iz jula navodi se da je plan da Kolubara samostalno pravi velike rotorne bagere, a da je ugovorena nabavka dva odlagača.
Međutim, kako su nam rekli stručnjaci iz Kolubare niti se radi dovoljno brzo niti se poštuju pravila struke, pa je upravo to bio razlog za slike s proleća ove godine kada se obrušila zemlja na južnoj strani Polja “E”. Ugroženi su bili bager sedam i delovi sistema. Upravo nestručan rad usporava realizaciju ovog projekta od strateške važnosti za zemlju.
Izvor: Insajder