Dve nedelje predizborne kampanje - zapaljiva retorika, pretnje i sukobi (VIDEO)

Za dve nedelje predizborne kampanje, javnost je najmanje slušala o programima onih koji će učestvovati na decembarskim izborima. Taj period obeležilo je nasilje, verbalno ali i fizičko, i visok nivo tenzija u društvu. Zabrinjava to što se, kažu posmatrači izbornog procesa, sve to ponavlja od izbora do izbora i što nadležni tome ne samo što ne staju na put, već u tome i učestvuju.

Izbori, ilustracija / Foto: Srđan Ilic

Teške reči u političkom životu Srbije razmenjuju se skoro svakodnevno, a posebno u predizbornoj kampanji. Zabrinjava to što su tome skloni i oni na državnim funkcijama. Tako uoči ovih izbora izjavljuju da opozicija sprema haos i destabilizaciju države. Međutim, odlaze i korak dalje.

"Oni su u svojoj glavi, njih elitista, sebi dali za pravo sve. Što ima smisla, i potpuno je u skladu sa njihovim životnim načelima i vrednostima. Oni su elita, i to jeste vrsta fašizma i oni svakako jesu vrsta fašista. Oni su elita, a mi smo sendvičari", izjavio je premijerka Srbije Ana Brnabić, 12. novembra.

Sličnu retoriku koristi i ministar lokalne uprave i samouprave Aleksandar Martinović.

"Očigledno je da opozicija sa jedne strane traži alibi za izborni poraz, a sa druge strane ove svakodnevne brutalne laži predstavljaju političku pripremu da se 17. decembra, odmah po završetku izbora, proglasi izborna pobeda opozicije i da se izađe na ulice srpskih gradova i opština, te da se izazove haos, pa možda i građanski rat", naveo je Martinović u saopštenju 10. novembra.

Ta poruka upućena je sa imejl adrese Ministarstva koje bi, kao deo izvršne vlasti, trebalo da smiruje tenzije u društvu.

"Ono što nas najviše zabrinjava jeste što država podbacuje u tim svojim ulogama jer ona aktivno utiče na dehumanizaciji, demonizaciji protivnika, učestvuje u huškanju koje na kraju dana, plaši nas, može da eskalira - da se iz verbalnog prostora prelije i na fizički", izjavila je za Marker Tamara Branković, zamenica programskog direktora CRTE.

Posledice zapaljive retorike koja dolazi iz državnih institucija i sa televizija sa nacionalnom frekvencijom, kaže, vide se na terenu. Za dve nedelje zabeležen je niz pretnji i sukoba.

"Vrlo je zastrašujuće što mi slučajeve koje beležimo, beležimo u malim sredinama i kada govorimo o pritiscima na birače, vidimo da se dešavaju u malim sredinama gde su građani mnogo izloženiji i gde je mnogo lakše stvoriti atmosferu straha kako se sprovodila kontrola nad građanima i oni zloupotrebljavali za određene političke ciljeve", rekla je Branković.

Istraživanja CRTE pokazuju da od poslednjeg izbornog ciklusa, pre godinu i po, država gotovo ništa nije uradila na otklanjanju ključnih problema.

"Način na koji se institucije zloupotrebljavaju deluje da je mnogo neposredniji, mnogo vidljiviji i da se slobodnije pristupa tome. Vi u slučaju Vlade Republike Srbije i ministarstava imate takvu direktnu retoriku usmerenu ka diskreditaciji političkih protivnika s jedne strane, a s druge strane ka zastrašivanju građana", istakla je Branković.

Zapaljivi govori i povremeni incidenti u predizbornim kampanjama nisu specifičnost Srbije – ima ih i u razvijenim demokratijama, ali tamo institucije hitno reaguju. Za razliku od Srbije, gde institucije to ili ignorišu ili, u najboljem slučaju, sporo reaguju.

Izvor: Insajder